Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.08.09 g. 08:04

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy.
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • KOTY MIEJSKIE
    Z odpisów 1 proc. podatku za rok 2012 Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria zebrał 133 684,35 zł. To prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym i więcej niż dotacja urzędu miasta. Być może po korektach ta suma nieco się zwiększy. „Dzięki Waszej wielkiej pomocy nasz ośrodek może funkcjonować, możemy wykonać o wiele więcej zabiegów – z pożytkiem dla populacji kotów wolno żyjących. My się cieszymy, bo koty mają z czego się cieszyć. Kłaniamy się Wam nisko razem z naszymi futrzastymi podopiecznymi – kotami miejskimi” – dziękują działacze Koterii.
  • ZWIERZĘTA
    Są upały! Nie było deszczu i w mieście nie ma kałuży, z której można się napić. Daj wody bezdomniakom i uratuj im życie – o pomoc dla kotów i innych zwierząt miejskich apeluje Pruszkowski Dom Tymczasowy.
  • ZABYTKI
    Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz włączyła do gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy m.in. port Czerniakowski, kino Wars i dawne kino Bajka, a usunęła z niej m.in. Salę Operacyjną NBP, osiedle Muranów Południowy (część wschodnia) i Fort X „Augustówka” („Siekierki”) z otoczeniem.
  • PRACA
    Interpelację w sprawie środków na przystosowanie miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych w Warszawie złożył Jarosław Szostakowski. „Niestety, warszawscy pracodawcy nie mają żadnych możliwości otrzymania wsparcia w tym zakresie ani od miasta, ani od państwa. Obecnie nie są dostępne także programy unijne, z których tacy pracodawcy mogliby skorzystać” – napisał radny i zwrócił się z prośbą o zapewnienie w budżecie miasta takich środków.
  • ZOO
    „Pragniemy zapewnić, że nasze niedźwiedzie polarne nie cierpią z powodu upałów” – napisały na stronie internetowej władze Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Pomimo otwartych pomieszczeń wewnętrznych, w których panuje dużo niższa temperatura, Gregor i Aleut jednak wolą przebywać na świeżym powietrzu i ochładzać się w basenie. Dodatkowo na wybiegu zostały umieszczone zraszacze, które schładzają betonowe powierzchnie.
  • ZDROWIE
    W związku z dużym zainteresowaniem wyrobieniem konta na portalu Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) mobilne stanowisko NFZ w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim będzie przyjmować warszawiaków jeszcze dziś. Login i hasło można sobie wyrobić w godz. 9–15.
  • UPAŁY
    Dla tych, którzy chcą się trochę ochłodzić, uruchomiona została kurtyna wodna na Wawrzyszewie (u zbiegu ulic Wolumen i Dantego Alighieri). Chętnych nie brakuje, szczególnie wśród maluchów – starsi się chyba trochę wstydzą – ogłosił Urząd Dzielnicy Bielany. Kurtyna będzie działać podczas upałów i wysokich temperatur. Minikurtyny wodne działają na Bielanach także przy młodzieżowych domach kultury (ul. Andersena 4 i ul. Cegłowska 39) oraz przy Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Szegedyńskiej 9a. Kurtyna wróciła też w okolice Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61).
  • UPAŁY
    Inny pomysł na wysoką temperaturę ma Muzeum Historyczne Warszawy. „Dla ochłody proponujemy zwiedzanie Piwnic Staromiejskich” – czytamy na profilu MHW na Facebooku.
  • DZIECI
    Za trzy tygodnie najmłodsi warszawiacy rozpoczną nowy rok szkolny. 1 września to dzień wielkich zmian dla rodziców stołecznych przedszkolaków. W życie wejdzie tzw. ustawa przedszkolna, która obniży opłatę za pobyt dziecka w miejskiej placówce.
  • BIBLIOTEKI
    Od 23 sierpnia (piątek) od godz. 16 do 27 sierpnia (wtorek) do godz. 24 w BUW odbędzie się migracja do nowej wersji oprogramowania systemu bibliotecznego VTLS/Virtua. W tych dniach nie będzie można przeglądać katalogu on-line bibliotek UW, nie będą dostępne funkcje związane z kontem czytelnika: logowanie, zamawianie, rezerwowanie, prolongowanie wypożyczonych książek oraz nie będą realizowane wypożyczenia i rozliczenia. Nie będzie także możliwości zapisu do biblioteki. Za ten okres nie będą też naliczane kary za przetrzymanie książek.

