Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2012.09.05 g. 12:02

Wspólna Sztuka

Akcja integrująca społeczność lokalną przy ulicy Wspólnej w Warszawie
Celem akcji „WSPÓLNA SZTUKA” jest powstanie sztuki teatralnej pod tytułem „Wspólna Sztuka”, do której współtworzenia chcemy zaprosić mieszkańców ul. Wspólnej.

Organizatorem akcji jest Centrum Scena Współczesna przy Wspólnej 61 a koordynatorami i pomysłodawcami akcji są Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz (ME/ST Duet Artystyczny)

 

Wspólna Sztuka

 

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnica Śródmieście

 

Celem akcji „WSPÓLNA SZTUKA” jest powstanie sztuki teatralnej pod tytułem „Wspólna Sztuka”, do której współtworzenia chcemy zaprosić mieszkańców ul. Wspólnej. Od 16 września – przez kolejne cztery niedziele między godziną 16:00 a 18:00 - odbywać się będą spotkania przy herbacie i ciasteczku, na które zapraszamy wszystkich, którzy zechcą podzielić się z nami codziennymi i niecodziennymi historiami dotyczącymi ulicy Wspólnej.

 

28 października o godzinie 17.00 odbędzie się prapremierowe czytanie nowopowstałego dramatu pt.: „Wspólna Sztuka”.

 

Wspólna Sztuka

 

Wszystkie spotkania w ramach realizacji projektu są bezpłatne.
Akcja będzie miała charakter społecznościowo - integracyjny, a jej celem będzie, między innymi, ukazania jednoczącej i kronikarskiej roli sztuki, poprzez tworzenie wspólnoty mieszkańców, uczestniczących w spotkaniach lub biorący udział we wspólnym pisaniu swoistego „pomnika” literackiego ulicy.

 

  • Szymon Turkiewicz:
    „Inspiracją do powstania projektu „WSPÓLNA SZTUKA” był film Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Gadające głowy”. W filmie tym oglądamy wypowiedzi osób w różnym wieku, na zadane im proste pytania: Kiedy się urodziłeś? Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze, o czym marzysz? Chciałem przenieść tę ideę, na osoby, mieszkające lub pracujące przy jednej ulicy. Jak się żyje na Wspólnej? Jakie tajemnice kryją w sobie stare kamienice? Skąd pochodzą mieszkańcy? Ilu z nich mieszka tu od urodzenia? Jakich ważnych wydarzeń z życia Warszawy byli świadkami na Wspólnej? Jakich zmian pragną? Jakie są ich prywatne historie, miłości, zdrady, zbrodni… Z czego są zadowoleni a z czego nie? Z odpowiedzi na te pytania oraz z opowieści, jakie mam nadzieję usłyszeć od mieszkańców, chciałabym utkać sztukę, która uchwyci myśli, uczucia i emocje współczesnych mieszkańców Wspólnej.”

 

  • Magdalena Engelmajer:
    „Zależy nam także na integracji mieszkańców w jakiejś wspólnej sprawie. Ale nie chodzi tu ani o kwestie polityczne, czy administracyjne. Chodzi nam o integrację dzięki wspólnemu tworzeniu sztuki o ulicy, z którą mieszkańcy związali swoje życie. Wspólna jest tak wielobarwną ulicą, nie dość, że jest w samym centrum miasta i łączy się z najważniejszymi warszawskimi arteriami, to jeszcze sama w sobie posiada sporą różnorodność instytucji, sklepów, kawiarni, kafejek i miejsc, w których działają artyści, tak jak Centrum Sceny Współczesnej czy znajdująca się obok galeria.”

 

Akcja ma zachęcić mieszkańców, do podzielenia się swoimi historiami, opowieści, lub po prostu luźnymi przemyślenia na temat współczesnego jak i przeszłego życia na Wspólnej. Spotkania poprzedzi kampania reklamowa, które obejmie ulicę Wspólną, namawiająca mieszkańców do dzielenia się swoimi opowieściami. Dla tych, którzy nie będą chcieli uczestniczyć w spotkaniach, przygotowano inne formy „dodania” swojej opowieści do „WSPÓLNEJ SZTUKI”. Będzie można to zrobić mailowo, poprzez portal Facebook, lub analogowo – wrzucając swoją opowieść do skrzynki, która będzie się znajdowała w Centrum Sceny Współczesnej. Wśród mieszkańców zostanie także przeprowadzona anonimowa ankieta, której wyniki zostaną włączone do powstającej sztuki.

 

Wspólna Sztuka

 


DATY:

 

  • I spotkanie:
    16-09-2012, 16:00
  • II spotkanie:
    23-09-2012, 16:00
  • III spotkanie
    30-09-2012-09, 16:00
  • IV spotkanie:
    07-09-2012, 16:00
  • V spotkanie
    14-09-2012-10, 16:00

 

Prapremierowe czytanie nowopowstałej „Wspólnej Sztuki” 28 października, godzina 17.00

MIEJSCE: CENTRUM SCENA WSPÓŁCZESNA ul. Wspólna 61 Warszawa

KOSZTY UDZIAŁU/ CENY BILETÓW: wstęp wolny

GRUPA WIEKOWA: wszyscy

Więcej na www.mestteatr.pl

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy