ŻYCIE MIASTA
ZOO
Serwale zamieszkały już w nowej, przebudowanej wolierze. Są to samice o imionach Cairo, Kenya i Savannah, które przyjechały do zoo w marcu 2010 r. Woliera została przebudowana przy pomocy fundacji Panda i znajduje się na trawniku pomiędzy Żyrafiarnią a wolierą jaguarów.
RATUSZ
Nie ma już Biura Promocji Miasta. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zlikwidowała je zarządzeniem. Realizację polityki promocyjnej Warszawy przejęły: Centrum Komunikacji Społecznej oraz Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego. Jeszcze nie wiadomo, jakie będą dalsze losy szefostwa BPM.
DEMONSTRACJE
Od dziś do 14 września na terenie Warszawy odbędzie się aż 17 manifestacji zorganizowanych przez związki zawodowe i osoby prywatne. Należy liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Na ekranach monitorów w komunikacji miejskiej zostaną umieszczone spoty z informacjami o trasie planowanych przemarszów, żeby mieszkańcy mogli zaplanować podróż innymi trasami.
SAMORZĄD
Hanna Gronkiewicz-Waltz zmieniła zarządzenie w sprawie ustalenia procedur sprawowania przez prezydenta Warszawy nadzoru nad działalnością dzielnic. Nie będzie ich nadzorował Gabinet Prezydenta (jak dotychczas), lecz Centrum Komunikacji Społecznej.
PRZESTRZEŃ MIEJSKA
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów oraz dzielnica Śródmieście zapraszają do obejrzenia kolejnego muranowskiego muralu „Kobiety Muranowa” Anny Koźbiel i Adama Walasa w bramie przy ul. Nowolipie 3. Uroczyste jego otwarcie odbyło się 7 września z udziałem burmistrza dzielnicy Śródmieście Wojciecha Bartelskiego, Elizy Więcławskiej ze Stacji Muranów oraz twórców pracy.
BEZPIECZEŃSTWO
W ursynowskim ratuszu odbyło się spotkanie na temat bezpieczeństwa w Lesie Kabackim. Władze dzielnicy, policja, straż miejska, przedstawiciele Lasów Miejskich-Warszawa, Parku Kultury w Powsinie oraz byli żołnierze jednostki wojskowej GROM zastanawiali się wspólnie nad wprowadzeniem koniecznych działań po zgłoszeniu gwałtu przez biegaczkę. >>>WIĘCEJ
DZIECI
Urząd Dzielnicy Wola wspólnie z dwiema organizacjami pozarządowymi zaprasza młodych rodziców i opiekunów do udziału w bezpłatnych wykładach, warsztatach i konsultacjach na temat opieki nad małymi dziećmi. Spotkania pod wspólną nazwą „Wolska akademia rodzica” potrwają do grudnia.
KULTURA
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz rozwiązała zespół do spraw koordynacji działań kulturalnych. W jego skład wchodzili m.in. dyrektor Biura Promocji Miasta Katarzyna Ratajczyk, wicedyrektor Biura Kultury Małgorzata Naimska, wicedyrektor Gabinetu Prezydenta Jarosław Jóźwiak i pełnomocnik ds. ESK 2016 Ewa Czeszejko-Sochacka.
FILHARMONIA
Z przyczyn formalnych przesunięty został termin konferencji prasowej z udziałem Jacka Kaspszyka, nowego dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. Odbędzie się ona 30 września (poniedziałek) o godz. 13.15, a nie – jak wcześniej zapowiadano – 1 października. Miejsce konferencji pozostaje to samo – Gabinet Rządowy – III p., Filharmonia Narodowa, wejście od ul. Jasnej.
EDUKACJA
Trwają zapisy na zajęcia Akademii Młodego Ekonomisty – programu edukacji ekonomicznej dla gimnazjalistów działającego przy Szkole Głównej Handlowej. Program został przygotowany z myślą o gimnazjalistach, których ciekawią zjawiska ekonomiczne i intryguje świat biznesu. Każdy semestr AME to sześć 1,5-godzinnych spotkań o tematyce ekonomiczno-gospodarczej.
KINA
W Kinie Studyjnym Ada (ul. ks. J. Chróścickiego 14) ponownie ruszyła kawiarenka. Na kawę i domowe ciasto zaprasza codziennie od godz. 12 do 20 oraz podczas imprez. „Teraz jest dużo bardziej kolorowo, w adowe kąciki wkradły się motywy folkowe” – zapraszają szefowie kina.
TEATRY 18 września mijają dokładnie trzy lata od premiery „I tak Cię kocham”. „Zapraszamy Drogich Widzów na spektakle 21 i 22 września” – ogłosił teatr Kamienica. „I tak Cię kocham” to spektakl autorski Emiliana Kamińskiego oparty na motywach zaczerpniętych z utworów Maurice’a Hennequina i Andrzeja Jareckiego. W skądinąd udane małżeństwo dwojga warszawiaków, Lili i Wiktora, wkrada się niewinne, małe kłamstewko. Ona zataja przed nim, że spędziła poranek z ich przyjacielem Filipem w restauracji w Bristolu, on wpada we wściekłość, uważając, że ona ma romans z innym mężczyzną.
KOMUNIKACJA
ROWERY
Udało się otworzyć drogę rowerową wzdłuż ul. Kasprowicza. Ciąg po prawej stronie jezdni, jadąc od centrum, został oddany do użytkowania. Z uwagi na prowadzone prace cały czas zamknięte są przejazdy przez ul. Kasprowicza oraz część drogi po lewej stronie jezdni. Termin zakończenia prac to połowa listopada, wtedy też powinny zostać oddane przejazdy i część rowerowa po drugiej stronie ulicy – poinformował pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski.
LOTNISKA
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły decyzję o przeniesieniu wszystkich swoich operacji na Lotnisko Warszawa/Modlin, a tym samym ponowne nawiązanie współpracy z portem. Pierwsi pasażerowie wylądują w Modlinie 30 września (poniedziałek). Do istniejących już 26 tras przewoźnika doszły dwie nowe: Saloniki i Alicante.
LOTNISKA
Wraz z decyzją o ponownym otwarciu lotniska linia ModlinBus ogłasza gotowość do otwarcia bezpośredniego połączenia autobusowego Warszawa – Lotnisko Warszawa/Modlin. Zgodnie z promowanym przez linię ModlinBus hasłem „Planujesz – Zyskujesz!” pasażerowie będą mogli kupić bilety już od 9 zł w nowym systemie rezerwacyjnym, który premiuje jak najwcześniejsze zakupy.
VETURILO
W związku z organizacją miasteczka namiotowego pod Sejmem tymczasowo zdemontowana została stacja Veturilo przy ul. Wiejskiej. Oczywiście wróci ona na swoje miejsce tak szybkom jak będzie to możliwe – zapewnia pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej.
KOLEJ
Ukazała się pierwsza obszerna antologia firmowana przez Literacką PKP-jazdę, oraz wydawnictwo Komograf. „Letni expres poetów” to zbiór 70 autorów, którzy poprzez poezję, prozę oraz fotografię w pełni oddają to, czym jest dzisiaj kolej. Wśród bardzo wielu stron znajdziemy filozofię podróży, spojrzenie na erę parowozów.
LOTNISKA
Porty Lotnicze sprzedają samochody i inne pojazdy wycofane z eksploatacji. W ofercie znajdziemy m.in. kilkadziesiąt samochodów osobowych, autobusy, ciężarówki, a nawet ciągniki i wózek akumulatorowy.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
URSYNÓW
W godz. 10–15 przy ul. Cybisa 7 odbędą się Dni Kariery dla mieszkańców Ursynowa, organizowane przez ursynowski Ośrodek Pomocy Społecznej. W programie: doradztwo zawodowe, spotkania z pracodawcami, konsultacje psychologiczne i spotkania z pracownikami socjalnymi.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 11 odbędzie się spacer przewodnicki po Starym i Nowym Mieście. Zaplanowana trasa może wydawać się znana, jednak przewodnik o znanych miejscach opowie historie i anegdoty mniej obecne w historii przedwojennej oraz współczesnej Warszawy. Spacer kreatywny jest efektem warsztatów dziennikarsko-przewodnickich, które obyły się w sierpniu i we wrześniu dla podopiecznych Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego. Zbiórka na skrzyżowaniu ulic Świętojerskiej z Bonifraterską przy bloku mieszkalnym. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
PRAGA-PÓŁNOC
O godz. 11 przed cerkwią metropolitalną św. Marii Magdaleny przy al. Solidarności 52 odbędzie się konferencja „Idź na referendum, zmieniaj Warszawę. Republikanie przeciwko propagowaniu symboli komunistycznych”.
MOKOTÓW
O godz. 19 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59) odbędzie się koncert Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia swojemu miastu”. W programie znajdą się tym razem: „V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Cesarski” oraz „III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica”. WIĘCEJ na Placdefilad.com
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 19.15 Teatr Współczesny (ul. Mokotowska 13) zaprasza na pierwsze powakacyjne spektakle „Księżyc i magnolie” w reżyserii Macieja Englerta. Jest to pełna zabawnych scen komediowa opowieść o tym, jak powstawał scenariusz arcyfilmu „Przeminęło z wiatrem” i jak naprawdę rodziła się magia wielkiego hollywoodzkiego kina. Na scenie: Marta Lipińska, Andrzej Zieliński, Sławomir Orzechowski i Leon Charewicz.
OCHOTA
O godz. 20 w Lolku (ul. Rokitnicka 20) w ramach cyklu koncertowego pt. „Gwiazdorskie środy” wystąpi Kasia Dereń – uczestniczka „The Voice of Poland”. W każdą środę organizatorzy zapraszają młodych, ale już zasłużonych artystów krajowej sceny muzycznej. WIĘCEJ na Placdefilad.com
ZAPOWIEDZI
ŚRÓDMIEŚCIE
12 września (czwartek) o godz. 10 w Sali Warszawskiej PKiN (na IV p. – wejście od strony ul. Marszałkowskiej) odbędzie się LXIV posiedzenie Rady Warszawy. Porządek obrad znajduje się na stronie urzędu miasta.
ŚRÓDMIEŚCIE
12 września (czwartek) o godz. 11 w teatrze IMKA przy ul. Konopnickiej 6 odbędzie się próba medialna spektaklu „Triumf”. Historia składa się z serii scen, w której poznajemy parę głównych bohaterów – nieuleczalnie chorego chłopaka oraz opiekującą się nim dziewczynę. Podglądamy ich w czasie wykonywania codziennych czynności, przysłuchujemy się rozmowom dotyczącym zarówno codziennych spraw, jak i tych ostatecznych, związanych ze śmiercią, z przemijaniem, czasem, Bogiem, wiarą czy życiem.
URSYNÓW
13 września (piątek) o godz. 19 gościem Wypożyczalni nr 139 (al. KEN 21) będzie Marcin Kydryński, promujący swoją najnowszą książkę „Lizbona. Muzyka moich ulic”.
WOLA
13 września (piątek) o godz. 21, dokładnie w 17. rocznicę śmierci Tupaca, w klubie Odessa (ul. Kolejowa 8/10) odbędzie się premiera najnowszego mixtape’u DJ-a Tuniziano „Tuniziano vs Tupac – Tunipac”, będącego hołdem dla tego znakomitego rapera. Krążek, który tego dnia otrzyma 200 pierwszych osób, które pojawią się w klubie, zawierać będzie blendy utworów Tupaca (zarówno na polskich, jak i zagranicznych bitach), dwa remiksy oraz klasyczne intro przygotowane przez DJ-a Tuniziano.
URSYNÓW 13 września (piątek) o godz. 15.30 w ursynowskim Multikinie odbędzie się transmisja ceremonii otwarcia oraz dwóch meczów singlowych naszych reprezentantów w ramach pierwszego dnia Pucharu Davisa: Polska –Australia. Bilety normalne kosztują 24 zł, a ulgowe – 19 zł.
URSYNÓW 13 września (piątek) o godz. 19 w Arenie Ursynów (ul. Pileckiego 122) odbędzie się Memoriał gen. Sławomira Petelickiego (w rocznicę urodzin generała) w formie otwartego i bezpłatnego treningu systemu GROM Combat z elementami obrony przed nożem. Dla uczestników organizatorzy przewidzieli 300 miejsc – zgłoszenia (imię, nazwisko i rok urodzenia) należy wysyłać e-mailowo do dziś na adres: promocja@ursynow.pl. O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestników obowiązuje strój sportowy – obuwie na miękkiej podeszwie, spodnie z długimi nogawkami oraz T-shirt. Ponadto jeżeli ktoś posiada drewniany lub gumowy nóż treningowy, może przynieść go na spotkanie. Należy również pamiętać również o butelce wody.
WAWER
14 września (sobota) w Wawrze odbędzie się impreza kulturalna „Letnisko z artystami”, połączona z przejazdem zabytkowego pociągu na trasie Warszawa-Dworzec Gdański – Warszawa-Falenica. Około godz. 11.30 na przystanku PKP Międzylesie do podróżnych dołączy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. „Dziennikarzy zapraszamy na spotkanie prasowe z organizatorami imprezy, które odbędzie się o godz. 10.40 w wagonie restauracyjnym pociągu odjeżdżającego ze stacji Warszawa-Dworzec Gdański. Prosimy o potwierdzenie udziału drogą e-mailową lub telefonicznie pod nr. tel. 608 498 833 lub 519 047 023” – napisali organizatorzy.
TARGÓWEK, URSYNÓW
14 i 15 września (sobota i niedziela) w kinach sieci Multikino na Ursynowie i Targówku będzie można zobaczyć przedpremierowo „Czas na miłość” w reżyserii Richarda Curtisa, nominowanego do Złotych Globów za „To właśnie miłość”. Film wejdzie na ekrany premierowo 20 września.
PRAGA-POŁUDNIE
13,14 i 15 września (piątek–niedziela) Temat Rzeka na plaży przy moście Poniatowskiego zaprasza na finałową, lecz nie ostatnią w tym sezonie serię imprez „Światło wody”. „Na razie powiemy tylko, że plaża przy moście Poniatowskiego nocą jeszcze nigdy nie była tak jasna i kolorowa” – zapowiadają organizatorzy.
URSYNÓW
15 września (niedziela) w godz. 10–16 przy ursynowskim ratuszu odbędzie się piknik „Ursynów dobry dla zwierząt”. Podczas pikniku zostanie przeprowadzony m.in. konkurs piękności pupili, będzie można otrzymać porady dotyczące opieki nad zwierzętami, obejrzeć pokazy szkolenia psów, agility, frisbee, a także nauczyć się udzielania psom pierwszej pomocy. >>>WIĘCEJ
BEMOWO
15 września (niedziela) o godz. 13 w Sali Koncertowej Bemowskiego Centrum Kultury odbędzie się Teatralny Poranek Bajkowy „Królik Baks”. To interaktywna komedia dla najmłodszych, w której bohater – sprytny, lecz leniwy królik Baks – w pogoni za najsłodszą marchewką świata trafia do innego wymiaru. Przeżywa tam niezwykłe przygody i nawiązuje nowe znajomości. Bilety kosztują 10 zł.
WOLA
16 września (poniedziałek) w sali sesji Urzędu Dzielnicy Wola w godz. 15.30–19.30 odbędzie się kolejne spotkanie Stołecznego Forum Przedsiębiorczości. Tym razem, obok networkingu, organizatorzy przygotowali też warsztaty pt. „Rozwój osobisty przedsiębiorcy. Negocjacje, trudne rozmowy – przygotuj swój umysł”. Poprowadzi je pani Grażyna Redlisiak z Ośrodka Terapii i Szkoleń Amikur. Uczestnictwo należy potwierdzić do 13 września na adres: echilinska@um.warszawa.pl. W spotkaniu może wziąć udział maksymalnie 50 osób (decyduje kolejność zgłoszeń).
URSYNÓW
21 września o godz. 11 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61) zacznie się gra miejska „Powrót do Nibylandii”. Na uczestników czekać będą: Nibylandia, wioska zaginionych chłopców, piękne syreny, dzielni Indianie, sprytny krokodyl i zły kapitan Hak. Udział w grze jest bezpłatny. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc. W każdej drużynie musi być przynajmniej jedna osoba pełnoletnia. Zgłoszenie trzeba wysłać na adres: gra@zwalcznude.pl. W temacie należy wpisać „Piotruś Pan". Aby zgłoszenie było ważne, wiadomość musi zawierać: nazwę drużyny oraz liczbę osób, imię, nazwisko, e-mail prowadzącego i ewentualnie pozostałych uczestników, liczbę i wiek dzieci biorących udział w grze (wszystkie pociechy w wieku 4–10 lat, zgłoszone drogą e-mailową, które wezmą w niej udział i ukończą zabawę, otrzymają nagrody), sposób transportu, dzielnica, w której mieszkają uczestnicy, i źródło informacji o grze. Zakończenie gry pod Kopą Cwila, gdzie odbędzie się wielki piknik rodzinny w godz. 14–17.
ŚRÓDMIEŚCIE
23 września (poniedziałek) w godz. 17.30–20.30 i 28 września (sobota) w godz. 10–13.30 w Państwomiasto przy ul. gen. Andersa 29 odbędą się konsultacje społeczne w sprawie Ogrodu Krasińskich. Mają one m.in. odpowiedzieć na pytania, jak pogodzić różne potrzeby użytkowników, jak rowerzyści mogą korzystać z parku, jakie ograniczenia powinny dotyczyć obecności psów, czy wyznaczyć specjalną strefę przyrodniczą i w jakich godzinach nocnych zamykać ogród. Na warsztaty obowiązują zapisy: e-mail: konsultacje@um.warszawa.pl lub nr tel. 22 443 34 20.
OKOLICE WARSZAWY
OSSÓW
Seria unikalnych koszulek zaprojektowanych specjalnie dla Samorządowej Instytucji „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” jest już dostępna w sprzedaży wysyłkowej. Wystarczy wysłać e-mailem na adres: biuro@ossow1920.pl wiadomość z zamówieniem (model, rozmiar, kolor). Po otrzymaniu odpowiedzi na temat stanu magazynowego wybranego modelu należy dokonać przedpłaty.
ZALESIE GÓRNE
14 września (sobota) o godz. 18 na Uroczysku Zimne Doły w Lasach Chojnowskich przy Trakcie Wareckim pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym odbędzie się I Festiwal Piosenki Dołującej, którego motto brzmi: „Smutek to radość inaczej”. W programie m.in.: konkurs na autorską piosenkę dołującą, konkurs na sponurzenie dowolnej wesołej piosenki, recital Andrzeja Poniedzielskiego i koncert laureatów. „Wejście bezpłatne, parking bezpłatny, pogoda murowana” – zapowiadają organizatorzy.
POWIAT WOŁOMIŃSKI
Trwa konkurs na logo powiatu wołomińskiego. Nadesłano 50 prac z całej Polski. W ramach konsultacji internauci oddali ponad 1,5 tys. głosów. Panel dyskusyjny na temat logo odbędzie się 16 września (poniedziałek) o godz. 17 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wołominie, ul. Prądzyńskiego 3.
PRZEGLĄD PRASY
WARSZAWA.PL
Burmistrz warszawskiej dzielnicy Ursynów od pewnego czasu wzbudza emocje. Dziś mija dniowa rocznica jego urzędowania. Co powiedział?
TVP WARSZAWA
Będzie rewizja janosikowego. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd przyjrzy się opłacie wnoszonej przez bogatsze województwa, z której finansowane są biedniejsze regiony.
POLSKIE RADIO RDC
Nie wystarczyły umowa najmu ani poprawnie wypełniony wniosek o dopisanie do listy stołecznych wyborców – relacjonował na antenie reporter RDC Lucjan Olszówka. Urzędnicy pod adres zamieszkania naszego reportera wysłali straż miejską.
PRZEGLĄD WOLSKI
Oferty sprzedaży mieszkań i domów, doradcy finansowi, pośrednicy obrotu nieruchomościami i bezpłatne prelekcje – w weekend w Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbędą się Targi Mieszkań i Domów.
WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
W niedzielę, 15 września, odbędzie się Dzień Gocławia. Święto tej części stolicy będzie owocowało w wiele atrakcji. Impreza plenerowa na terenie boiska przy Gimnazjum nr 27 (ul. Abrahama 10, wejście przy basenie Wodnik) wystartuje o godz. 13.
THECITY.COM.PL
Warbud podpisał umowę na generalne wykonawstwo budynku C na terenie Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika. Wartość kontraktu to 16,7 mln zł brutto.
ŻYCIE WARSZAWY
Rozpoczynające się w środę protesty związków zawodowych w stolicy najbardziej dotkną zwykłych warszawiaków – oceniła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
SUPER EXPRESS
Zarządzanie oświatą na Mokotowie postawione jest na głowie! Najpierw władze dzielnicy wyrzuciły zespół szkół z Mokotowa na Żoliborz do kompletnie nieprzygotowanego budynku. Teraz do pustej szkoły na Mokotowie chcą przenieść... gimnazjum ze Śródmieścia.
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP