Likwidowane placówki funkcjonować będą jako spółki prawa handlowego i nadal świadczyć usługi medyczne, zarówno te kontraktowane z NFZ jak i komercyjne.
Członek zarządu Waldemar Roszkiewicz podkreślił, że komunalizacja szpitali ma głównie na celu ich oddłużenie.
Obecnie zobowiązania finansowe Szpitala Bródnowskiego wynoszą
132 600 000 zł, a centrum w Zagórzu około 18 300 000 zł.
Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie mógł dodatkowo wspierać finansowo działalność bieżącą skomunalizowanych szpitali, co nie jest możliwe w obecnej formie prawnej.
– Przekształcenia będą prowadzone tak, żeby nie zaburzać pracy placówek, aby pacjenci mogli liczyć na dotychczasową opiekę zdrowotną – twierdzi marszałek Adam Struzik.
Formalnie przekształcenie ma się zakończyć 31 grudnia 2015 r. Dzięki podjętej uchwale spółki będą mogły powołać niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.
Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie, który po przekształceniu w spółkę prawa handlowego będzie nosił nazwę Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie, Sp. z o.o., ma podpisana umowę z NFZ na 2010 rok na kwotę przekraczającą 128 500 000 złotych. Kontrakt jest niższy od ubiegłorocznego o ponad 719 000 złotych.
Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu przekształcone zostanie w dwie spółki o nazwach: Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o. oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o..
Centrum ma kontrakt z NFZ na prawie 22 400 000 złotych, czyli o niemal 288 000 złotych mniej niż w roku 2009.
Ograniczono również działalność Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie
Źródła: