Msza zostanie odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15, o godz.11.30 (bedą kwiaty z Hamburga)
Nasępnie zostaną złożone kwiaty w miejscach pamięci.
Po wspólnym spotkaniu połączonym z przyjęciem kulinarnym zostanie zaprezentowany nowy film o "Oberlangen".
Zdjęcie z historycznej podróży jaka odbyły "AKaczki" w czerwcu 2010 roku autobusem z Warszawy do Bredy śladami jenieckimi. Inicjatorka, Pani major Maria Eugenia Cegielska, troskliwie trzyma grupę razem. Jest Ona także współorganizatorką jutrzejszej Mszy Pamięci. Na zdjęciu pierwsza z prawej przy kamieniu z tablicą informacyjną znajdującym się w Oberlangen w Niemczech przy terenach byłego obozu karnego (od 1933 do 9.1939) w Emsland, oswobodzonego przez patrol dywizji pancernej generała S. Maczka.
Przywiozły ze sobą 14 wieńców ze świeżej choiny, tylko kwiaty biało czerwone były sztuczne i 14 ogromnych białych zniczy.
Do obozu jenieckiego w Oberlangen zwieziono polskie kobiety - jeńców wojennych z Powstania Warszawskiego z czterech obozów męskich - tj. Stalagów i roboczych komenderówek - końcem grudnia 1944 roku. Z tą grupa szeregowych i podoficerów pojechało kilka wyższej rangą kobiet ukrywając swoje stopnie, żeby trzymać pieczę nad młodszymi koleżankami (był to rozkaz dowództwa Armii Krajowej)
Natomiast jeńcy - kobiety o wyższych stopniach oficerskich zebrane zostały w Oflagu Molsdorf w Turyngii podobozu Stalagu Bad Sulza.
Były to najgorsze baraki...
Bardzo interesująca i zaskakująca jest droga obozowa naszych kobiet - żołnierzy w niewoli niemieckiej po Powstaniu Warszawskim. A tak mało się o tym wie (temat rzeka).