Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Zdrowie

2010.03.27 g. 08:39

Nowe laboratorium epidemiologiczne w Warszawie

Wykryje nawet takie egzotyczne wirusy jak żółtej febry czy febry zachodniego Nilu, badanie na obecność wirusów wąglika, czy zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS,

Badania takie stały się możliwe dzięki nowemu otwartemu w Warszawie laboratorium epidemiologicznemu.

 

W uroczystości wziął udział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

 

W razie potrzeby, laboratorium służyć będzie wszystkim Polakom, nie tylko mieszkańcom województwa mazowieckiegozadeklarował wojewoda. Obyśmy jednak jak najrzadziej musieli korzystać z jego możliwości.

 

W laboratorium nie badamy próbek profilaktycznie, a tylko wtedy gdy zachodzi podejrzenie, że są to wirusy szczególnie niebezpieczne – dodała Małgorzata Czerniawska Ankiersztejn, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

 

Wśród gości byli także m.in. Ewa Kopacz, Minister Zdrowia oraz Andrzej Wojtyła, Główny Inspektor Sanitarny.

 

Jest to pierwsze w Polsce laboratorium epidemiologiczne trzeciej klasy przeznaczone dla ludności cywilnej.

 

 Pierwsze w Polsce laboratorium epidemiologiczne trzeciej klasy przeznaczone dla ludności cywilnej

fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

 

Do tej pory, w razie konieczności przebadania próbek na obecność rzadkich, niebezpiecznych wirusów, przesyłano je do wojskowego Ośrodka Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach.

 

Od 2002 roku placówka ta zajmuje się głównie prowadzeniem badań do celów obronnych. Teraz obie instytucje posiadają laboratoria trzeciej klasy bezpieczeństwa (tzw. BSL 3 z ang. biological safety level) – najwyższej w Polsce – umożliwiające pracę z chorobotwórczymi wirusami przenoszonymi drogą kropelkową lub wziewną.

 

Wśród kilku pomieszczeń laboratorium, znajduje się uszczelniona komora laminarna, w której naukowcy w specjalnych piecach mogą badać, a nastepnie niszczyć groźne wirusy. Laboranci są dodatkowo chronieni dzięki systemowi oczyszczania powietrza. Dostęp do komory jest ograniczony - mogą do niej wejść wyłącznie uprawnieni pracownicy, ubrani w hermetyczne skafandry.

 

Konieczność stworzenia nowego laboratorium podyktowana była kilkoma czynnikami. Są wśród nich: potencjalne zagrożenie atakami terrorystycznymi (związane z udziałem polskiej armii w misjach pokojowych), wyjazdy turystyczne Polaków, zaplanowane na 2012 rok Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz normy Parlamentu Europejskiego. Nakazują one państwom członkowskim sprawowanie nadzoru nad wirusami chorób zakaźnych na terytorium kraju.

 

Budowę laboratorium sfinansowało Ministerstwo Zdrowia, przekazując na ten cel 8 000 000 złotych.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy