Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Zdrowie

2010.12.29 g. 20:44

Nowy plan ratownictwa medycznego

na Mazowszu
Skrócenie czasu dojazdu karetek pogotowia do pacjentów, profesjonalizacja dyspozytorów oraz wzmocnienie i unowocześnienie podmiotów świadczących usługi ratownicze.

Realizacji tych celów służą zmiany w planie ratownictwa medycznego na najbliższe cztery lata, wprowadzone przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego. Wejdą w życie w lipcu przyszłego roku.

 

 

Zakrętas z ul. Poznańskiej w ul. Hożą


przypominamy, że nadal służby miejskie
nie potrafią zapewnić drożności ulicy Hożej
na odcinku od Poznańskiej do Marszałkowskiej,
by nie blokowano przejzdu karetek

 

Najważniejsze zmiany to:

 

  1. Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek z 43 do 12 oraz przyporządkowanie gmin i miejscowości do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (powiatu).

  2. Zwiększenie liczby karetek dziennych (pracujących między 10.00 a 22.00) a zmniejszenie liczby nocnych, co skróci czas dojazdu do pacjenta i pozwoli lepiej koordynować działania ratownicze. Najwięcej wezwań odnotowuje się bowiem w ciągu dnia.

  3. Zmniejszenie liczby centrów dyspozytorskich – w pierwszym okresie do dwunastu, docelowo do pięciu. Jeden punkt odbioru zgłoszeń dysponować będzie znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), co ułatwi wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty. Obecnie w województwie funkcjonuje prawie 180 ZRM (178,5) [Karetka pracująca tylko w dzień lub tylko w nocy jest liczona jako połowa zespołu] z czego 90 to zespoły specjalistyczne a 88,5 to podstawowe. Mniejsza ilość centrów dyspozytorskich nie będzie odczuwalna dla pacjentów, za to przyczyni się do lepszej organizacji systemu ratownictwa medycznego – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

  4. Zwiększenie liczby miejsc wyczekiwania karetek o 20 w ramach tej samej liczby zespołów, w tym planowane jest wprowadzenie zespołu wodnego w Płocku Radziwiu.

  5. Zwiększenie wykorzystania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zwłaszcza w ciągu dnia. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzania operacji w nocy będzie wcześniejsze wybranie i opisanie gminnych miejsc do lądowania śmigłowców oraz stałe funkcjonowanie lądowisk całodobowych przy wskazanych szpitalach wieloprofilowych, które mają szpitalne oddziały ratunkowe. Każda dyspozytornia dysponować będzie spisem miejsc przystosowanych do startów i lądowań (w tym całodobowych lądowisk przyszpitalnych z odpowiednim oświetleniem) oraz mapą zasięgu śmigłowców stacjonujących również w sąsiednich województwach. Na Mazowszu funkcjonują obecnie 2 eurocoptery, które stacjonują w Warszawie i w Płocku.

  6. Utworzenie dwóch Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) - w Warszawie i Radomiu. Warszawskiemu podlegać będzie stolica oraz powiaty: warszawski zachodni, nowodworski, legionowski, miński, wołomiński, otwocki, piaseczyński, grodziski, pruszkowski. Pozostałą część województwa obsługiwać będzie WCPR w Radomiu. Oba centra będą odbierały wszystkie numery alarmowe, przekierowując zgłoszenia do odpowiednich służb.

  7. Przygotowując plan brano pod uwagę m.in.: wskaźnik ministra zdrowia jednego ZRM na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, a także średnią ilość wyjazdów przypadających na jedną karetkę w latach 2008-2009 i w I połowie 2010 roku - z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Istotne były także dane przedstawiające wykorzystywanie zespołów ratownictwa medycznego niezgodnie z ich przeznaczeniem (transporty międzyszpitalne lub zamiast nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej) oraz obciążenie wyjazdami w poszczególnych rejonach operacyjnych.

  8. Nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym weszła w życie 30 listopada 2010 roku. Spowodowała korektę przygotowanego w lipcu planu oraz przesunęła wprowadzenie go w życie ze stycznia na 1 lipca 2011 r. Obecny „Plan działania sytemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w woj. mazowieckim na lata 2011-2014, przygotowany przez wojewodę, będzie zatwierdzany przez ministra zdrowia.

 

 

Warszawscy ratownicy medyczni
najlepsi w Europie



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy