Nie zabraknie również spotkań i warsztatów z artystami. A wszystko to odbywać się będzie pod wspólnym motywem Bałkańskich Inspiracji.
Wystawa otwierająca Festiwal pt. Gniazdo punktów
Autorki: Ksenija Pantelić i Jovana Ćosić
Jedna z najbardziej nowatorskich wystaw eksperymentalnych, angażująca sztukę konceptularną. Ksenija Pantelić i Jovana Ćosić studiowały grafikę w Belgradzkiej Akademii Sztuk. Są współczesnymi artystkami, które zaskakują zarówno rodzimą, jak i światową widownię. Starają się zacierać granicę w sztuce graficznej, jednocześnie badając ją poprzez fuzję najróżniejszych stylów i wpływów globalnych. Gniazdo punktów to autorska wystawa współczesnych prac graficznych. Artystki podejmują dość trudny temat świadomości istnienia i świadomości istniejących wokół nas symboli. Ciągle odkrywają wewnętrzną strukturę cienkiej linii, która odpowiedzialna jest za nasze postrzeganie rzemiosła i sztuki. Artystki opierają się zarówno na racjonalizmie, jak i swojej własnej intuicji oraz podejściu do otaczającego je świata. Wystawa jest ekscytująca i w pewnym sensie niebezpieczna, co prowadzi do bardzo osobistych refleksji każdego widza.
Jovana Ćosić urodziła się w 1983 roku w Cacak w Serbii. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Akademii Sztuki w Belgradzie, gdzie rozwijała się pod kierunkiem prof. Dragana Momirova. Od 2003 roku prace artystki możemy oglądać w wielu prestiżowych galeriach, również za granicami rodzimego kraju. W 2008 roku otrzymała nagrodę Wydziału Sztuk Pięknych za prace z dziedziny grafiki. Rok później dołączyła do Serbskiego Stowarzyszenia Artystów Sztuk Pięknych. Obecnie artystka pisze pracę doktorską na Interdyscyplinarnych Studiach Departamentu Sztuki Cyfrowej w Akademii Sztuki w Belgradzie.
W stworzonej przez siebie animacji video przedstawia podróż z jednego punktu do drugiego. Symbolizuje ona drogę powrotną do początku istnienia świata, narodzin i kreacji człowieka. Jest to podróż bardzo indywidualna i wypełniona osobistymi procesami oraz wspomnieniami artystki. Kropki (punkty) prawdopodobnie symbolizują fragmenty życia złowione w schematyczne przyzwyczajenia, które w końcu łączą się tworząc linię wydarzeń. Linia ta świadomie jest zniekształcona. Artystka czuje się zniewolona przez swój los. Sama przyznaje, że jest to proces kontrolowany, jednak niesamowicie dla niej trudny.
Ksenija Pantelić to artystka minimalistyczna. Urodziła się w 1980 roku w Belgradzie. Jest absolwentką Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia), gdzie w 2001 roku zdobyła dyplom licencjatu historii sztuki. Od 2003 roku prezentuje swoje prace w kraju i za granicą, gdzie jest bardzo cenioną i poważaną artystką. W 2008 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Akademii Sztuki w Belgradzie, gdzie tworzyła pod okiem prof. Dragana Momirova. Rok później została nagrodzona Nagrodą Nauczycielską na IX Międzynarodowym Biennale Dry Point w Ulice za swoje prace stworzone techniką suchorytu i druku wklęsłego. Od tamtego czasu została członkiem Serbskiego Stowarzyszenia Artystów.
Jej instalacja tysiąca różnokolorowych żurawi jest odmową akceptacji tego, czym piękno nie jest: Ten kto stworzył tysiąc żurawi zostanie nagrodzony spełnieniem jego życzenia…Niewypowiedzianym życzeniem artystki jest być tu i teraz. Potrzebowała wiele czasu, aby narysować linię, wyciąć papier, dopasować go tak, aby na koniec tchnąć w niego energię i życie. Instalacja dojrzewała wraz z artystką.