Inauguracja stołecznego „Informatorium”
www.korczakinfo.waw.pl
W 2012 roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), zamordowanego w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego w Warszawie Domu Sierot. W związku z powyższym Sejm RP ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów jest Rzecznik Praw Dziecka.
Z nadania m.st. Warszawy Dom Spotkań z Historią włączył się w obchody roku korczakowskiego w Warszawie poprzez stworzenie platformy informacyjnej o planowanych i zrealizowanych w Warszawie projektach i wydarzeniach „Informatorium” – www.korczakinfo.waw.pl.
Ideą roku korczakowskiego w Warszawie jest nie tylko przypomnienie biografii i dorobku „Starego Doktora”, ale także spojrzenie na jego postać poprzez pryzmat miasta, w którym żył i które kochał:
…kocham Wisłę warszawską
i oderwany od Warszawy
odczuwam żrącą tęsknotę.
Warszawa jest moja i ja jestem jej.
Powiem więcej: jestem nią.
Janusz Korczak „Pamiętnik”
Warszawa Korczaka to nie tylko Dom Sierot przy ulicy Krochmalnej i Siennej, ulice Chłodna i Śliska; to również samo serce miasta, z którymi się identyfikujemy, które z dumą pokazujemy cudzoziemcom – Krakowskie Przedmieście, ulice Miodowa i Mazowiecka, plac Krasińskich, Rynek Starego Miasta i Ogród Saski. To także nie istniejący dziś most Kierbedzia, którym Janusz Korczak w latach 1891–1898 jeździł do Gimnazjum Praskiego przy ówczesnej ulicy Brukowej (obecnie ul. Okrzei), róg ul. Namiestnikowskiej (obecnie ul. Sierakowskiego). Prawobrzeżna i lewobrzeżna Warszawa.
Janusz Korczak to nie tylko „rzeźbiarz dusz dziecięcych” („Pamiętnik”) to także buntownik, który zrewolucjonizował sposób, w jaki myślimy o edukacji dzieci i młodzieży, a stworzona przez niego karta praw dziecka stała się podstawą międzynarodowej konwencji ONZ – Convention on the Rights of the Child.
Rok Korczakowski to także okazja do okrycia na nowo znakomitego pióra Janusza Korczaka. To klasyk polskiej literatury dziecięcej oraz autor „Pamiętnika”, który prowadził w ostatnich miesiącach przed śmiercią. Przez całe życie towarzyszyła mu wiara w to, że można być zarazem Żydem i Polakiem, że można żyć w świecie, w którym współistnieją i przenikają się obydwie tożsamości.
Joanna Olczak-Ronikier, autorka książki Korczak. Próba biografii pisze, że „Stary Doktor, choć pozornie wśród nas obecny, nikomu nie jest potrzebny. I coraz bardziej się oddala”. Czy rzeczywiście widzimy w nim tylko męczennika i przyjaciela dzieci? Czy to możliwe, że Janusz Korczak – człowiek z krwi i kości – zamienił się w pomnik?
Mamy nadzieję, że Rok Korczaka sprawi, że popatrzymy na jego biografię, dorobek i Warszawę na nowo.
Wybrane działania promujące rok korczakowski w Warszawie:
Producenci: Muzeum Historii Żydów Polskich, Dom Spotkań z Historią i firma Moiseum.
My Warsaw – Warszawa jest moja to innowacyjna aplikacja na smartfony, łącząca w sobie funkcję przewodnika, gry miejskiej i kompendium wiedzy na temat twórczości słynnego pedagoga. Ten nowoczesny „wehikuł czasu” zabierze użytkowników w podróż w czasie i przestrzeni. Dzięki technologii Augmented Reality (rzeczywistość rozszerzona) zobaczymy Warszawę oczami Janusza Korczaka. Zniszczone miasto odżyje w rękach użytkowników a forma gry wciągnie każdego. Aplikacja w przyszłości stanie się platformą, na której będzie można dodawać kolejne ścieżki zwiedzania i gry miejskie związane z Warszawą. Aplikacja zawiera także fragmenty tekstów Korczaka czytane przez lektora. Jest łatwa do ściągnięcia, wygodna w użyciu, dwujęzyczna i darmowa. Po instalacji dostępna offline, bez konieczności dostępu do Internetu; na IOS i Android. Pozostanie tylko wyruszenie w Warszawę Korczaka!
Organizatorzy: Żydowski Instytut Historyczny
Program Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu przywrócenie pamięci o niezwykłym dorobku Korczaka. Zasadniczym celem projektu będzie przedstawienie aktualności jego idei i praktyk wychowawczych wobec wyzwań współczesnego świata w kategoriach społecznych (wielokulturowość), obywatelskich (działalność organizacji pozarządowych) i systemowych (szkolnictwo). W ramach programu odbywa się m.in. cykl popularnonaukowych wykładów pod hasłem „Mój Korczak” w ramach Czwartków na Tłomackiem (styczeń-maj, październik-grudzień). Wśród gości m. in. Krystyna Starczewska (5.01), Wojtek Lasota (9.02), Olga Medvedev-Nathoo (8.03), Marta Ciesielska, Paweł Fijałkowski, Anna Sobolewska, Joanna Olczak-Ronikier.
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny
Happening z udziałem publiczności, młodzieży, aktorów i obcokrajowców mający na celu zapoznanie uczestników z fragmentami tekstów Korczaka i stworzenia wielokulturowego gwaru, w którym przeplatać się będą: język polski, hebrajski i jidysz.
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny
W rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego organizujemy marsz dedykowany milionowi zamordowanych w czasie Zagłady żydowskich dzieci. Wierzymy, że takie upamiętnienie Zagłady będzie właściwą formą uczczenia tych dwóch rocznic – 70. rocznicy rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego i zarazem śmierci Korczaka i jego wychowanków.
Organizator: Katedra UNESCO im. Janusza Korczaka w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Szkoła Letnia adresowana jest do zainteresowanych problematyką praw dziecka pracowników nauki (pedagogów, psychologów, socjologów) oraz działaczy Stowarzyszeń im. Janusza Korczaka z Polski i innych krajów.
Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.
Kulminacją Roku Korczaka w Warszawie będą obchody 100-lecia Domu Sierot z udziałem władz miasta, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz członków Komitetu Honorowego Roku Korczakowskiego. W programie m.in. otwarcie wystawy Korczakowskiej Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.
Konferencja pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN poświęcona będzie alternatywnym teoriom i praktykom edukacyjnym na świecie, w tym prawom dziecka i jego wychowawców.