Dla mieszkańca
2013.09.02 g. 09:03
Wiadomości bieżące
Warszawski Serwis Prasowy.
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.
ŻYCIE MIASTA
- POCHWALIMY SIĘ, A CO TAM
Drużyna Warszawskiego Serwisu Prasowego (w składzie Iza i Robert) wygrała Turniej Mediów w Scrabble, który odbył się w sobotę w Parku Fontann na Podzamczu podczas Festiwalu Gier „Lotto, radość wygrywania”. Za świetną zabawę serdecznie dziękujemy.
- ŚMIECI
„Uwaga! Śmierdzący trend na zaopatrywanie się w cudze pojemniki na śmieci dotarł do naszej pięknej dzielnicy. Zamykajcie furtki, wciągajcie kubły w głąb posesji, zakładajcie kłódki, organizujcie straż nocną!” – ostrzegają mieszkańcy Włoch.
- PRACA
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Warszawie w lipcu wyniosło 4899,26 zł i wzrosło w porównaniu z czerwcem o 0,3 proc. – poinformował Urząd Statystyczny w Warszawie. Najszybciej rosną płace w działce „Informacja i komunikacja” (Hm... Naprawdę? – redakcja) – o 0,7 proc. w ciągu miesiąca. O 1,2 proc. wzrosło przeciętne miesięczne zatrudnienie i wyniosło 947,4 tys. Aż o 7,1 proc. w ciągu miesiąca wzrosło zatrudnienie w przemyśle. Liczba bezrobotnych przestała rosnąć i w lipcu była taka sama jak w czerwcu.
- PRZETARG
Urząd miasta ogłosił przetarg na przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń z pakietu „Microsoft Office 2003, Microsoft Office 2007 oraz Microsoft Office 2010” dla pracowników ratusza.
- KOPERNIK
Od 3 września (wtorek) Centrum Nauki Kopernik będzie otwarte od wtorku do piątku w godz. 9–18 (kasy czynne w godz. 8.45–17), a w sobotę i niedzielę w godz. 10–19 (kasy czynne od godz. 10 do 18). Do 12 września planetarium Niebo Kopernika jest nieczynne w związku z pracami konserwacyjnymi. CNK zaprasza na pokazy od 13 września (w godz. 9.30–20).
- ROZRYWKA
Powstała już strona Warszawskiego Święta Piwa, które odbędzie się w dniach 12–15 września. W ramach imprezy zaplanowano m.in. Warszawski Konkurs Piw Domowych, konkursy, promocje i degustacje w lokalach oraz wycieczkę po Warszawie poświęconą historii browarnictwa warszawskiego.
- POLITYKA
Wolscy radni SLD napisali do Hanny Gronkiewicz-Waltz list, w którym zapraszają ją na najbliższą sesję rady dzielnicy. Chcą „wspólnie ustalić priorytety miasta i dzielnicy Woli na najbliższe lata”. >>>WIĘCEJ
- KLOCKI LEGO
Do tej pory nie został wyprodukowany jeszcze żaden zestaw Lego związany z naszym krajem i Ikarus 260.04 może zostać pierwszym polskim zestawem klocków Lego. Potrzeba jednak do tego 10 tys. głosów na stronie Lego Cuusoo. Na razie jest ich niespełna 3,5 tys. – informuje ratusz.
- EDUKACJA
Ceny książek do matematyki w szkole podstawowej wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem o 20,5 proc., do matematyki w gimnazjum – o 44,9 proc., staniały natomiast podręczniki do przyrody w podstawówce (o 1,8 proc.) i do historii w liceum (o 7,2 proc.) – poinformował Urząd Statystyczny w Warszawie. Za tornister lub plecak zapłacimy więcej o 15,4 proc., za zeszyt 96-kartkowy – o 8,5 proc., a za kredki – o 47,7 proc. Staniały akwarele – o 23,7 proc.
- SPORT
Legia Warszawa przygotowała mistrzowską Kartę Kibica, która „zarówno treścią, jak i perłowo-złotym wykończeniem oddaje ostatnie sukcesy Legii i nawiązuje do wspaniałych tradycji klubu”. Karta Kibica jest również w pełni zintegrowana z systemem Karty Miejskiej ZTM.
- SENIORZY
Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego realizuje projekt „Moje miejsce zamieszkania”, skierowany do osób w wieku 60+, mieszkających w dzielnicy Włochy. Są to warsztaty fotograficzne, na które można się zgłaszać do 4 września. Rozpoczną się one 6 września w Domu Kultury Włochy. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie, pod nr. tel.: 502 825 492.
- BASENY
Od 1 września pływalnia przy ul. Conrada 6 jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6–22, a w soboty i niedziele w godz. 8-22. Szczegółowe grafiki są dostępne na stronie www.crs-bielany.waw.pl.
- ŻOLIBORZ
Dziś rusza Nawigacyjny Rajd Rowerowy – Żoliborz. Jego uczestnicy postarają się odszukać odpowiedzi na 37 pytań dotyczących historii, architektury, mieszkańców i sławnych osób związanych z dzielnicą. Przejeżdżając 10-kilometrową trasę po Żoliborzu, poznamy najbardziej reprezentatywne dla tej części Warszawy zabytki urbanistyki. W tym roku przygotowano dwie formuły rajdu: rekreacyjną – dla każdego, kto ceni sobie dobrą zabawę z łamigłówką w tle, oraz sportową – polecaną osobom kochającym współzawodnictwo, w trakcie której należy wykazać się nie tylko wiedzą o Żoliborzu, ale i sprawnością fizyczną. W rajdzie rekreacyjnym może wziąć udział każdy, należy jedynie pobrać materiały ze strony: www.rajd.1944.pl.
KOMUNIKACJA
- ZMIANY
Od dziś wprowadzone są zmiany w komunikacji miejskiej. Zmienione rozkłady jazdy obowiązują od wczoraj w 51 liniach autobusowych i od 2 września w 12 liniach tramwajowych.
- METRO
Dziś również ulega zmianie rozkład jazdy pociągów metra. Wraz ze zmianą rozkładu jazdy wraca częstotliwość kursowania pociągów sprzed okresu wakacyjnego. Szczegóły TUTAJ.
- KOLEJ
Wybrane bilety ZTM są od dziś honorowane również w pociągu InterREGIO „Cisy” z Dorohuska do Warszawy Zachodniej. W pociągu, ale tylko na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia, są honorowane bilety: dobowe, trzydniowe, 30-dniowe, 90-dniowe i Bilety Seniora. Ważne są także uprawnienia do przejazdów ulgowych i bezpłatnych.
- URSYNÓW
Zakończyła się wymiana nawierzchni na ul. Tanecznej – od ul. Krasnowolskiej do ul. Poleczki. Prace obejmowały: wymianę nawierzchni asfaltowej jezdni wraz z wymianą krawężników, budowę chodników, parkingów, przestawienie ogrodzenia, wykonanie odwodnienia powierzchniowego, wykonanie oznakowania pionowego oraz poziomego i budowę wjazdów.
- REMONTY
Zarząd Dróg Miejskich dopuścił wiadukt nad WKD Raków do ruchu. Robotnicy będą jeszcze pracować przy klatkach schodowych prowadzących na szczyt wiaduktu i uprzątną teren. „Bardzo istotne jest to, by pasażerowie WKD nie błąkali się w poszukiwaniu autobusu 401, który na czas remontu zatrzymywał się pod wiaduktem: przystanek został zlikwidowany, autobus odjeżdża ze szczytu wiaduktu” – czytamy na stronie ZDM.
- INTERNET
Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił konto na portalu Twitter. Będzie tam publikować najświeższe informacje o zaplanowanych zmianach w komunikacji miejskiej oraz o bieżących utrudnieniach.
- KAMPANIE
„Jeden metr. Proszę tylko o tyle” – to hasło kampanii społecznej promującej zasady bezpiecznego wyprzedzania rowerzystów przez kierowców samochodów osobowych. Jej celem jest zwrócenie uwagi na wspólne bezpieczeństwo rowerzystów i kierowców, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania – w trakcie wyprzedzania jadącego rowerzysty przez samochód w odległości przynajmniej jednego metra. W ramach kampanii na tyłach 70 kursujących po Warszawie autobusów można zobaczyć plakat autorstwa Krzysztofa Kowalczyka.
- WOLA
Do 13 września wyłączone z ruchu będzie skrzyżowanie ulic Pereca i Ciepłej. Dojazd do ul. Ciepłej będzie możliwy tylko od ul. Grzybowskiej lub al. Jana Pawła II.
- ŚRÓDMIEŚCIE
Do 16 października zamknięta dla ruchu będzie ul. Koźmińska pomiędzy ulicami Śniegockiej a Górnośląską. Objazd ulicami Rozbrat – Górnośląska. Na czas prac na ul. Koźmińskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.
- WOLA
W związku z nową organizacją ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Patriotów i Młodej od dziś zmienia się trasa kursów wariantowych linii 146 (kursy z podjazdem do przystanku Olecka): DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) – … – Poezji – Olecka – Włókiennicza – Michalinki – Patriotów – Młoda – Derkaczy – Bysławska – FALENICA. Trasa podstawowa linii 146 pozostaje bez zmian.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
- TARGÓWEK
O godz. 10 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odwiedzi dzieci i rodziców w nowym żłobku przy ul. Chodeckiej 2. To już czwarty żłobek integracyjny (w każdej grupie jest troje niepełnosprawnych dzieci), a drugi objęty projektem „Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka”. Pierwszeństwo w przyjęciu miały dzieci rodziców powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka, w tym bezrobotnych oraz niepełnosprawnych osób.
- URSYNÓW
O godz. 11 w LXIII LO im. Lajosa Kossutha (ul. Hirszfelda 11) odbędzie się inauguracja roku dla pierwszej klasy o profilu „Elementy gospodarki przestrzennej dzielnicy Ursynów”. Większość zajęć związanych z realizacją innowacji prowadzona będzie na terenie Politechniki. Przewidziane są wyjścia do Sejmu, Senatu, wizyty w Ratuszu, oczyszczalni Czajka. W drugim roku nauki przewidziano tygodniowy obóz naukowy w ośrodku Politechniki Warszawskiej w Grybowie. Najlepsi uczniowie tej klasy będą mogli liczyć na indeksy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. >>>WIĘCEJ
ZAPOWIEDZI
- ŚRÓDMIEŚCIE
4 września (środa) o godz. 18.30 w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (ul. Rynek Starego Miasta 28/42) odbędzie się otwarta dla mieszkańców debata na temat poszukiwań archiwum partii Bund, ukrytego przez Marka Edelmana pod jedną z warszawskich kamienic w 1943 r.
- ŚRÓDMIEŚCIE
5 września (czwartek) o godz. 20 w Cudzie nad Wisłą (Bulwar Flotylli Wiślanej) Krzysztof Pożarowski, muzyk zespołów Magnificent Muttley, Paula & Karol i Dabus, przedstawi swój solowy materiał. „Będziecie mieli okazję posłuchać piosenek z solowego debiutu (2010) oraz najnowszych kompozycji, których premiera zaplanowana jest na ten rok” – zapowiadają organizatorzy.
- BIAŁOŁĘKA
7 września (sobota) najmłodszy most w Warszawie, czyli most Skłodowskiej-Curie, zamieni się w wielką bieżnię. „Wszystkich pasjonatów biegania zapraszamy do udziału w „Biegu przez most – Białołęka 2013”. Chcemy – jako samorząd Białołęki – aby ta impreza była coroczna. Dlatego już teraz zapowiadam, że na roku 2013 się nie skończy” – napisał burmistrz Białołęki Piotr Jaworski.
- URSUS
7 września o godz. 15 w parku Czechowickim odbędzie się impreza plenerowa pt. „Pożegnanie lata”. W programie m.in. Święto Latawca, występ artystek z teatru Buffo w recitalu Anny German, recital Wojciecha Gąssowskiego i występ grupy WBH (Wszyscy Byliśmy Harcerzami). Gwiazdą będzie też zespół Pectus.
- WOLA
7 września (sobota) o godz. 12 na rondzie Zesłańców Syberyjskich po stronie Dworca Zachodniego zacznie się wycieczka „Wola rowerowo”. Uczestnicy dowiedzą się m.in., gdzie nie mieszczą się TIR-y, czy w tunelu pod torami straszy, jak nazywała się kiedyś al. Prymasa Tysiąclecia, który kościół zamieniono w cerkiew, gdzie spadł Halifax Królewskich Sił Powietrznych i co stworzono na Woli za zgodą krymskiego hachanu taurydzkiego. Udział, jak zwykle, co łaska.
- OCHOTA
8 września (niedziela) o godz. 17, z okazji 74. rocznicy rozpoczęcia obrony Warszawy, przy pomniku Barykada Września 1939 r. odbędzie się uroczystość z udziałem obrońców Warszawy, przedstawicieli organizacji kombatanckich i władz dzielnicy.
- ŚRÓDMIEŚCIE
11 i 12 września (środa i czwartek) o godz. 19.15 Teatr Współczesny (ul. Mokotowska 13) zaprasza na pierwsze powakacyjne spektakle „Księżyc i magnolie” w reżyserii Macieja Englerta. Jest to pełna zabawnych scen komediowa opowieść o tym, jak powstawał scenariusz arcyfilmu „Przeminęło z wiatrem” i jak naprawdę rodziła się magia wielkiego hollywoodzkiego kina. Na scenie: Marta Lipińska, Andrzej Zieliński, Sławomir Orzechowski i Leon Charewicz.
- BEMOWO
14 i 15 września na lotnisku Babice odbędzie się piknik lotniczy „Bemowo On Air”, organizowany przez Aeroklub Warszawski i Stowarzyszenie im. gen. Sławomira Petelickiego. To już druga impreza z cyklu, który ma na celu przybliżenie lotnictwa mieszkańcom stolicy – zapowiada radna Bemowa Marta Sylwestrzak.
OKOLICE WARSZAWY
- MAZOWSZE
Do 30 września 2013 r. trwa nabór wniosków do kolejnej edycji „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”. Na przebudowę, budowę oraz remonty dróg w 2014 r. dla województwa mazowieckiego przeznaczona zostanie kwota 96 mln 450 tys. zł. Pieniądze zostaną rozdzielone po połowie na zadania obejmujące drogi gminne i powiatowe.
- MODLIN
Koszary obronne o długości około 2250 metrów w wewnętrznym obwodzie Twierdzy Modlin (skrzydła północne, południowe oraz zachodnie wraz z kojcem Meciszewskiego, Kordegardą Narewską, bramą Chasseloup, zabudowanymi estakadami bram we wschodniej części skrzydła północnego i murami oporowymi) wraz z terenem dziedzińca zostały wpisane do rejestru zabytków.
PRZEGLĄD PRASY
- RYNEK KOLEJOWY
Na stacji Świętokrzyska trwa budowa antresoli po zachodniej stronie stacji, z wyjściami na powierzchnię. Prowadzone są też prace przy korytarzu przesiadkowym między peronami dwóch linii. Konstrukcja pozostałej części stacji jest już gotowa.
- KURIER KOLEJOWY
Zakończyły się prace remontowe na podmiejskiej części mostu Średnicowego. Od dziś powraca normalny ruch kolejowy. Każdego dnia po zmodernizowanych torach będzie jeździć ponad pół tysiąca pociągów.
- POLSKIE RADIO RDC
Ciszę można dostać na wynos. Od 31 sierpnia codziennie w innych głośnym punkcie Warszawy Franek Sterczewski, związany z projektem Zielony Jazdów, wypożycza słuchawki, które wyciszają hałas miasta. Akcja ma na celu zwrócić uwagę warszawiaków na problem hałasu w mieście.
- RADIO WARSZAWA
Od 2004 r. samorządy w naszym województwie przekazały łącznie 9 mld 900 mln zł jednostkom w innych rejonach Polski. W tym czasie na Mazowsze z budżetu Unii Europejskiej trafiło 10 mld zł.
- THECITY.COM.PL
95-metrowy wieżowiec może zastąpić obecny budynek Teatru Żydowskiego im. Estery Racheli i Idy Kamieńskich. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynął raport o oddziaływaniu na środowisko planowanej inwestycji.
- ŻYCIE WARSZAWY
W czwartek 5 września odbędzie się Pszczeli Wieczór, inaugurujący akcję „Adoptuj pszczołę”. Organizatorami są Greenpeace, Against Gravity i Cafe Kulturalna.
- GAZETA STOŁECZNA
Kupiony przez PKP InterCity pociąg Pendolino po raz pierwszy odwiedził Warszawę. Przez kilka godzin sprawdzano go w hali na Olszynce Grochowskiej.
- POLITYKAWARSZAWSKA.PL
Interpelacje i zapytania są jednym z głównych narzędzi sprawowania mandatu przez warszawskich radnych. W interpelacjach wskazują oni na konieczność rozwiązania problemu i żądanie zajęcia stanowiska przez władze Warszawy. Niestety, często odpowiedzi przychodzą z opóźnieniem i są – delikatnie mówiąc – nieprecyzyjne.
- SUPER EXPRESS
Dyskusja o uczeniu przedszkolaków o masturbacji i dziewięciolatków o używaniu prezerwatyw odbyła się w związku z przygotowanym przez Ratusz „Programem rozwoju edukacji na lata 2013–2020”, gdzie pojawiło się jedno zdanie o „wspieraniu projektów z zakresu edukacji seksualnej”. To wystarczyło, by wszcząć pyskówkę.
- TWOJA-PRAGA.PL
Wzdłuż ul. Grochowskiej jest coraz więcej kamienic, które mają zdumiewające kolory elewacji. Jednych pstrokate ściany odnawianych kamienic irytują, innych zaś inspirują. Właśnie tak było na ul. Grochowskiej 120, gdzie udało się praktycznie połączyć ze sobą dwa żywioły – wiatr oraz ogień – i choć jeszcze nie wszyscy lokatorzy są na 100 proc. przekonani do nowego wyglądu ich budynku, to naszym zdaniem pomysł jest ciekawy i wart naśladowania
-