Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2013.08.09 g. 20:07

Młodzi polscy Sybiracy w Polsce

Zagrali w Polskę

Od 27 VII w Warszawie gości grupa młodzieży polskiej z syberyjskiej Wierszyny, położonej ponad 100 km od Irkucka.

Przez dwa tygodnie razem z wolontariuszami Fundacji AVE przygotowują gazety o współczesnej Polsce – dla mieszkańców Wierszyny oraz o Wierszynie dla Warszawiaków.

Sybiracy przyjechali tu na zaproszenie Fundacji AVE, która we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i m.st. Warszawa zorganizowała obóz edukacyjny pod hasłem. „Zagrajmy w Polskę”.

 

Polscy Sybiracy na kajakach

 

Gazety zostaną wydane w nakładzie kilku tysięcy egzemplarzy i rozdawane będą na ulicach Warszawy, Irkucka i Wierszyny.

 

– "Społeczność polska w Wierszynie to największe skupisko Polaków w Rosji, często mówi się o nich „mała Polska”" – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE. - "Ich potomkowie przybyli nad Bajkał w poszukiwaniu pracy z Zagłębia Dąbrowskiego w 1910 roku. Aż nieprawdopodobne, że pomimo różnych „zakrętów dziejowych” udało im się ocalić język polski, narodowe tradycje i kulturę ojców".

 

Obecnie w Wierszynie mieszka ok. 500 Polaków. Na początku lipca br. społeczność obchodziła uroczystość 100-lecie wybudowania drewnianego kościoła. Młodzież zna Polskę jedynie ze szkoły oraz rodzinnych opowieści. Chociaż w Wierszynie do niedawna była i od września znowu będzie prowadzona systematyczna nauka języka polskiego, związki z Macierzą są coraz luźniejsze. – "Zorganizowaliśmy spotkanie, żeby ożywić polskiego ducha" – mówi Bartłomiej Włodkowski.

 

Przez cały czas pobytu „Wierszyniacy” poznawali kulturę i historię Polski podczas gier terenowych i miejskich, warsztatów oraz zajęć dziennikarskich. 1 VIII wzięli udział w spływie kajakowym Wisłą dla uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego, poznali tajemnice Twierdzy w Modlinie, odwiedzili Częstochowę, uczyli się polskich tańców narodowych, a także opracowali kilka gier planszowych i karcianych o historii i kulturze Polski, które wykorzystywać będą w animacji i rozbudzaniu polskiego ducha wśród mieszkańców swojej miejscowości.

 

- "Niezmiernie ważna wydaje się możliwość spotkania z rówieśnikami z Polski, nawiązania bezpośrednich kontaktów, wzajemnego poznania" – mówi Maciej Gołębiowski, licealista i wolontariusz Fundacji AVE, uczestnik projektu. – "Dzięki temu ani nam Wierszyna nie kojarzy się wyłącznie ze słownikową definicją, ani Warszawa naszym kolegom znad Bajkału wyłącznie z Pałacem Kultury. Myślę, że szczególnie ciekawa będzie gazeta o Wierszynie. Każdej osobie z grupy syberyjskiej poświęciliśmy osobny reportaż, pokazujący młodych ludzi z Wierszyny przez pryzmat ich pasji i codziennego życia. Okazuje się, że chociaż mieszkają ponad 8000 km od Polski są całkiem do nas podobni, słuchają tej samej muzyki, mają tablety i komputery… "

 

Znakomitą okazją do integracji był również 5-dniowy spływ kajakowy Regą, zakończony spektakularnym wpłynięciem do Bałtyku w Mrzeżynie.

 

Polscy Sybiracy nad polskim morzem w Mrzeżynie

 

11 VIII młodzież z Wierszyny wróci do domu. W ostatnim artykule przygotowanym do gazety napisali:

 

- Największą atrakcją Polski są sami Polacy – to wspaniali i niezwykle gościnni ludzie.  



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy