Dla mieszkańca
2013.07.26 g. 08:38
Wiadomości bieżące
Warszawski Serwis Prasowy.
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.
ŻYCIE MIASTA
- KOTY MIEJSKIE
„Z uwagi na docierające do Biura Ochrony Środowiska różne opinie na temat karmy dla kotów Pupil 15 maja, podczas wydawania karmy, pobrano jej próbki do badania kontrolnego. Parametry karmy mokrej nie odbiegały od tych zawartych w SIWZ, natomiast karma sucha nie spełniała wymagań. W związku z tym 10 lipca wstrzymana zostały dostawa i wydawanie karmy suchej, a wykonawca zobowiązany został do jej niezwłocznej wymiany. 17 lipca rozpoczęto dystrybucję karmy suchej o zmienionym składzie” – napisał wiceprezydent Jarosław Dąbrowski w odpowiedzi na interpelację wiceprzewodniczącej Rady Warszawy Olgi Johann.
- OSZUSTWA
„Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego zgłaszane są przez przedsiębiorców liczne przypadki otrzymywania sfałszowanych pism wzywających do zapłaty za czynności kontrolne. Wysyłane pisma zawierają wezwanie do zapłaty kwoty 135 zł na wskazane konto bankowe. […] Komórki organizacyjne o nazwie »Referat Inspekcji Sanitarnej II izba kontrolna« nie istnieją w strukturze Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zatem każde pismo z tak oznaczonym nadawcą jest sfałszowane. Proszę o bezzwłoczne zgłaszanie takich przypadków do organów ścigania” – ostrzega zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Kazimierz Rakocki.
- EDUKACJA
Ursynów jest wśród warszawskich dzielnic jednym z najaktywniejszych beneficjentów programu „Radosna szkoła”, wspierającego budowę placów zabaw przy szkłach podstawowych – ogłosił ursynowski ratusz. Od początku realizacji programu wsparcie uzyskało 11 placówek z Ursynowa, a w przypadku trzech kolejnych trwają przygotowania do postępowania przetargowego. „Na budowę i modernizację placów zabaw w ramach programu MEN na Ursynowie pozyskano łącznie środki finansowe w wysokości ponad 2,3 mln zł” – chwalą się urzędnicy.
- PRZESTRZEŃ MIEJSKA
W Warszawie mamy 22 983 nośniki reklamowe – wynika z zestawienia Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej za drugi kwartał. To trzykrotnie więcej niż w Krakowie (7132), 4,5 razy więcej niż we Wrocławiu, 20 razy więcej niż w Lublinie i 68 razy więcej niż w Rzeszowie.
- ZOO
„W ostatnim czasie przybyło nam sporo młodych zwierząt. Trzy samice góralka skalnego urodziły osiem młodych – można je zobaczyć w Słoniarni. Urodziły się też trzy nahury, po raz pierwszy w naszym zoo – te z kolei trudno jest wypatrzyć na wybiegu, gdyż szara sierść doskonale je maskuje wśród skał. Powiększyło się też stado jaków – poinformował miejski ogród zoologiczny.
- INTERNET
Urząd Dzielnicy Ochota uruchomił profil na Facebooku. Na razie urzędnicy dodali tylko trzy zdjęcia, ale już fanpage polubiło 59 osób.
- POWSTANIE WARSZAWSKIE
1 sierpnia przypada 69. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. O godz. 17 w całej Polsce zawyją syreny. „Zatrzymaj się i złóż hołd bohaterom Warszawy” – apeluje Muzeum Powstania Warszawskiego.
- ANKIETY
Urząd miasta ogłosił przetarg na realizację badania dotyczącego potrzeb społecznych, dostępności, jakości i efektywności świadczonych usług publicznych wśród mieszkańców 18 warszawskich dzielnic oraz czterech podwarszawskich gmin.
- INTERNET
„Jest już nas ponad 7 tys. Serdecznie dziękuję” – pochwaliła się fanami na Facebooku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. „232 000 to też sporo” – czytamy w pierwszym komentarzu pod wpisem.
- INFOLINIA ŚMIECIOWA
Ze względu na ogólnokrajową awarię u operatora sieci telefonicznej Telestrada połączenia wykonywane na numer infolinii urzędu 800 707 047 nie są realizowane – poinformował urząd miasta.
- WYSTAWY
Ile koncertów w trakcie powstania warszawskiego zaśpiewał Mieczysław Fogg? Co pod nosem nuci warszawska Syrenka? Jak wyglądała legendarna sanitariuszka „Małgorzatka”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniesie wystawa o piosenkach powstańczych „Głośniejsze od bomb”, która 30 lipca pojawi się na ogrodzeniu parku Dreszera.
- URZĘDY
„Przeterminowany dowód osobisty to poważny problem. Bez aktualnego dokumentu nie weźmiemy kredytu, nie dostaniemy paszportu czy nie załatwimy sprawy w urzędzie. Aby ustrzec się przed takimi problemami, sprawdź termin ważności swojego dowodu i aktualność danych w nim zawartych” – przypomina urząd miasta.
- AKREDYTACJE
Do dziś do godz. 15 Wydział Prasowy Urzędu Miasta przyjmuje akredytacje na obsługę medialną obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. „Dziennikarzy prosimy o dokładne wypełnienie formularza akredytacyjnego zamieszczonego na stronie: http://konkursy.um.warszawa.pl/akredytacja” – czytamy w komunikacie prasowym.
- OPŁATY
W najbliższy poniedziałek (29 lipca) mija termin wnoszenia opłaty za odbiór odpadów w lipcu. Każdy, kto złożył deklarację w Wydziale Obsługi Mieszkańców właściwego urzędu dzielnicy, otrzymał indywidualny numer rachunku bankowego, na który powinien wnosić opłatę – przypomina urząd miasta.
KOMUNIKACJA
- ZNAKI
20 tablic doprowadzających ruch do autostrady A2 zostało zamontowanych na stołecznych drogach. „Tablice wskazują kierunek jazdy, ułatwiając kierowcom dotarcie do celu, na zamontowanych znakach informacyjnych z symbolem autostrady znajduje się strzałka z zalecanym kierunkiem jazdy” – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.
- REMONTY
27 i 28 lipca nastąpią rozbiórka podpór łącznicy Trasy Łazienkowskiej w kierunku Żoliborza i zwężenie ul. Czerniakowskiej w tym miejscu do dwóch pasów. Poza tym zostanie zamknięta zachodnia jezdnia ul. Patriotów, czekają nas utrudnienia na ul. Bronowskiej oraz na ul. Ligustrowej do ul. Wodniaków. Do 3 sierpnia zwężona zostanie ul. Puławska przy ul. Domaniewskiej oraz zachodnia jezdnia ul. Chałubińskiego przy ul. Oczki. „Nastąpi niewątpliwie utrudnienie w ruchu. Jednak kiedy najlepiej wykonywać konieczne remonty, jak nie w czasie wakacji i letnich wyjazdów kierowców?” – pytają urzędnicy z ratusza.
- KOLEJ
Warszawska Kolej Dojazdowa pyta pasażerów o zmiany w rozkładzie jazdy pociągów WKD. Do wyboru są dwie opcje: „Jestem zainteresowany/a wprowadzeniem zwykłego rozkładu jazdy pociągów w sierpniu br.” i „Jestem zainteresowany/a wprowadzeniem wakacyjnego rozkładu jazdy pociągów w sierpniu br.”. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: marketing@wkd.com.pl.
- ŻOLIBORZ
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na remont sygnalizacji świetlnej oraz przebudowę układu drogowego na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i ks. Popiełuszki.
- BIAŁOŁĘKA
W związku z remontem wiaduktu w ciągu ul. Głębockiej nad trasą S8 od dziś od godz. około 19 do niedzieli zmienią się trasy kursowania linii 112, 132, 134 i N11.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
- URSYNÓW
W godz. 12–15 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61 (stacja metra Imielin) odbędzie się casting do widowiska pt. „Ursynów 44” w reżyserii Małgorzaty Bramy. Chcesz wcielić się w postać powstańca warszawskiego i wystąpić w unikalnym widowisku artystycznym? Przyjdź. „Ursynów 44” zostanie zrealizowany na terenie Ursynowa 2 sierpnia w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
- ŚRÓDMIEŚCIE
Od godz. 13 do jutra do godz. 19 w Cudzie nad Wisłą (Bulwar Flotylli Wiślanej) odbędzie się spotkanie twórców YouTube. „Pojawią się twórcy z całej Polski i nie tylko. YouTuberzy, którzy na co dzień mają ze sobą kontakt głównie elektroniczny, spotykają się, aby wymienić doświadczenia i po prostu dobrze się wspólnie bawić. Na zlot możecie przyjechać jako twórcy albo jako widzowie. Możecie się z nami spotkać, pogadać, postawić nam piwo he, he...” – napisali wideodżokeje.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 16 na Płycie Desantu (Bulwar Flotylli Wiślanej) zacznie się otwarcie nowej klubokawiarni Kurort. „Młodszy brat Resortu” od godz. 16 zaprasza na grilla, a od godz. 21 – na imprezę otwarcia. O oprawę muzyczną zadba Veritas65.
- PRAGA-PÓŁNOC
Od godz. 18 na pl. Hallera zawitają koncerty muzyki etnicznej, warsztaty rękodzieła i tańców ludowych, a także zapachy kuchni z różnych zakątków świata. W tym roku na EtnoPradze zagrają m.in. Strefa Rytmu, Heniek Małolepszy i Balkan Sevdah. Impreza trwać będzie również jutro od godz. 16. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com.
- ŚRÓDMIEŚCIE, PRAGA
O godz. 18 z pl. Zamkowego ruszy Warszawska Masa Krytyczna. Planowana trasa przejazdu: pl. Zamkowy, Miodowa, Kapucyńska, al. Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Waszyngtona, rondo Wiatraczna, Grochowska, Zamieniecka, Fieldorfa, Umińskiego, Jugosłowiańska, Meissnera, Bora-Komorowskiego, Egipska, Saska, Zwycięzców, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski, Zajęcza, Topiel, Kruczkowskiego, Rozbrat, Myśliwiecka, Górnośląska, Piękna, Al. Ujazdowskie, pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowy.
- BIELANY
O godz. 18 w Centrum Kultury Dobre Miejsce (ul. Dewajtis 3/wejście B, okolice UKSW) odbędzie się pokaz filmu „Hawaje, Oslo”. Opowiada on historię kilku osób, których ścieżki krzyżują się, choć nie znają się wzajemnie. Cała akcja toczy się w ciągu najbardziej gorącego dnia roku w Oslo, więc okoliczności są iście magiczne. Wstęp wolny.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 19 Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Emilii Plater 51) zaprasza na film „Aleksander”. To zapis podróży Anki i Wilhelma Sasnalów z domu do najbliższej wsi. To zarówno portret mieszkańców polskiej prowincji, jak i intymny dziennik artystów. 30 minut – tyle trwa podróż z ich domu do wsi. Odległość: 40 km.
- ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 19–20.30 w Zielonym Jazdowie odbędzie się debata „Rowery – Czy Warszawa jest gotowa na system Veturilo?”. W spotkaniu wezmą udział: Joanna Erbel – miejska aktywistka, Łukasz Puchalski – pełnomocnik prezydent m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, Agata Kowalska – dziennikarka, prowadzi m.in. audycję radiową „Skołowani” w Radiu TOK FM, Rafał Muszczynko – rowerowy aktywista walczący od lat o miasta przyjazne rowerom.
- ŚRÓDMIEŚCIE, PRAGA-PÓŁNOC
O godz. 21 na podwórku artystycznym przy ul. Szpitalnej 6 odbędzie się pokaz zdjęć Tomka Sikory, a 27 lipca o godz. 19 w siłowni TKKF Błyskawica przy ul. 11 Listopada 7 – wernisaż wystawy PEPE. Obie imprezy odbywają się w ramach festiwalu Street Art Doping 2013.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 22 w Cafe Kulturalna (pl. Defilad 1) wystąpi trójmiejski zespół Trupa Trupa, który będzie promował swoją najnowszą płytę. Kolektyw tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com.
ZAPOWIEDZI
- ŚRÓDMIEŚCIE
27 lipca (sobota) o godz. 20.40 odbędzie się XXIII Bieg Powstania Warszawskiego. Trasa prowadzi ulicami: Bonifraterską – Miodową – Krakowskie Przedmieście – Karową – Wybrzeże Gdańskie – Sanguszki aż do mety na ul. Konwiktorskiej. Bieg zakończy się około godz. 23.30.
- ŚRÓDMIEŚCIE
29 lipca (poniedziałek) o godz. 18.30 w Centrum Interpretacji Zabytku (ul. Brzozowa 11/13) rusza nowy cykl wykładów. W każdy ostatni poniedziałek miesiąca (do 23 grudnia) odbywać się będą spotkania z Krzysztofem Zwierzem „Praga w ciągu wieków”.
- ŚRÓDMIEŚCIE
30 lipca (wtorek) o godz. 19 w barStudio (pl. Defilad 1) odbędzie się dyskusja o przyszłości kultury w stolicy w kontekście zmian w ratuszu. „W warszawskiej kulturze szykują się zmiany: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs na nowego dyrektora Biura Kultury. Jakie wyzwania stoją przed kandydatkami i kandydatami na to stanowisko? Jakiej polityki kulturalnej oczekują od ratusza pracownicy instytucji kultury i sektora pozarządowego, twórcy oraz odbiorcy kultury? Jakie są szanse na szybką realizację założeń Programu Rozwoju Kultury? Co warto zmienić w warszawskiej kulturze, a co zachować?” – będą zastanawiać się dyskutanci.
- ŚRÓDMIEŚCIE
31 lipca (środa) o godz. 20 na pl. Krasińskich odbędzie się koncert „Sierpniowa melodia”, organizowany przez Stołeczną Estradę z okazji 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. To historia najsłynniejszych powstańczych piosenek. Zapowiedź koncertu znajduje się na portalu YouTube.
- PRAGA-POŁUDNIE
3 sierpnia (sobota) o godz. 12 w Temacie Rzeka (plaża przy moście Poniatowskiego) odbędzie się kolejna edycja „Plażowych igraszek”, czyli legendarnego wakacyjnego cyklu imprez, który powstał 10 lat temu w klubie Piekarnia. Po raz pierwszy w historii cyklu impreza odbędzie się zarówno za dnia, jak i w nocy. „Ponadto łączymy siły z rejsem Big Boat na Wiśle, który ruszy porą wieczorową i dołączy do nas o godz. 23. Na imprezie wystąpi mnóstwo szanowanych polskich artystów, a w tym postacie z najbardziej oczekiwanej imprezy roku: Frost Big Boat Party” – czytamy w opisie wydarzenia. Odbędzie się tam też turniej siatkarski, w którym wystąpią zespoły reprezentujące warszawskie kluby. Rezydent zwycięskiego klubu zagra seta podczas nocnej części imprezy.
- ŚRÓDMIEŚCIE
4 sierpnia (niedziela) o godz. 17 do Cudu nad Wisłą (Bulwar Flotylli Wiślanej) wrócą legendarne nadwiślańskie potańcówki. Niepowtarzalny urok lat 30. zapanuje za sprawą tancerzy wirujących na parkiecie w rytmach swingu granego na żywo przez jazz-band Marka Shepherda. Zaplanowano też 20-minutowe bezpłatne warsztaty wprowadzające do tańca swingowego.
- ŚRÓDMIEŚCIE
Od 5 do 8 sierpnia (poniedziałek–czwartek) w godz. 12–13.30 w Ermitażu w Łazienkach Królewskich odbędą się warsztaty graficzne dla dzieci w wieku 6–12 lat i ich opiekunów pt. „Gra mi tu grafika”. Będzie można się dowiedzieć, jak w prosty sposób przygotować matrycę drukującą i uzyskać z niej odbitki. „Stemplując, prasując czy odbijając, stworzymy własne oryginalne dzieło. Poprzez multiplikacje odbitek powstanie nie jedna, a wiele prac, którymi będziemy mogli obdarować kilka najbliższych osób. Warsztaty towarzyszą wystawie »Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta«” – czytamy w zaproszeniu. Jednorazowy bilet rodzinny kosztuje 25 zł, karnet na wszystkie cztery warsztaty – 80 zł. Zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl.
OKOLICE WARSZAWY
- PRUSZKÓW
Dziś o godz. 18 w siedzibie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8a odbędzie się XI odsłona cyklu „Literatura i historia”, tym razem poświęcona poezji Czesława Miłosza. „Gościć będziemy redaktor naczelną Dwutygodnik.com Zofię Król, która opowie o doświadczeniu wojny w poezji noblisty. Wiersze z tomu »Ocalenie« czytać będzie Krzysztof Gosztyła” – zapowiadają organizatorzy.
- WOŁOMIN
Konsumenci spłacający pożyczki zaciągnięte w wołomińskim SKOK byli narażani na nieograniczony wzrost ich oprocentowania. Prezes UOKiK uznała, że to niezgodne z prawem, i nałożyła na przedsiębiorcę ponad 150 tys. zł kary.
PRZEGLĄD PRASY
- RYNEK KOLEJOWY
Jeżeli znajdzie się nabywca, to jeszcze w tym roku warszawska Szybka Kolej Miejska pozbędzie się ostatnich sześciu pociągów 14WE. To najstarsze składy przewoźnika, bazujące na konstrukcji zespołów trakcyjnych EN57. Dwa takie pociągi dzierżawią już od SKM Koleje Śląskie.
- KURIER KOLEJOWY
Szykują remont Warszawy-Śródmieście. Obiekt, który zamiast być wizytówką stolicy, straszy swoim wyglądem, przejdzie wreszcie remont. PKP SA przygotowują dokumentację projektową dla inwestycji.
- TVP WARSZAWA
W tej fazie rozgrywek do gry wchodzi 16 zespołów Ekstraklasy z sezonu 2012/2013. Pierwsze mecze odbędą się w dniach 16–17 sierpnia. Mazowsze w rozgrywkach reprezentują stołeczne Legia i Ursus.
- POLSKIE RADIO RDC
Są inteligentne i dobrze przystosowane do życia w mieście. Upodobały sobie altany śmietnikowe, piwnice i okolice zbiorników wodnych. Można mówić już o szczurzej pladze, bo w stolicy mieszka prawie 5 mln tych gryzoni.
- WARSZAWA.PL
Planujesz macierzyństwo? Karmisz piersią? Czy wiesz, co jeść, by smakowało Twojemu maluszkowi? Zapraszamy w sobotę o godz. 15 do Miasta Cypel na bezpłatne spotkanie z dietetykiem.
- GAZETA STOŁECZNA
Słoiki stojące w korku, zadziwieni budowniczowie metra czy zamiatanie kurzu pod Pałac Kultury – takie satyryczne obrazki można od piątku oglądać na Podzamczu. To karykatury wyróżnione w konkursie „Warszawa i Warszawka, czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy”.
- WAWALOVE.PL
Lubisz wyzwania? Lubisz kręcić filmy? Zbierz przyjaciół lub rodzinę i zróbcie film w 48 godzin!
- POLITYKAWARSZAWSKA.PL
Choć uratowała już wielu warszawiaków przed eksmisją, niedawno sama mogła utracić wynajmowany od miasta lokal. Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, bo o niej mowa, znalazła się w dramatycznej sytuacji finansowej. Drobne wpłaty i ofiarność sympatyków pozwoliły na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Nadal jednak w lokalu nie ma energii elektrycznej, a wszystkie telefony zostały wyłączone.
- WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
W 2011 r. dowiedzieliśmy się, że w naszej dzielnicy ma powstać prestiżowy hotel sieci Hilton. Prace postępowały, a nowoczesny budynek miał przyjąć pierwszych gości już we wrześniu br. Na dwa miesiące przed planowanym zakończeniem budowy inwestorzy i wykonawca popadli w konflikt. Wobec szumu medialnego spowodowanego nieporozumieniem firma Mirbud SA i spółka Polaris Hospitality Enterprises w przyszłym tygodniu podpiszą nowy aneks do umowy.
- TARGÓWEK.INFO
Czasem nam się wydaje, że nasi policjanci po służbie są skuteczniejsi niż w pracy. To oczywiście tylko żart, ale fakt faktem, że w ostatnich kilku dniach już dwa razy zrobili to, co do nich należało, w swoim prywatnym wolnym czasie.
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP
-