 

KOMUNIKACJA

 

  • LOTNISKA
    Blisko 1,2 mln osób odprawionych zostało na Lotnisku Chopina w lipcu 2013 r. To o prawie 9 proc. więcej niż w lipcu ubiegłego roku i kolejny miesięczny rekord w historii portu.
  • DROGI
    Zwężenie prawego pasa na dojeździe do mostu Łazienkowskiego w kierunku Saskiej Kępy zostało wczoraj wieczorem zlikwidowane – poinformował Zarząd Dróg Miejskich. Oznacza to, że kierowcy mogą jeździć już mostem bez przeszkód.
  • KOLEJ
    Na długi weekend Koleje Mazowieckie przedłużyły termin korzystania z oferty „Bilet wycieczkowy”. Pasażerowie korzystający z tej promocji mogą rozpocząć podróż już 14 sierpnia (środa) od godz. 20, a ukończyć ją 19 sierpnia (poniedziałek) do godz. 8.

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • WOLA
    O godz. 15 Muzeum Powstania Warszawskiego i Związek Syndykalistów Polskich zapraszają na konferencję „Syndykaliści w Powstaniu Warszawskim”.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 19 w planetarium Niebo Kopernika zacznie się koncert Jakuba Sokołowskiego. W repertuarze kompozycje J.S. Bacha, L. van Beethovena, F. Schuberta, F. Chopina, J. Cage’a oraz J. Sokołowskiego. Bilety do kupienia on-line oraz w kasach.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 21 na Pomoście 511 (Bulwar Flotylli Wiślanej) wystąpi kolektyw Mustnotsleep. „Specjalnie na tę okazję chłopaki schowają do szuflady mroczne techno, mocne basy i jednostajne deep housy, by pokazać wam letnią wersję swoich setów, czyli miłe hausiki, skoczne garaże, a nawet przyjemne hip-hopy. Oczywiście bez obciachu i nachalnego mainstreamu. Bawimy się do rana” – zapowiadają organizatorzy. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 21 na Barce (lub w klubie Powiększenie – w przypadku niepogody) w ramach odsłony cyklu „Lado w mieście” wystąpi grupa Mount Fuji Doomjazz Corporation z Holandii. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    O godz. 22 w Temacie Rzeka (al. Poniatowskiego 1) zagra Metope, czyli Michael Schwanen. To producent muzyczny z 20-letnim doświadczeniem, założyciel takich labeli jak Areal, IRR oraz Beachoma. Na przestrzeni tych lat remiksował takich artystów jak Depeche Mode, Gabriel Ananda, Lexy, DJ Koze oraz Fairmont. >>>WIĘCEJ na Placdefilad.com.
  • WOLA
    Od godz. 22 w Zinc Club przy ul. Kolejowej 4/6 zacznie się impreza „We Love House Music”. Zagra DJ Yooshi. „Na barach przygotujemy wykwintne chłodzące drinki” – zapewniają właściciele klubu.
  • WOLA
    O godz. 22.30 Space Club (ul. Kolejowa 37) zaprasza na imprezę „What Doesn't Kill You Makes You Stronger”. Za konsolą stanie DJ R@do.

 

ZAPOWIEDZI

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    10 sierpnia (sobota) o godz. 21 admiralicja, bosmani i załoga Pomostu 511 (Bulwar Flotylli Wiślanej) zapraszają na uroczyste zawieszenie flagi. „Zgodnie z panującym wśród eleganckich pomostów zwyczajem trzymaliśmy was z otwarciem do zawieszenia flagi, jest to taka nasza wiśnia na wodzie! Tak więc przy akompaniamencie syreny portowej flaga wjedzie na górę i pyk bajlando start” – opisują organizatorzy.
  • WOLA
    10 sierpnia (sobota) od godz. 22 w Zinc Club przy ul. Kolejowej 4/6 zacznie się impreza „Hot Saturday”. Zagra DJ Tommass.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    W sobotę i niedzielę w godz. 11–18 Warszawska Strefa Rodziny (w Zespole Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” przy ul. Starej 4) zaprasza na rodzinną zabawę – Wakacyjny Klub Podróżnika. W programie m.in. rodzinne gry i zabawy z różnych stron świata, koralikowe flagi państw, warsztaty archeologiczne, poszukiwanie złota. W niedzielę o godz. 15 spotkanie z motocyklistami – podróżnikami, który podzielą się ze słuchaczami niezwykłymi opowieściami ze swoich wypraw. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    13 sierpnia (wtorek) o godz. 19.30 na pl. Zamkowym zacznie się widowisko artystyczne „39/89 Zrozumieć Polskę” w wykonaniu L.U.C Rostowskiego. Będzie zwieńczeniem Dnia Pamięci Starówki. 13 sierpnia 1944 r. na ul. Kilińskiego doszło do wybuchu tzw. czołgu pułapki. Zginęło wówczas około 500 osób – powstańców i osób cywilnych. Była to jedna z największych tragedii Powstania Warszawskiego.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    13 sierpnia (wtorek) klubokawiarnia Kicia Kocia startuje z cyklem multimedialnych paneli grochovianistycznych. „Będziemy rozmawiać o historii naszej dzielnicy, oglądać zdjęcia i filmy, dyskutować i wspominać w towarzystwie zaproszonych ekspertów oraz naocznych świadków wydarzeń” – zapowiadają organizatorzy. Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie, we wtorki o godz. 19. Wstęp jest wolny. Tematem najbliższego spotkania będzie „Gocław – skrzydlata okolica”.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    13 sierpnia (wtorek) o godz. 20 w kinie Atlantic (ul. Chmielna 33) odbędzie się pokaz specjalny filmu „Prywatny wszechświat” wybitnej czeskiej dokumentalistki Heleny Třeštíkovej. Po filmie odbędzie się degustacja czeskiego piwa organizowana przez Kufle i Kapsle – multitap bar (ul. Nowogrodzka 25).
  • PRAGA-POŁUDNIE
    13 sierpnia (wtorek) o godz. 20 w klubokawiarni Towarzyska będzie można zobaczyć nową odsłonę cyklu „Towarzyskie spotkania filmowe”. Jako pierwszy zobaczymy „Sommaren med Monika” („Wakacje z Moniką”, 1953) w reżyserii Ingmara Bergmana. Kolejne projekcje odbywać się będą we wtorki. Wstęp wolny.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    13 sierpnia (wtorek) o godz. 10.30 w ogrodzie restauracji Villa Foksal przy ul. Foksal 3/5 odbędzie się warsztat prasowy, który poruszy kwestię sytuacji rynku leków OTC i suplementów diety w Polsce pt. „Lek leczy, a suplement?”. Warsztat poprowadzi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Opieki Farmaceutycznej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    17 sierpnia (sobota) w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie rozpocznie się akcja „Przemień się w kolekcjonera”, nawiązująca do prezentowanej obecnie wystawy „Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta”. W każdy weekend do 29 września 2013 r. w innym z budynków na terenie Muzeum zwiedzający będą mogli zbierać bezpłatne broszury kolekcjonerskie przedstawiające grafiki z królewskiej kolekcji Stanisława Augusta.
  • PRAGA-POŁUDNIE
    21 sierpnia (środa) Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera rozpoczyna nowy sezon. Na początek proponuje spektakle „MP4” i „Klarę” – jedne z najbardziej obleganych i lubianych przedstawień ostatniego sezonu – oraz „Piknik pod Teatrem”, czyli spotkania z aktorami, wyprzedaż teatralnych kostiumów, stoiska z rękodziełem, książkami i winylami, warsztaty dla dzieci i wieczorna potańcówka. Piknik odbędzie się 24 sierpnia (sobota) w godz. 11–22.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    Od 23 sierpnia Teatr Współczesny (ul. Mokotowska 13) zaprasza na znakomitą komedię pt. „Najdroższy”, otwierającą nowy sezon. Na scenie m.in.: Andrzej Zieliński, Krzysztof Kowalewski, Sławomir Orzechowski, Katarzyna Dąbrowska. Kasa teatru już jest czynna.
  • WOLA
    23 sierpnia (piątek) w Teatrze na Woli przy ul. Kasprzaka zacznie się XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Spektakle odbywać się będą do końca sierpnia o godz. 19. Bilety kosztują 45 zł.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • MAZOWSZE
    Stanowisko Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Warszawie objęła Małgorzata Jędrzejowska. Wyłonioną w konkursie nową inspektor inspekcji powołał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
  • PIASECZNO
    Powstała w 1898 r., waży 160 ton i rozwija prędkość do 45 km/godz. – Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa, zwana również Grójecką Koleją Dojazdową, obchodzi w tym roku swoje 115-lecie. Z tej okazji CH Auchan Piaseczno zorganizowało jubileuszową miniwystawę fotograficzną. Do 19 sierpnia (poniedziałek) goście galerii handlowej mogą przyjrzeć się największej w okolicach Warszawy kolei wąskotorowej.
  • MAZOWSZE
    Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: rekordowo wysokie temperatury oraz brak opadów sprawiają, że w dużej części Mazowsza utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. W województwie mazowieckim w tym roku wybuchły 753 pożary, z czego ponad 25 proc. w ciągu pierwszego tygodnia sierpnia.
  • MAZOWSZE
    5830 zł brutto wyda urząd marszałkowski „na pokrycie kosztów związanych z promocją województwa mazowieckiego poprzez udział drużyny piłki nożnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w VI Mistrzostwach Polski Urzędów Marszałkowskich w Piłce Nożnej – Lubelskie 2013”.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • RYNEK KOLEJOWY
    Na ul. Połczyńskiej pojawił się pierwszy w Warszawie tramwajowy przystanek okresowy. Pasażerowie nie zyskają jednak na skróconym czasie przejazdu, ponieważ ZTM nie zmienił rozkładów i nie skrócił czasu przejazdu.
  • WARSZAWA.PL
    15 sierpnia o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbędzie się otwarcie wystawy projektu „Zvvycięzcy”, na której będzie można zobaczyć wyjątkowe prace graficzne inspirowane polskimi sukcesami i zwycięstwami.
  • MOJA GAZETA REGIONALNA
    Skrzyżowanie drogi krajowej S8 z ulicami Małachowskiego i Wspólną to jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Markach. Każdego miesiąca dochodzi tam do wypadków. Zaniepokojone sytuacją władze miasta postanowiły interweniować, szukając wszelkich możliwych sposobów, by temu zaradzić. Sprawą zainteresowali się radni, wojewoda mazowiecki, a także senator RP – udało się wspólnie.
  • TVP WARSZAWA
    Po wyeliminowaniu norweskiego Molde mistrzowie Polski w losowaniu 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów będą drużyną nierozstawioną. Oznacza to, że czekają na nich potencjalnie silniejsi rywale. Wśród nich tak zasłużone kluby jak Celtic Glasgow czy FC Basel.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Od początku sezonu, czyli od maja, ze statku do Serocka, z promów i tramwaju wodnego skorzystało ponad 90 tys. osób – chwali się Zarząd Transportu Miejskiego. Największą popularnością cieszą się rejsy do Serocka. W sierpniu na statek się nie dostaniemy.
  • TOK FM
    W Polsce referenda się zwichrowały w kierunku wyrzucania ludzi – mówił w „Poranku” TOK FM prof. Janusz Czapiński. – To u nas nadużywany instrument – dodał, komentując krytykę referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy. – Ja bym ludzi nie odstraszał od referendum – oponował Jan Ordyński z TVP Info. – Pamiętam, jak żeśmy się modlili o frekwencję podczas tego z 2004 r. – przypominał.
  • THECITY.COM.PL
    Według najnowszych wyliczeń firmy CBRE popyt na warszawskim rynku nieruchomości biurowych w I półroczu 2013 r. wzrósł o 12 proc., w porównaniu z analogicznym okresem rekordowego roku poprzedniego, i wyniósł 334 tys. mkw. Mimo to wskaźnik pustostanów przekroczył 10 proc. i będzie rósł jeszcze przez około dwa lata.
  • ŻYCIE WARSZAWY
    Podczas upałów czynne baseny pękają w szwach, a na nowe nie ma co liczyć, bo miasto nie planuje w nie inwestować.
  • GAZETA STOŁECZNA
    Maria ruszyła w czwartek rano ze stacji Świętokrzyska, by wydrążyć północny tunel II linii metra do stacji Nowy Świat. Jeśli pójdzie jej tak dobrze jak sąsiadce Annie, powinna tam dotrzeć w 3,5 tygodnia.
  • WAWALOVE.PL
    W sobotę między w godz. 17–21 każdy będzie miał okazję wznieść się balonem i podziwiać panoramę Warszawy z wysokości. Ta wyjątkowa atrakcja będzie czekała na wszystkich w Temacie Rzeka (plaża przy moście Poniatowskiego po praskiej stronie). Liczba przelotów jest ograniczona, więc kto pierwszy, ten lepszy!
  • TVNWARSZAWA.PL
    Na otwartej niespełna półtora roku temu Trasie Mostu Północnego wybrzusza się i kruszy asfalt, a jego podbudowa sprawia wrażenie całkowicie stopionej. – Wygląda tak, jakby wszystko płynęło – relacjonuje reporter Tvnwarszawa.pl. Drogowcy zapewniają, że jezdnia zostanie naprawiona w ramach gwarancji.
  • POLITYKAWARSZAWSKA.PL
    Pobite gary, gra się skończyła. Najpierw premier Donald Tusk, potem prezydent Bronisław Komorowski. Obydwaj zadeklarowali, że nie wezmą udziału w referendum w Warszawie i to samo zarekomendowali mieszkańcom stolicy. W tym samym czasie poseł PO Andrzej Halicki złożył wniosek, w którym kwestionuje sposób zbierania podpisów. Platforma nie jest już zainteresowana demokracją bezpośrednią. I nigdy nie była.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Ulica Kawęczyńska nie ma ostatnio dobrej passy. Po fatalnie wykonanych zjazdach z posesji, gdzie już ułożony kamień polny cofa odnawianą właśnie ulicę w XIX w., ktoś dla żartów przybił do ściany drewniaka tabliczkę informującą, iż budynek grozi zawaleniem.

 

 

Warszawski Serwis Prasowy

 ---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy