Na nominacje czekamy do 8 stycznia 2012.
Plebiscyt ma wyróżnić miejsca, które integrują mieszkańców Warszawy i motywują ich do działania. Stołeczne-Społeczne to okazja do dyskusji na temat kształtowania przestrzeni przyjaznej mieszkańcom dużej aglomeracji, a także źródło rekomendacji wartych odwiedzenia miejsc, czy informacji o ciekawych inicjatywach lokalnych.
Stołeczne-społeczne nie zamyka się w ściśle określonych kategoriach. Wzorem zeszłorocznej edycji chcemy zostawić warszawiakom pole do interpretacji idei miejsca stołecznego-społecznego. Czy to będzie przestrzeń zamknięta (kino, teatr, klubokawiarnia, siedziba instytucji organizującej dyskusje i warsztaty), a może podwórko, na którym odbywają się sąsiedzkie spotkania? Wszystko w rękach mieszkańców stolicy! Zapraszamy do zgłaszania kandydatur i głosowania w plebiscycie! – zachęca Izabela Dembicka-Starska z serwisu warszawa.ngo.pl, który organizuje plebiscyt.
Kandydatury miejsc stołecznych-społecznych 2011 można zgłaszać do 8 stycznia 2012 r. Swoją propozycję może przesłać każdy chętny, wysyłając maila z nazwą miejsca (lub miejsc) i krótkim uzasadnieniem na adres: plebiscyt@warszawa.ngo.pl.
W wiadomości warto podać własne dane kontaktowe – autorów i autorki najciekawszych argumentacji nagrodzimy gadżetami m.in. serwisu warszawa.ngo.pl, książkami Fundacji Bęc Zmiana oraz warszawskimi akcesoriami projektu Warsaw Slow Design.
Od 16 stycznia rozpocznie się II faza Stołeczne-Społeczne 2011: zaprosimy warszawiaków do internetowego głosowania na nominowane miejsca. Głosy będzie można oddawać do 5 lutego 2012 za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie www.warszawa.ngo.pl. W połowie lutego – po zliczeniu wszystkich głosów – ogłosimy stołeczne miejsca społeczne roku 2011.
Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2010 roku. Do udziału zgłoszono łącznie 58 miejsc, a blisko 4 500 osób oddało prawie 15 000 głosów poparcia. Za miejsca Stołeczne-Społeczne 2010 roku warszawiacy uznali:
– Czym jest dla Was tytuł najbardziej społecznego miejsca stolicy 2010 roku?
Edyta Grudzień (Ja Wisła, laureat pierwszego miejsca Stołeczne-Społeczne 2010): – Dla mnie osobiście to duże zaskoczenie, ale też dowód na to, że to co robimy ma sens. (…) Skoro warszawiacy mówią w tak dużym plebiscycie, że to jest ważne dla nich miejsce i chcą, żeby trwało. To jest wielka radość i energia do działania.
Czy warszawiacy ponownie docenią miejsca „z tradycjami”? A może w ostatnim roku pojawiły się nowe ciekawe inicjatywy? Przekonajmy się o tym wspólnie!