Jak dowiadujemy się w Urzędzie Statystycznym w Warszawie, według danych zebranych podczas poprzedniego spisu rolnego przeprowadzonego w 2002 r. wynika, że:
Poniżej pismo Zastępcy Dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie dotyczące realizacji Powszechnego Spisu Rolnego 2010 na obszarze Warszawy
Szanowni Państwo.
Powszechny spis rolny to jedyne badanie, które dostarcza szczegółowych informacji o rolnictwie dla przekrojów terytorialnych mniejszych niż województwa, np. powiatów i gmin. Powszechny Spis Rolny 2010 jest przeprowadzany na terenie całego kraju, trwa od l września, a zakończy się 31 października 2010 r.
Spis rolny PSR 2010 jest badaniem przeprowadzanym nie tylko na obszarach wiejskich, ale również, na terenie miast, w tym takze Warszawy. W Warszawie do przeprowadzenia spisu rolnego zostało zatrudnionych 58 rachmistrzów.
Gospodarstwa rolne sią identyfikowane i spisywane według siedziby gospodarstwa, jak również, według siedziby (miejsca zamieszkania) osoby użytkującej grunty. Charakterystyczną cechą dużych miast jest stosunkowo niewielka ilość gospodarstw rolnych, ale za to znaczna ilość ich użytkowników.
W przypadku gdy użytkownik. czyli osoba, która faktycznie użytkuje grunty mieszka w Warszawie, może spodziewać się wizyty rachmistrza. Jeżeli ktoś inny użytkuje grunty, a osoba mieszkająca w Warszawie jest tylko właścicielem, spis powinien być przeprowadzony np. u dzierżawcy. Na fakt, czy dane gospodarstwo rolne podlega spisowi wpływa również powierzchnia gruntów. Badaniem pełnym są objęte gospodarstwa rolne o powierzchni l ha i więcej użytków rolnych, natomiast badaniem reprezentacyjnym (wylosowane gospodarstwa) objęte są mniejsze gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 10 arów (1000 m kw.) i nie większej niż l ha użytków rolnych.
Ponadto spis rolny obejmuje tylko te grunty, które są użytkowane rolniczo. Jeżeli grunty w praktyce wykorzystywane są do celów rekreacyjnych, budowlanych lub przeznaczone są na cele inwestycyjne, to nie stanowią one gospodarstwa rolnego i nie podlegają spisowi. Nie ma znaczenia. czy właściciel lub użytkownik opłaca podatek rolny.
Z danych zebranych podczas poprzedniego spisu rolnego przeprowadzonego w 2002 r. wynika, że w województwie mazowieckim co 6 osoba wśród ogółu osób związanych z rolnictwem mieszkała w mieście.
Z-ca Dyrektora
Krzysztof Kowalski
Sprawy prowadzi: Justyna Wrocławska tel.: (022) 464-20-91
http://www.stat.gov.pl/warsz