W sumie 80 gmin i dzielnice Warszawy zawalczą o główną nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych oraz o miano Zdrowej Gminy województwa mazowieckiego.
1 marca rozpoczął się pierwszy etap konkursu, który potrwa sześć miesięcy.
W tym czasie gminy i dzielnice będą prowadziły działania promujące cytologię, mammografię i kolonoskopię, aby jak najwięcej osób zgłaszało się do ośrodków, które wykonują takie badania przesiewowe w ramach finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Do 31 sierpnia organizatorzy będą monitorować frekwencję w badaniach skryningowych. Następnie jury określi próg, według którego gminy przejdą do drugiego etapu, w którym ocenie podlegać będą przesłane przez uczestników opisy wydatkowania nagrody głównej. Jury wyłoni 10 gmin lub dzielnic, z których następnie wybrane 3 zostaną uhonorowane tytułem Zdrowa Gmina. Komisja sędziowska przyzna również nagrody finansowe:
„Zdrowa Gmina to poważna inicjatywa. Liczymy na sukces pilotażowej edycji, aby w przyszłości rozszerzyć działania na całą Polskę. Zależy nam na tym, aby o zdrowie troszczyli się nie tylko bliscy i znajomi, ale właśnie całe społeczności. Zaangażowanie niemal 25% gmin i dzielnic Mazowsza w profilaktykę nowotworową to pierwszy krok ku lepszemu – zwiększeniu frekwencji w badaniach profilaktycznych, a co za tym idzie zmniejszeniu umieralności z powodu nowotworów” - mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu.
Uczestnicy konkursu również wierzą w sens tej inicjatywy. Jak sami przyznają - zaspokajanie potrzeb mieszkańców w sferach określonych przepisami prawa jest zadaniem własnym gminy.
„Taką potrzebą jest nie tylko nowa droga, czy równy chodnik – do nich należy także ochrona zdrowia ludzkiego, a w tym szeroko pojęta profilaktyka. Zwiększanie świadomości, jakie zagrożenia niosą ze sobą choroby nowotworowe, edukacja w tym zakresie – to niezwykle ważne, choć nie do końca mierzalne obowiązki samorządu gminnego. Udział w konkursie Zdrowa Gmina zwiększa motywację w podejmowaniu ww. działań, pozwalając na nagłośnienie problemów związanych z chorobami nowotworowymi i podkreślanie, jak szczególną rolę w tego typu chorobach odgrywa profilaktyka. To umożliwi efektywnie podnieść jakość życia, ponieważ mieszkaniec dbający o swoje zdrowie, to największe bogactwo ludzkiej wspólnoty, jaką jest gmina” – mówi Teresa Trzaska odpowiedzialna za działania w ramach konkursu Zdrowa Gmina w Wyszkowie.
Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień zmagają się z nowotworami:
Do grona patronów honorowych w ostatnim czasie dołączyli:
Patronat medialny nad konkursem sprawują: Polskie Radio 1, TVP1, TVP Warszawa, Gazeta Samorządu i Administracji oraz Tygodnik Katolicki Niedziela.
Partnerem konkursu jest firma GlaxoSmithKline.
Gminy i dzielnice, które przystąpiły do konkursu Zdrowa Gmina:
Dodatkowych informacji udziela: