ŻYCIE MIASTA
EKOLOGIA
Naukowcy biją na alarm. Gwałtownie zmniejszą się populacje dzikich owadów odpowiedzialnych za zapylanie roślin. Wychodząc problemowi naprzeciw, stworzono siedlisko dla pszczół samotnic, które nie żądlą – czytamy na stronie Zarządu Oczyszczania Miasta. Spacerowicze Pola Mokotowskiego już mogą podziwiać specjalny dom dla pszczół murarek przygotowany z gliny, suchych liści, tyczek bambusa i słomy.
FINANSE
Ruszają prace nad przygotowaniem budżetu partycypacyjnego na Ursynowie na rok 2015. Jesteś działaczem organizacji pozarządowej albo mieszkańcem Ursynowa? Chcesz mieć wpływ na kształt budżetu partycypacyjnego w naszej dzielnicy? Zgłoś się do Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego dzielnicy Ursynów – zachęcają urzędnicy.
NIERUCHOMOŚCI
W lipcu i sierpniu wydłużył się czas sprzedaży mieszkania w stolicy – czytamy na stronie agencji nieruchomości Metrohouse. Z baz pośredników znikają mieszkania eksponowane na rynku od kilkunastu miesięcy. Taka sprzedaż najdłużej sprzedawanych mieszkań skutkuje wzrostem średniego czasu oczekiwania na nabywcę. W Warszawie wynosi on już prawie 6,5 miesiąca.
STADION NARODOWY
Wyniki finansowe Stadionu Narodowego za okres od stycznia do lipca są o 5,5 mln zł lepsze od założeń biznesplanu, który był podstawą dla umowy operatorskiej podpisanej z PL.2012+ – poinformował operator stadionu. Stadion wciąż jednak jest na minusie.
MUZYKA
Dziś od godz. 15 w kasach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej dostępna będzie dodatkowa pula biletów (w cenie 7 zł) na koncert inauguracyjny Szalonych Dni Muzyki (balkon III). Koncert odbędzie się w piątek o godz. 19.
INICJATYWA SPOŁECZNA
Wczoraj w samo południe Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów również jako pierwsze w Warszawie złożyło do prezydent Warszawy społeczny wniosek o organizację i przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie przyszłości oraz formy funkcjonowania osiedla Jazdów w Warszawie.
CZAS WOLNY
W Domu Kultury Zacisze (ul. Blokowa 1) ruszyły zapisy na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przyszli studenci uczestniczyć będą w wykładach, seminariach, warsztatach, imprezach kulturalnych i wyjazdach. Inauguracja UTW Zacisze odbędzie się 7 października o godz. 11. Wykład „Współczesne dylematy” wygłosi Andrzej Żor – wiceprezes Związku Literatów Polskich.
KOMUNIKACJA
METRO
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego podpisał świadectwo dopuszczenia do eksploatacji pociągów Inspiro. To najnowsze pociągi Siemensa dla Metra Warszawskiego. Obecnie rozpoczynają się procedury kontraktowe związane z przekazaniem pociągu klientowi.
DROGI
Radni Ursynowa zaapelowali do władz państwowych o jak najszybsze przedłużenie Południowej Obwodnicy Warszawy, która obecnie kończy się na ul. Puławskiej, korkując ją doszczętnie. Na sesji rady dzielnicy padło też wiele pytań o możliwości usprawnienia komunikacji w tej części Ursynowa. >>>WIĘCEJ o sesji rady
TRAMWAJE
28 września (sobota) o godz. 14.30 zacznie się akcja „Książek od metra... w tramwaju”. Trasą: Puławska – Woronicza – Wołoska – Kielecka – al. Niepodległości – Waryńskiego – al. Jana Pawła – rondo ONZ – rondo „Radosława” – Starzyńskiego – Dw. Gdański – most Gdański – Jagiellońska – Ratuszowa ZOO przejedzie tramwaj, z którego rozdawane będą książki. „Wybaczcie, że »przez drzwi« i że nie zaprosimy Was do środka, ale nie możemy ryzykować, że złapiemy opóźnienie” – przepraszają organizatorzy.
KOLEJ
Na przystanku kolejowym Warszawa Toruńska wszystkie trzy windy prowadzące z przystanku na wiadukt Trasy Toruńskiej (droga S-8) są niesprawne. Brak alternatywnych dojść oznacza, że osoby na wózkach czy z wózkami nie mają możliwości wydostania się z przystanku – informuje stowarzyszenie Zielone Mazowsze.
REMBERTÓW
Od dziś od godz. 9 do 2 października zamknięta dla ruchu będzie ul. Kresowa pod wiaduktami w ciągu ul. Marsa. Powodem jest wyburzanie starego wiaduktu oraz budowa kanalizacji. Wyłączony z ruchu fragment ul. Kresowej można ominąć ul. Naddnieprzańską do ul. Marsa lub ul. Korkową do Płowieckiej i Jordanowskiej.
URSYNÓW
W związku ze zmianą organizacji ruchu na ul. Nowoursynowskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Elsnera i ul. Łukowej od dziś zmienia się lokalizacja przystanku Noskowskiego 01. Przystanek będzie zlokalizowany przy ul. Nowoursynowskiej przed skrzyżowaniem z ul. Elsnera w kierunku ul. Dolina Służewiecka.
OCHOTA
W związku ze zmianą organizacji ruchu na ul. Żwirki i Wigury w rejonie skrzyżowania z ul. 17 Stycznia od dziś zmienia się lokalizacja przystanku 17 Stycznia 01. Przystanek znajdzie się około 40 metrów przed dotychczasową lokalizacją.
WOLA
W związku z remontem chodnika w ul. Leszno od dziś do jutra zawieszony będzie przystanek Leszno 01 (w kierunku ul. Okopowej). Jednocześnie ZTM uruchamia tymczasowy przystanek Leszno 51, zlokalizowany bezpośrednio przed zamkniętym przystankiem. Zatrzymywać się będą tam autobusy linii 171 i 190.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 10 w Pałacu Ślubów (pl. Zamkowy 6) odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu „Super Żłobek 2013”. W tym roku po raz pierwszy do konkursu na „Super Żłobek” miasto zaprosiło placówki niepubliczne – żłobki i kluby dziecięce, które są zarejestrowane w Rejestrze Żłobków i Klubów Dziecięcych prowadzonym przez prezydenta Warszawy. Zmieniła się też forma zbierania opinii – z tradycyjnej formy papierowych ankiet na głosowanie on-line.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 11 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (pl. Bankowy 3/5, sala 159) odbędzie się konferencja prasowa „Jacy jesteśmy, jak zmieniliśmy się przez 10 lat?” – porównanie danych statystycznych i wyników spisu na Mazowszu z lat 2002 i 2011. Dowiemy się, jak zmieniły się stan cywilny, praca, mieszkania, zdrowie i styl życia mieszkańców Mazowsza.
PRAGA-PÓŁNOC
O godz. 14 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego (ul. Jagiellońska 26) odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca debatę z udziałem mazowieckich samorządowców płacących janosikowe – przedstawicieli gmin, powiatów, województwa, a także przedstawicieli komitetu Stop Janosikowe.
PRAGA-POŁUDNIE
O godz. 17 w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (ul. Podskarbińska 2) odbędzie się czwarta debata z cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Temat przewodni spotkania to dotychczasowy przebieg, efekty oraz przyszłe założenia rewitalizacji na terenie stolicy.
WOLA
O godz. 18 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera drugiego numeru „Teologii Politycznej Co Miesiąc” – spotkanie z Liberą, Gawinem, Moczulskim, Wernerem i Matyszkowiczem. „Tym razem zajmujemy się tym, jak zmieniał się obraz II wojny światowej. Poznają Państwo dyskusje polskie i niemieckie. Dowiecie się, jak zmieniał się obraz wojny w polskim kinie. Wreszcie o fantastyce: premierowe opowiadanie i znakomite eseje” – zapowiadają organizatorzy.
ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 19 zacznie się Warszawski Festiwal „Skrzyżowanie Kultur”. Tegoroczna edycja potrwa do 29 września i pokaże różnorodność wysp świata. Zabrzmi muzyka z 10 wysp i czterech kontynentów – od gardłowego śpiewu Ameryki Północnej po maoryskie rytmy Nowej Zelandii. Nowe wydarzenie festiwalu to Sounds Like Poland – dzień poświęcony polskiej i światowej muzyce etnicznej.
MOKOTÓW
O godz. 19 kino Iluzjon zaprasza na pokaz filmu „Strajk” Volkera Schlöndorffa oraz spotkanie z Maciejem Karpińskim, współautorem scenariusza. Seanse pod hasłem „Kino od kuchni” mają na celu odkrycie przed widzami tajników procesu twórczego i pokazanie, jak wiele zależy od decyzji artystycznych i technologicznych podejmowanych przed realizacją filmu oraz w jej trakcie.
ZAPOWIEDZI
PRAGA-PÓŁNOC
26 września (czwartek) o godz. 10 w Szpitalu Praskim (al. Solidarności 67) odbędzie się uroczyste otwarcie nowego budynku Przychodni Przyszpitalnej. Ze względu na prognozy pogody uroczysta część spotkania została przeniesiona do Auli w Budynku E.
ŚRÓDMIEŚCIE
26 września (czwartek) o godz. 14.45 w Polonia Palace Hotel (Al. Jerozolimskie 45) zacznie się konferencja prasowa Ryanair. Spotkanie odbędzie się „z okazji ogłoszenia szczegółów znacznego rozwoju w porcie Warszawa/Modlin”.
WOLA
28 września (sobota) o godz. 16 w amfiteatrze w parku Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej 19 odbędzie się II Warszawski Festiwal Szantowy „Port Wola 2013”. To finał konkursu zespołów amatorskich. Zaplanowano również występ laureatów pierwszego festiwalu – Gondola Kondora i Abordaż, pokaz grupy perkusyjnej Ritmo Bloco oraz występ gwiazdy wieczoru – Zejman i Garkumpel. Wstęp wolny.
ŚRÓDMIEŚCIE
28 września (sobota) o godz. 19 w teatrze Kamienica przy al. Solidarności 93 (na Scenie Parter) odbędzie się premiera spektaklu autorstwa Domana Nowakowskiego pt. „4 tony podłogi”. Spektakl wyreżyserowała Olimpia Poniźnik-Burczyk, a gra w nim Paweł Burczyk. Prośby o akredytację można wysyłać do 26 września (czwartek) do godz. 15.
ŚRÓDMIEŚCIE
28 września (sobota) o godz. 19 w Powiększeniu (ul. Nowy Świat 27) odbędzie się koncert „Emade vs. Miasto” – premiera 15 kompozycji wyprodukowanych przez Emade (Piotra Waglewskiego) stworzonych z dźwięków polskich miast, ilustrujące je, tworzone na żywo i wyświetlane na ścianach obrazy i slam poetycki wokół tematu miasta. Wieczór rozpocznie slam poetycki z udziałem najbardziej znanych i utytułowanych slamerów w Polsce.
WOLA
28 września (sobota) o godz. 20 w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się pierwszy z trzech koncertów finałowych 16. Konkursu i Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Uczestnicy konkursu zaprezentują interpretacje wybranych przez siebie piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej. Konkurs co roku stanowi pretekst do sięgania przez młodych wykonawców po mniej znane piosenki patronki. Wstęp wolny.
ŚRÓDMIEŚCIE
28 września (sobota) o godz. 20 w Hard Rock Cafe zacznie się regionalny półfinał zawodów Barcoker Competition. Za hardrockowym barem zmierzą się zwycięzcy eliminacji lokalnych z Krakowa, Budapesztu, Bukaresztu i Warszawy. Będą musieli wykazać się wiedzą, szybkością oraz umiejętnościami flairowania, czyli robienia drinków, żonglując, czym popadnie. Na deser zobaczymy pokazy w wykonaniu mistrza świata – Marka Posłusznego, a także Kacpra Michowskiego i Marcina Cebuli. Wstęp wolny.
BEMOWO
28 i 29 września (sobota i niedziela) w godz. 10–17 przed bemowskim ratuszem (róg ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich) odbędzie się Bemowski Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Mazowsza”. Na odwiedzających czekać będą regionalne produkty, wystawy rękodzieła i wiele innych atrakcji.
ŚRÓDMIEŚCIE
28 i 29 września (sobota i niedziela) w godz. 10–11.30 i 12–13.30 w Łazienkach Królewskich odbędą się spacery „Przemiany w przyrodzie” – wycieczki z biologiem po zakamarkach ogrodu. Udział jest darmowy.
ŚRÓDMIEŚCIE
29 września (niedziela) o godz. 13 spod Hotelu Saskiego (pl. Bankowy 1) ruszy spacer po Mirowie. Uczestnicy dowiedzą się m.in., gdzie pracował, a gdzie mieszkał młody Julek Słowacki, skąd relegowano Macierewicza i co było pierwszą tysiąclatką, gdzie zakupy robiła brytyjska premier, jak brzmiał XVIII-wieczny suchy żart na temat nazwy ulicy i co jest nie tak z lampami przy ul. Chłodnej, a co z upamiętnieniami muru getta.
ŚRÓDMIEŚCIE
29 września (niedziela) o godz. 18 w kinie Atlantic (ul. Chmielna 33) zacznie się specjalny pokaz przedpremierowy filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty.
ŚRÓDMIEŚCIE
29 września (niedziela) w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się wspólne świętowanie Simchat Tora. O godz. 16 zaczną się pokaz tańca i otwarte warsztaty taneczne nawiązujące do tradycyjnych tańców żydowskich, a o godz. 17 Nili Amit z Działu Edukacji muzeum opowie o roli tańca w kulturze żydowskiej, o tańcu we współczesnym Izraelu oraz o święcie Simchat Tora. Po jej wstępie odbędzie się otwarty pokaz filmu dokumentalnego „Let’s Dance!” (Izrael 2011, 52 min) w reżyserii Gabriela Bibliowicza. Wstęp wolny.
ŚRÓDMIEŚCIE
30 września (poniedziałek) o godz. 19 w Sali Kongresowej wystąpi oryginalny Chippendales. Zespół powstał w 1978 r. w Los Angeles, w 1983 r. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie ma siedzibę do dziś. Przez te 30 lat jego członkami byli zawsze najlepsi, najprzystojniejsi tancerze, wyselekcjonowani z tysięcy chętnych, którzy chcieli dołączyć do legendarnej grupy uwielbianej przez miliony kobiet.
PRAGA-POŁUDNIE
1 października (wtorek) w godz. 18.30–20 na Stadionie Narodowym odbędą się bezpłatne warsztaty wrotkarskie WSR Polskater. „Nie umiesz hamować? Czujesz się niepewnie na rolkach? A może jeździsz już dość dobrze, ale chcesz nauczyć się czegoś nowego? Te zajęcia są dla ciebie” – zachęcają organizatorzy.
ŚRÓDMIEŚCIE
22 i 23 października w Centrum Nauki Kopernik odbędą się „Miastonauci” – seria intensywnych dwudniowych maratonów projektowania dla młodzieży w wieku 16–17 lat. W czasie warsztatów młodzież spotyka się z seniorami, którzy przedstawiają trudności, jakich doświadczają, żyjąc w mieście. Eksperci zewnętrzni dostarczają dodatkowej wiedzy merytorycznej i metodologicznej – m.in. uczą pracy projektowej (design thinking). Każda grupa warsztatowa przygotowuje koncepcje rozwiązań dla wybranego problemu. Udział jest bezpłatny. Zapisy trwają do 30 września.
OKOLICE WARSZAWY
GRODZISK MAZOWIECKI
Największe grodziskie osiedle Kopernik stanie się jednym z ładniejszych w mieście. Kiedy ruszy przebudowa ul. Orzeszkowej z przyległymi skwerami i placami, a także osiedlowych placów zabaw, osiedle zmieni się nie do poznania – zapewniają władze miasta.
RASZYN
5 października o godz. 16 w Szkole Podstawowej w Raszynie przy ul. Szkolnej 2 odbędzie się XIII Międzynarodowy Turniej Bokserski Juniorów o Puchar Wójta Gminy Raszyn. W zawodach wezmą udział bokserzy z Polski i Litwy. Dodatkowo w programie: pokaz walk muay thai i kickboxingu kobiet.
PRZEGLĄD PRASY
ŻYCIE WARSZAWY
Straż Miejska w Warszawie, zamiast walczyć z przestępczością i chuligaństwem, wlepia mandaty. jest ponadto wykorzystywana do kampanii politycznej – uważają politycy PiS. Dzięki działaniom straży miejskiej w stolicy panuje większy porządek – odpiera zarzuty PO.
RADIO TOK FM
– Nasza instytucja nie jest zarządzana w sposób demokratyczny i otwarty – mówił w TOK FM Andrzej Załęski z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
To jeden z wielu zarzutów, jakie stawiają dyrektorowi Fabio Cavallucciemu pracownicy.
POLSKIE RADIO RDC
Pierwszy raz pojawił się pod palmą na rondzie Charles’a de Gaulle’a, dzisiaj przed ramieniem tęczy na pl. Zbawiciela. Miś ma 6 metrów, a jego głównym zadaniem jest przytulanie. Projekt Fundacji Form i Kształtów zakłada, że każdego dnia będzie zmieniać miejsce swojego pobytu.
TVP WARSZAWA
Spotkania z artystami, ponad 20 wernisaży, dyskusje, bezpłatne oprowadzanie po warszawskich muzeach oraz imprezy muzyczne – wszystkie te wydarzenia odbędą się podczas tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend, która będzie miała miejsce od 27 do 29 września.
PRZEGLĄDWOLSKI.PL
Radni Woli zarezerwowali w budżecie 12 tys. zł na elektroniczny system do głosowania na sesjach rady. – To absurd, sami jesteśmy w stanie policzyć, jak głosuje 25 osób – bulwersuje się opozycja.
TARGÓWEK.INFO
Legendarny tramp w meloniku i z wąsikiem wkrótce pojawi się na Bródnie. Zacznie od seansu Kina na B(l)oku, a później zawładnie całym osiedlem. Organizowany przez DK Świt Festiwal Chaplina nie będzie po prostu przeglądem filmów jednego z największych komików w dziejach światowego kina (choć to też).
WIADOMOŚCISĄSIEDZKIE.PL
Lasy Państwowe zapraszają w niedzielę, 29 września, w godzinach 11–17 na Dzień Otwarty w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Podczas pikniku oprócz gier i zabaw prowadzonych przez leśników będzie możliwość wysłuchania prelekcji dr. Adama Górskiego dotyczącej płazów oraz gadów w polskich lasach.
SUPER EXPRESS
Nowo budowane przedszkole przy ul. Ryżowej ma w listopadzie przyjąć ponad setkę maluchów z Włoch. Jest już prawie gotowe. Jednak nie wiadomo, czy będzie mogło przyjąć dzieci, bo... w budżecie dzielnicy nie ma pieniędzy na wyposażenie. Rodzice są załamani.
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP