Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Zdrowie

2007.11.10 g. 01:49

Świat bez dymu tytoniowego

Rzuć palenie!
15 listopada 2007 r., na placu Konstytucji w Warszawie, pod hasłem Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego, odbędzie się 17 edycja akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Organizatorem akcji, w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia, jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie oraz Fundacja Promocji Zdrowia.

W czasie trwania akcji (w godzinach 13:00-19:00) odbędą się liczne występy artystyczne, rozmowy ze znanymi osobami oraz wiele innych atrakcji.

 

Każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak m. in. badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia, badania spirometryczne czy pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Wszyscy chętni będą mogli także zasięgnąć porady u lekarzy w ulicznej Poradni Pomocy Palącym.

 

Kobiety, które przyjdą na Plac Konstytucji, będą mogły bezpłatnie wykonać mammografię w specjalnym mammobusie oraz uzyskać informacje na temat badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

 

Na placu Konstytucji będzie również parkował autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym będzie można oddać krew.

 

Osoby, które chcą rzucić palenie, będą mogły także skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (0 801 108 108), która w tym dniu zapewni dodatkowe dyżury swoich ekspertów. Przez cały dzień rozdawane będą także materiały edukacyjne dotyczące skutków palenia i sposobów zerwania z nałogiem.


15 listopada br. na ulice Warszawy wyjadą specjalne zabytkowe tramwaje Tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie”, gdzie będzie można uzyskać poradę „jak skutecznie pozbyć się nałogu”.

 

Bezpłatne tramwaje będą jeździły na trasie:

 

  • Pl. Narutowicza
    - Nowowiejska
    - Chałubińskiego
    - Al. Jana Pawła II
    - Stawki
    - Andersa
    - Marszałkowska
    - Filtrowa
    - Nowowiejska
  • Pl. Narutowicza.

 

Tego dnia również w Pałacu Młodzieży, pod hasłem: „Jak żyć, żeby być zdrowym?”, przygotowano specjalny program pełen atrakcji. Warszawiacy będą mogli tam obejrzeć, m.in.:

 

  • występy artystyczne,
  • pokazy ratownictwa wodnego
  • skoków do wody,
  • wystawę profesjonalnego plakatu antytytoniowego,


    a także

  • wziąć udział w konkursach i krzyżówkach o tematyce zdrowotnej.

 

Program akcji przewiduje siedem punktów stworzonych na podstawie „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Każdy, kto po godz. 15 przyjedzie do Pałacu Młodzieży, otrzyma „PASZPORTY ZDROWEGO CZŁOWIEKA”, czyli książeczkę z siedmioma punktami i mapą rozmieszczenia stanowisk. Osoby, które przejdą wszystkie stacje, wykonają zadania i zbiorą pieczątki do swojego PASZPORTU wezmą udział w losowaniu nagród związanych z promowaniem zdrowego stylu życia.

 

Akcja „Rzuć palenie razem z nami” ma na celu zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia, ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie oraz uświadomienie opinii publicznej i ustawodawcom konieczności ścisłych regulacji prawnych dotyczących palenia oraz ich wdrażania. Dodatkowymi celami są:

 

  • Tworzenie i rozpowszechnianie mody na niepalenie
  • Upowszechnianie idei miejsc publicznych wolnych od dymu tytoniowego
  • Pomoc w rzuceniu nałogu
  • Popularyzacja konkursu „Rzuć palenie razem z nami”
  • Ochrona dzieci przed skutkami palenia tytoniu (także w okresie prenatalnym)
  • Ochrona przed biernym paleniem


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prymas Polski Ksiądz Kardynał Józef Glemp.

 

Patroni medialni:
TVP1, PR1, Radio Dla Ciebie, Samo Zdrowie, Gazeta Wyborcza, Polska The Times.

 

Akcja „Rzuć palenie razem z nami” odbywa się od 1991 roku.

Corocznie rozpoczyna się wręczeniem Białych Kruków - nagród przyznawanych przez Fundację Promocja Zdrowia za wkład i pracę na rzecz propagowania zdrowego stylu życia i walki z nałogiem tytoniowym.

W tym roku uhonorowani zostali m.in.:

 

  • Irena Santor,
  • Ewa Juńczyk-Ziomecka - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP,
  • Stefan Friedman,
  • Stowarzyszenie Manko z Krakowa,
  • firma Danfoss z Grodziska Mazowieckiego i
  • Ewa Zakrzewska z Rady Miasta Olsztyna.

 

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia realizowanych jest szereg przedsięwzięć mających na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na skutki palenia tytoniu oraz udzielenie osobom palącym wsparcia i pomocy w rzuceniu palenia. Kampania ma swój wymiar ogólnopolski - w miastach na terenie całego kraju odbywają się akcje uliczne, uruchomiane są punkty pomocy palącym (w szpitalach, przychodniach, urzędach, na ulicach i dworcach), w szkołach odbywają się specjalne akcje mające na celu ochronę dzieci i młodzieży przed inicjacją tytoniową. Co roku do inicjatywy przyłączają się liczne instytucje takie jak: stacje sanitarno-epidemiologiczne, szpitale, przychodnie, szkoły, ośrodki upowszechniania kultury, organizacje pozarządowe, studenci akademii medycznych.

 

Palenie szkodzi zdrowiu – o tym wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że bierne palenie niesie za sobą takie sam skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Palacze, który chcą żyć lepiej i dłużej, powinni rzucić palenie. Każdy z nich może to zrobić! Większość osób, które zerwały z nałogiem twierdzi, że aby przestać palić, wystarczy tylko chcieć. Najtrudniej jest zacząć: zrozumieć, że palenie jest biologicznym nonsensem. Wygrywa każdy, kto rzuci palenie. I Ty możesz wygrać zdrowie, pieniądze, poczucie zwycięstwa, wyzwolenie, wolność i bezpieczeństwo. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie. Przyjdź 15 listopada na plac Konstytucji i rzuć palenie razem z nami!” - mówi gospodarz spotkania, prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii.

 

 

Co się dzieje, gdy przestajesz palić?

 

  • W ciągu 20 minut Twoje ciśnienie tętnicze powraca do normy; czynność serca normalizuje się a temperatura ciała, rąk i stóp obniża się do wartości prawidłowych.

  • W ciągu 8 godzin poziom tlenku węgla we krwi zmniejsza się a poziom tlenu podwyższa.

  • W ciągu 24 godzin zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego.

  • W ciągu 48 godzin rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych, powraca do normy zmysł smaku i zapachu.

  • Od 2 tygodni do 3 miesięcy stan układu krążenia ulega poprawie, zwiększa się wydolność fizyczna, czynność płuc poprawia się o 30 %.

  • Od 1 do 9 miesięcy zmniejsza się kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszność i zmęczenie; rozpoczyna się regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami; wzrasta poziom energii całego organizmu.

  • Po roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.

  • Po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc, w dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu; o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani i przełyku.

  • Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne, jak u osoby nigdy niepalącej; komórki przednowotworowe, które powstały w wyniku palenia tytoniu, zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie; ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal się zmniejsza.

  • Po 15 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

  • Jeśli rzucisz palenie w wieku 35 lat, możesz zyskać: mężczyzna prawie 7 lat życia, kobieta 6. Jeśli zrobisz to mając 45 lat, nadal zyskasz 5,6 roku. Rzucając palenie w wieku 55 lat mężczyzna przedłuża swoje życie o prawie 3,5 roku, a kobieta o 4,2. Nawet jako 65-latek zyskujesz: jeśli jesteś mężczyzną - 1,4 roku, jeśli jesteś kobietą – 2,7.

  • Po roku niepalenia możesz kupić dobrej klasy telewizor kolorowy, po 5 latach – wysokiej klasy komputer; po 10 latach nowy samochód, a po 40 kupić dziecku mieszkanie.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy