Dla mieszkańca
2013.10.15 g. 10:31
Wiadomości bieżące
Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.
ŻYCIE MIASTA
- KOTY
Mimo że idzie ponoć zima stulecia, ratusz nie planuje zakupu domków dla kotów wolno żyjących. „W uzasadnionych przypadkach domki mogą kupić dzielnice, ponieważ to one współpracują bezpośrednio z karmicielami i najlepiej znają sytuację zwierząt” – dowiedział się WSP. Jak tłumaczą urzędnicy, Rada Warszawy wezwała do całorocznego udostępnienia schronienia dla kotów wolno żyjących przede wszystkim w piwnicach budynków mieszkalnych poprzez stworzenie m.in. bezpiecznego schronienia w nieużywanym (wydzielonym) pomieszczeniu piwnicznym, z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia.
- JESZCZE RAZ KOTY
Nie odpoczywa za to Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria. Pierwsze koteryjne kocie budki już powstały. Wkrótce podane zostaną szczegóły – jak można rezerwować i odbierać domki. „Szefowa Koterii, pani Ania Wypych, część pracowników oraz wolontariuszy wyprodukowali dzisiaj ponad 20 kocich domków! Są zbudowane pod klucz i już wyposażone – czyli wypełnione polarowymi ścinkami. Kolejnym kilkunastu domkom brakuje jeszcze daszków. A ściśle – daszki do nich też już są, ale zabrakło taśmy do ich zamocowania. Na dniach dokończymy tę resztę” – czytamy na profilu Koterii na FB.
- SAMORZĄD
„Pomysł jest prosty. Radni mają miesiąc w miesiąc dyżury. Będziemy w dzień ich dyżurów informować szeroko o tym fakcie, przedstawiając przy okazji danego radnego. My natomiast przygotujmy się merytorycznie i przychodźmy na te dyżury. Pytajmy, wyjaśniajmy, apelujmy. A jak nie wiecie, o co spytać, to zawsze można spytać o tunel” – zachęcają działacze prowadzący blog „Rembertów Bezpośrednio”.
- KONSULTACJE
W każdej z dzielnic powołany został koordynator, który zajmował się będzie budżetem partycypacyjnym. Na stronie urzędu miasta znajduje się wykaz kontaktów do wszystkich koordynatorów dzielnicowych:
- ZOO
Miejski Ogród Zoologiczny ogłosił przetarg na remont budynku ptaszarni. W zakresie prac budowlanych znalazły się m.in. naprawa stolarki okiennej, malowanie pomieszczeń, odnowione mają być też płytki ceramiczne, drzwi, podest instalacji sanitarnych i instalacji elektrycznych (gniazdka elektryczne, lampy oświetleniowe) w pomieszczeniach wewnętrznych ptaszarni.
- REFERENDUM
„Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Warszawy. To dla mnie wyraz szczególnego zaufania, ale także mocne zobowiązanie do jeszcze bardziej wytężonej pracy. To referendum mi pomogło” – napisała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
KOMUNIKACJA
- PARKINGI
Parking P+R Metro Stokłosy zostanie rozbudowany. W miejscu dzisiejszego jednopoziomowego, który mieści tylko około 100 samochodów, powstanie czteropoziomowy parking na około 400 aut. W czasie rozbudowy będzie on jednak nieczynny. Zostanie zamknięty w nocy z 18 na 19 października.
- ROWERY
Trwa budowa ścieżki rowerowej w al. Szucha. Zmusza nas to kolejny raz do przypomnienia urzędnikom, że budowa ścieżek nie jest jedynym sposobem na poprawę warunków ruchu rowerowego. Na tej ulicy lepiej sprawdziłyby się pasy rowerowe na jezdni – ocenia stowarzyszenie Zielone Mazowsze.
- TAKSÓWKI
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił konkurs na dzierżawę terenu przy ul. Emilii Plater w rejonie Dworca Centralnego. Na terenie o powierzchni 106,15 mkw. znajduje się sześć miejsc postojowych dla taksówek. Decydować będzie wysokość zaproponowanej stawki czynszu. Teren zostanie oddany w dzierżawę na trzy lata z możliwością przedłużenia.
- LOTNISKA
Stan drogi startowej nr 3 na Lotnisku Chopina jest prawidłowy i nie wymaga żadnych dodatkowych prac remontowych – stwierdził Urząd Lotnictwa Cywilnego po przeprowadzeniu kontroli doraźnej w warszawskim porcie.
- URSUS
W związku ze złym stanem wypłytowania wysepki przystanku Posag 7 Panien 04 ZTM zawiesił do odwołania funkcjonowanie tego przystanku. Nie będą więc się na nim zatrzymywać autobusy linii 177 jadące w kierunku ratusza w Ursusie.
- BIAŁOŁĘKA
Do 20 października zamknięta będzie ul. Skarbka z Gór w pobliżu pętli autobusowej. Powodem utrudnień jest przebudowa ulicy.
ZAPROSZENIA NA DZIŚ
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 10.30 na dziedzińcu Sejmiku Województwa Mazowieckiego (pl. Bankowy 3/5) odbędzie się konferencja prasowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Radni Mazowsza opowiedzą o negatywnej opinii wyrażonej w uchwale Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat wykonania budżetu województwa mazowieckiego, negatywnej odpowiedzi wojewody mazowieckiego w sprawie powołania Zarządu Komisarycznego na Mazowszu i odsunięcia tym samym od sprawowania funkcji marszałka Adama Struzika, groźbie egzekucji rachunków Mazowsza przez Ministerstwo Finansów oraz wielomilionowych stratach Portu Lotniczego Modlin.
- URSYNÓW
O godz. 11 w ratuszu Ursynowa (sala konferencyjna) przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61 odbędzie się wspólna konferencja prasowa władz dzielnicy i firmy HAWE SA. Podczas konferencji zostaną przedstawione plany współpracy przy budowie infrastruktury FTTH (Fiber to the Home, czyli światłowód do domu). Dzięki niej na Ursynowie powstanie infrastruktura światłowodowa, która będzie należeć do najnowocześniejszych w Europie i na świecie.
- ŚRÓDMIEŚCIE
O godz. 12 na Scenie Oficyna w teatrze Kamienica (al. Solidarności 93) będzie miała miejsce próba medialna spektaklu pt. „Old Love”. Sztukę Norma Fostera wyreżyserował Andrzej Chichłowski, a w głównych rolach wystąpią: Zuza Grabowska, Barbara Kurdej-Szatan, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Mateusz Banasik, Artur Barciś i Paweł Domagała. Premiera odbędzie się 19 października.
- URSYNÓW
O godz. 18 w sali konferencyjnej ratusza Ursynowa (al. KEN 61, stacja metra Imielin) odbędzie się XLIII sesja Rady Dzielnicy Ursynów. W porządku obrad znalazły się głównie punkty dotyczące przesunięć w budżecie. Zaopiniowany zostanie też budżet dzielnicy na 2014 r. Sesja, jak zawsze, będzie transmitowana na stronie www.ursynow.pl.
- ŚRÓDMIEŚCIE
W godz. 18–20 przy ul. Gagarina 28a swoje drzwi dla zwiedzających otworzy pracownia JEMS Architekci. Firma JEMS Architekci została utworzona w 1988 r., jednakże zespół architektoniczny kierowany przez Partnerów JEMS działa nieprzerwanie od 1980 r., będąc jedną z pierwszych prywatnych pracowni projektowych działających na rynku warszawskim.
- URSYNÓW
O godz. 19 w Multikinie Ursynów (al. KEN 60, sala nr 7) odbędzie się Multikoncert, podczas którego zagra legendarny zespół Pod Budą. Wystąpią: Andrzej Sikorowski, Anna Treter, Marek Tomczyk, Andrzej Żurek oraz gościnnie: Adam Niedzielin i Wojciech Fedkowicz. Bezpłatne karty wstępu (po dwie na osobę) będą wydawane w Multikinie na godzinę przed koncertem.
ZAPOWIEDZI
- PRAGA-PÓŁNOC
16 października (środa) Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie zaprasza do udziału w Międzynarodowym Dniu Mediacji. Otwarte i bezpłatne wykłady, warsztaty i konsultacje z prawnikami przybliżą uczestnikom sposoby konstruktywnego rozwiązywania sporów. Doświadczeni mediatorzy i prawnicy w trakcie wykładów oraz warsztatów wyjaśnią, jak skutecznie pokonywać bariery komunikacyjne, jakie potrzeby dziecka należy brać pod uwagę w procesie mediacji, a także przedstawią dostępne możliwości mediacji sądowych i pozasądowych w Polsce.
- WOLA
16 października (środa) o godz. 10.45 ratusz zaprasza przedstawicieli mediów do III LO im. gen. J. Sowińskiego przy ul. Rogalińskiej 2 na pokaz wtargnięcia uzbrojonego napastnika do placówki oświatowej. Tematyka wydarzenia jest związana ze zjawiskiem nazywanym przez służby policyjne „aktywnym zabójcą”. Aktywny zabójca to osoba, której celem nie jest zabicie konkretnej osoby, tylko zabójstwo w danym miejscu jak największej liczby ludzi. Najtragiczniejszy przykład takiego działania w Europie miał miejsce na norweskiej wyspie Utøya w 2011 r.
- URSYNÓW
17 października (czwartek) o godz. 16 przy ul. Stryjeńskich 17 lok. 199 odbędzie się otwarcie wypożyczalni klocków Lego i Kreatywnego Placu Zabaw. „Najciekawsze i największe zestawy kloców Lego możesz ułożyć na miejscu, kupić lub wypożyczyć do domu” – czytamy w zapowiedzi.
- ŚRÓDMIEŚCIE
17 października (czwartek) o godz. 17 Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na pierwsze z cyklu dziewięciu spotkań przedstawiających sylwetkę króla Stanisława Augusta. Projekt, realizowany w ramach programu „Wolontariat z kulturą”, nawiązuje do antologii „Pamiętniki króla Stanisława Augusta”. Wstęp za okazaniem darmowej wejściówki do muzeum.
- ŚRÓDMIEŚCIE
17 października (czwartek) o godz. 20 w bazylice św. Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 odbędzie się koncert upamiętniający rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. W programie znajdzie się „Requiem” Mozarta – dzieło, które zgodnie z wolą Chopina zostało wykonane podczas pogrzebu kompozytora w kościele św. Magdaleny w Paryżu. Wstęp wolny.
- MOKOTÓW
19 października (sobota) w godz. 10–14 w Szkole Głównej Handlowej (budynek główny, al. Niepodległości 162, metro Pole Mokotowskie) odbędzie się jesienny dzień otwarty. W Auli Spadochronowej będą czekali studenci i przedstawiciele uczelni, którzy opowiedzą, jak wygląda codzienne życie w SGH. „W Auli Głównej zaprezentujemy Wam harmonogram rekrutacji, doradzimy, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na wymarzone studia, i odpowiemy na pytania” – zapowiadają organizatorzy.
- URSYNÓW, ŚRÓDMIEŚCIE
22 października (wtorek) o godz. 18 w kinach sieci Multikino na Ursynowie i w Złotych Tarasach odbędzie się retransmisja legendarnego koncertu Trzech Tenorów zrealizowanego w 1990 r. w Termach Karakalli w Rzymie. Trzech tenorów w rozkwicie formy – fascynujący głos Pavarottiego oraz zachwycający Placido Domingo i José Carreras – pokazało potęgę swych głosów. Zaśpiewali arie m.in. z „Toski” Pucciniego (Pavarotti i Domingo), melodie z musicali, w tym z „West Side Story”, a na koniec porazili widzów pięknem i potęgą „Nessun dorma” z „Turandot” Giacoma Pucciniego. Bilet normalny kosztuje 40 zł.
- MOKOTÓW
26 października (sobota) w kinie Iluzjon odbędzie się pierwszy w Polsce Home Movie Day. To wydarzenie, podczas którego doceniamy i oglądamy domowe filmy amatorskie. Zostało zainicjowane w 2002 r. przez grupę amerykańskich archiwistów filmowych i od tego czasu, corocznie, w jedną z październikowych sobót odbywa się na całym świecie (w tym roku będzie to prawie 70 miejsc). „Zapraszamy z taśmami 8 mm, SUPER 8 mm i 16 mm” – czytamy na stronie Iluzjonu.
OKOLICE WARSZAWY
- BABICE STARE
W urzędzie gminy o godz. 18 odbędzie się debata społeczna dotycząca poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy Stare Babice. W spotkaniu uczestniczyć będzie komendant powiatowy policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
- LEGIONOWO
Prezydent Legionowa oraz Zespół Szkół nr 3 zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Teatralny w języku angielskim. Na scenie wystąpią uczniowie z Francji, Ukrainy oraz Polski. Festiwal rozpocznie o godz. 18.30 w sali widowiskowej w Ratuszu Urzędu Miasta w Legionowie.
- ŁOMIANKI
O godz. 19 w teatrze Miejsce będzie gościł satyryk Jan Pietrzak. Bilety na występ „Jan Pietrzak. Potęga śmiechu” w cenie 35 i 45 zł.
- TARCZYN
Trwają zapisy na X Jubileuszową Edycję Tarczyńskiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej, która wystartuje 23 listopada. Ilość drużyn ograniczona, na wszystkich uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Swój udział można zgłaszać do 31 października (czwartek).
PRZEGLĄD PRASY
- TVP WARSZAWA
Niedzielne referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, która wyniosła 25,66 proc. – poinformowała w poniedziałek miejska komisja ds. referendum.
- ŻYCIE WARSZAWY
We wtorek, w 69. rocznicę ukazania się pierwszego numeru „Życia Warszawy”, w barze Prasowym odbędzie wspominkowe spotkanie z redaktorami tej legendarnej stołecznej gazety.
- POLSKIE RADIO RDC
Piotr Ikonowicz, warszawski aktywista z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, nie stawił się do więzienia na warszawskim Grochowie. Karę wymierzono po tym, jak Ikonowicz odmówił wykonania prac społecznych. Chodzi o sprawę sprzed 13 lat – w 2000 r. Piotr Ikonowicz miał blokować eksmisję pary staruszków.
- PRZEGLĄD WOLSKI
Klub K8 przy ul. Kolejowej 8/10 kończy działalność. W piątek odbędzie się tam ostatnia impreza. „Trzeba opróżnić bar do ostatniej butelki” – zachęcają organizatorzy.
- POLITYKAWARSZAWSKA.PL
Niektórzy komentatorzy ostrożnie podchodzą do wskazywania zwycięzców i przegranych niedzielnego referendum. Gdybyśmy sami mieli stworzyć taki podział, w obozie wygranych z pewnością znalazłby się Bartosz Milczarczyk. W krótkiej i nieco zdawkowej rozmowie z naszym portalem rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy nie kryje radości z wczorajszego rezultatu.
- SUPER EXPRESS
Byś doniósł na MPO do prokuratury! Rywale Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w walce o śmieciowy rynek w stolicy sięgnęli po zarzuty ciężkiego kalibru. Firma Byś zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez miejską spółkę. Podejrzewa, że mogła zmanipulować dowody swojej wypłacalności.
- WAWALOVE.PL
Chaos, korki, zdenerwowani mieszkańcy pl. Unii Lubelskiej oraz ewakuacja całego budynku – to bilans pierwszego weekendu działalności nowego centrum handlowego w Warszawie.
- TVNWARSZAWA.PL
Zmienione nazwiska, wyborcy skreśleni z list, brak ogłoszeń i nieprawidłowe urny. Warszawiacy wyliczają błędy i niedociągnięcia podczas referendum. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie było poważniejszych nieprawidłowości.
- NIEZALEŻNA.PL
Sebastian Wierzbicki, szef SLD w Warszawie, zostanie mianowany przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz wiceprezydentem stolicy – ustalił portal Niezalezna.pl. To nagroda za udzielone przez Sojusz Lewicy Demokratycznej poparcie dla wiceszefowej Platformy i krytykę warszawskiego referendum.
- WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
W związku z budową nowego obiektu Komisariatu Policji Warszawa-Wesoła przy ul. 1. Praskiego Pułku 21 dotychczasowa siedziba została przeniesiona do Komisariatu Policji Warszawa-Rembertów przy ul. Plutonowych 6 w Rembertowie.
- TWOJA-PRAGA.PL
Sobotni protest przeciwko planowanemu przebiegowi Trasy Świętokrzyskiej, czego skutkiem będzie zniszczenie połowy jedynego parku przy ul. Kawęczyńskiej, zgromadził kilkaset osób.
- INFORMATOR OCHOTY I WŁOCH
Niedawno stałem się posiadaczem szczeniaka. Zmusiło mnie to do częstych spacerów z moim pupilem po naszym osiedlu i jego okolicach. Nieraz po takich wędrówkach zostaję z torebką tego, co mój piesek zostawił na trawniku. Wtedy zaczyna się problem. Bo co z tym zrobić, gdy kosz na śmieci to towar bardziej deficytowy niż schab w dawnych czasach?
- GAZETA ECHO
Dlaczego Ząbki to "miasto-ogród"? Na czym opierał się gospodarczy rozwój okolic? Kto jest autorem herbu miasta? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi warto poszukać na www.historiazabek.pl
---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP
-