Międzypokoleniowe, edukacyjne spływy warszawską Wisłą z Wawra na Białołękę połączone będą ze spotkaniami z Powstańcami 44 roku, śpiewaniem powstańczych piosenek na wiślanej plaży pod egidą zespołu muzycznego, paradą kajaków w godzinie W na wysokości Starówki oraz wielkim wyścigiem o „Kotwicę Powstania 44 roku”.
Izabela Horodecka ps. „Teresa”, nieżyjąca już uczestniczka Powstania, wspominała, że kiedy 3 kwadranse przed godziną W przebiegała przez Most Poniatowskiego, aby zanieść do kilku punktów meldunek o mobilizacji, Wisła była bardzo spokojna… Kilkanaście minut w tym samym miejscu rozpoczął się zażarty bój o most, niestety przegrany dla Powstańców. Mosty Poniatowskiego i Kierbedzia pozostały w rękach Niemców, a Wisła stała się rzeką dramatycznego podziału.
- Dlatego właśnie od 2006 roku 1 VIII wypływamy na warszawską Wisłę i w ten sposób oddajemy hołd Powstańcom Warszawy – mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia i prezes Fundacji AVE. - Zwłaszcza tym, którzy z narażeniem życia przedzierali się przez jej wody spiesząc na pomoc walczącej stolicy, a później w ostatnich dniach powstania z narażeniem życia przeprawiali się na prawy brzeg, żeby prosić o pomoc stacjonujących tam bezczynnie Sowietów. Wielu wówczas zginęło w wiślanych wodach. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia spływu nie jest przypadkowe. I w Wawrze na wysokości obecnej przystani WKW, i na Tarchominie przeprawiały się przez rzekę w sierpniu i wrześniu 1944 roku bohaterskie oddziały partyzantów.
Każdego roku spływy powstańcze przyciągają rzesz uczestników.
– Mnie szczególnie ujmuje międzypokoleniowy charakter naszych wypraw – mówi Emilia Zduńczyk, wolontariuszka. – Co roku w imprezie biorą udział co najmniej cztery pokolenia! A w ubiegłym roku popłynął nawet jeden z powstańców!
Popłynąć może każdy, niezależnie od wieku i umiejętności wodniackich. Spływy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy. Ważnym elementem są spotkania z Powstańcami – w tym roku na początku wyprawy oraz pod Mostem Poniatowskiego uczestnicy wysłuchają wspomnień Ryszarda Bielańskiego ze Zgrupowania „Radosław”, Emiliana Tyrańskiego ps. „Sęk”, Józefa Lemańskiego ps. „Grusza” oraz Kazimierza Możdżonka ps. „Tygrys”.
Program tegorocznych spływów:
Zainteresowani mogą zgłaszać się mailowo (Avetki@wp.pl) lub telefonicznie (608 178 447). Szczegóły: www.wisla44.splywajznami.pl
Projekt dofinansowany ze środków m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.