Już w te wakacje na całym Mazowszu pojawi się 40 tablic znakujących tzw. czarne punkty nad wodą. Dzięki nim osoby wypoczywające nad jeziorem czy rzeką będą wiedziały, w jakich miejscach zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje i najmłodszych. Dodatkowo samorząd województwa przygotował specjalny spot ostrzegający młodych ludzi przed konsekwencjami zbytniej brawury nad wodą.
Tylko w zeszłym roku w całym kraju utonęły 452 osoby, z czego na Mazowszu ok. 100 (na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu – 70, a w Warszawie i okolicznych powiatach 28). wypadki zdarzały się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Co znamienne, znacznie częściej dochodziło do nich nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Do największej liczby utonięć dochodzi w okresie letnim.Najczęstsze wypadki zdarzały się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Co znamienne, znacznie częściej dochodziło do nich nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem.
– Niebezpieczeństwa drogowe czyhające na kierowców oznaczone są na wiele sposobów, tymczasem woda nie daje aż tylu możliwości. Poza tym jednolitość tafli osłabia naszą czujność, a przecież jezioro czy rzeka są nieprzewidywalne. Jak pokazują policyjne statystyki, są miejsca, w których co roku zdarza się zdecydowanie więcej wypadków. Dlatego wspólnie z policją i pomysłodawcą akcji podinsp. Rafałem Batkowskim postanowiliśmy zaznaczyć je specjalnymi znakami ostrzegawczymi – tłumaczy Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik – Mam nadzieję, że nasze tablice będą impulsem do zachowania szczególnej ostrożności – zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy najwięcej młodych osób planuje wypoczynek nad wodą – dodaje marszałek.
Tablice postawione zostaną głównie na dzikich plażach. Oznakowane będą te miejsca, w których do tej pory dochodziło do największej liczby utonięć, czy to z racji niebezpiecznych wirów, ukształtowania dna czy też zbytniej brawury kąpiących.
Insp. Ryszard Szkotnicki Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji zwraca uwagę na dużą liczbę utonięć na Mazowszu. – Niestety w wielu przypadkach są one efektem zbyt dużej brawury i nieostrożności. Dlatego naszym celem jest ostrzeżenie ludzi przed tragicznymi i nieodwracalnymi skutkami, jakie może nieść za sobą kąpiel w miejscach do tego nieprzystosowanych – podkreśla komendant.
Ispektor Adam Mularz, Komendant Stołeczny Policji, podkreśla: „ostrzeżenia dla kąpiących, stałe monitorowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych przez Policję i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na wodzie, a przede wszystkim ostrożność i wyobraźnia osób wypoczywających nad wodą to czynniki, które zdecydowanie zwiększają poziom bezpieczeństwa w tych miejscach”.
Forma tablic będzie bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast wyrazista typografia i surowa grafika – czytelność. Wyprodukowanie tablic kosztowało 9 tys. zł Środki na ten cel przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których staną znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.
W pierwszej kolejności pojawią się one w następujących miejscach: