„To ważna decyzja dla naszej inwestycji. Kolejny krok na drodze do budowy nowego Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Powstanie nowoczesny i przyjazny dla dzieci szpital, przeprowadzana będzie specjalistyczna diagnostyka połączona z możliwością badań naukowych oraz kształceni będą studenci medycyny” – mówi Rektor Uczelni prof. Marek Krawczyk.
Wizualizacja - Open Architekci
Zaproszenie do Przewodniczenia Komitetowi Honorowemu Budowy Szpitala przyjęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska, zaś zgodę na uczestnictwo w Komitecie wyrazili dotychczas:
Uczelnia czeka na potwierdzenia udziału w Komitecie innych osobistości życia publicznego.
Nowy szpital ma mieć 527 łóżek, w tym 402 pediatryczne, 65 neonatologicznych i 60 ginekologiczno-położniczych. Lecznica ma być gotowa w 2014 roku.
Obiekt powstanie na terenie Kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury, na działce o wartości ok. 54 mln zł będącej własnością uczelni. Szpital jest inwestycją wieloletnią, finansowaną z budżetu państwa. Koszt budowy i wyposażenia na dzień dzisiejszy wynosi ok. 545,5 mln złotych.
Otrzymana w tym roku z budżetu państwa kwota 17,2 mln przeznaczona zostanie na dokumentację wykonawczą oraz przygotowanie terenu pod budowę.
Obecny dziecięcy szpital pediatryczny, mieszczący się w dwóch lokalizacjach przy ulicach Litewskiej i Działdowskiej, przyjmuje 60% dzieci z Warszawy i regionu. Nie spełnia on wymogów współczesnej pediatrii. Budynki pochodzą z początków XX wieku. Jednostki znajdujące się w tych lokalizacjach zostaną przeniesione do nowego szpitala.
Wizualizacja - Open Architekci
Planowana struktura szpitala przedstawia się następująco:
Przewidziano także lądowisko dla Ratowniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu obiektu oraz parking wielopoziomowy na ponad 300 pojazdów. Na budynek Szpitala składają się trzy bryły, połączone przeszklonym pasażem. Autorem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej szpitala jest pracownia Open Architekci sp. z o.o.
Parametry inwestycji: powierzchnia zabudowy – 12274,5 m2; powierzchnia całkowita – 97389 m2; powierzchnia użytkowa- 40080 m2; kubatura- 398048 m3.