Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Bezpieczeństwo

2010.03.11 g. 21:48

Sprzęt z podatków dla policji

Mobilne posterunki i centrum monitoringu dla stołecznej Policji
Dziś przed gmachem Komendy Stołecznej Policji odbyła się uroczystość przekazania Komendzie Stołecznej Policji specjalistycznych samochodów zakupionych ze środków finansowych Urzędu m.st. Warszawy.

W uroczystości wzięli udział:

 

  • Hanna Gronkiewicz-Waltz,
    Prezydent Warszawy,

  • insp. Adam Mularz,
    Komendant Stołeczny Policji

  • Ewa Gawor,
    Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

 

 

Samochody zakupione z funduszy miejskich to dwa mobilne posterunki Policji oraz mobilne centrum monitoringu.

 

Mobilne posterunki pozwalają na bezpośrednie dotarcie policyjnych specjalistów z różnych dziedzin (prewencji kryminalnej, dochodzeniowo-śledczej, dzielnicowych) do mieszkańców Warszawy. Przydatne są szczególnie w miejscach i osiedlach pobawionych siedzib jednostek Policji.

 

Mobilny posterunek

 

Pojazdy będą parkować we wcześniej ustalonych z przedstawicielami dzielnic oraz miasta (BBiZK) miejscach. MPP mogą być także wykorzystywane przy obsłudze poważnych zdarzeń, takich jak wypadki czy zgromadzenia publiczne, w szczególności w przypadkach konieczności wykonania czynności nie cierpiących zwłoki (przesłuchanie świadków lub pokrzywdzonych), a także jako mini-sala odpraw.

 

Kolejnym ważnym zadaniem jakie policjanci mogą wykonać przy użyciu MPP to działania realizowane w ramach prewencji kryminalnej (szczególnie na terenie blokowisk). Możliwe jest wykorzystanie pojazdu jako mini-świetlicy w miejscach szczególnie zagrożonych patologią (praca z dziećmi, oglądanie filmów o tematyce profilaktycznej i ich omawianie) lub do działań związanych z realizacją zadań z prewencji kryminalnej – pogadanki i prezentacje programów profilaktycznych.

 

Posterunek wykorzystywany będzie nie rzadziej niż pięć dni w tygodniu. W soboty i w niedziele – może być wykorzystywany do pokazów i prezentacji podczas festynów, czy też w czasie zabezpieczenia imprez masowych, jako punkt obsługi zdarzeń.

 

Wartość pojazdu to 497.726,16 złotych.

 

Mobilne centrum monitoringu to z kolei wóz obserwacyjny z systemem kamer i monitorów wykorzystywany do patrolowania ulic i zabezpieczania demonstracji.

 

Mobilne Centrum Monitoringu  Mobilne Centrum Monitoringu

 

Poprzednie MCM weszło do służby w 2003 r., a więc 7 lat temu.
Przez lata był używany przy zabezpieczeniu meczy, manifestacji i najróżniejszych imprez masowych. Wykorzystywano je również w działaniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie garnizonu.
Wspierało również służby kryminalne w pracy operacyjnej. W chwili budowy był to nowatorski projekt.

 

MCM było pierwszym pojazdem tego typu wykorzystywanym przez polską Policję.
Z tego powodu wzorowały się na nim inne jednostki budujące podobne pojazdy.
Po 7 latach pierwszy pojazd jest już trochę wysłużony, nadszedł więc czas, aby zastąpić go nowym.

 

Koszt MCM to 627.737,58 złotych.

 

Mobilne Centrum Monitoringu Mobilne Centrum Monitoringu Mobilne Centrum Monitoringu

 

Nowe MCM zostało zbudowane na bazie Mercedesa Benz Sprinter.
Pojazd jest wyposażony w 8 kamer.

 

Wszystkie dysponują przybliżeniem optycznym x35. Kamery radiowe mogą przesyłać obraz na dystansie do 1000 m od pojazdu. Materiał filmowy przesyłany z wszystkich kamer jest zapisywany automatycznie na dyskach twardych rejestratorów, które są w stanie pomieścić kilkaset godzin materiału ze wszystkich 8 kamer w najlepszej rozdzielczości. Całością systemu steruje komputer. Jest on serwerem sieci znajdującej się w MCM. Podłączone są do niego rejestratory, drukarka, skaner, fax, internet oraz laptop. Przy pomocy laptopa można w razie konieczności sterować kamerami z innego miejsca niż MCM. Łączność z pojazdem zapewniają radiostacje stacjonarne, radiostacje przenośne, radiotelefon umożliwiający kontakt po linii wewnętrznej Policji z dowolnego miejsca w kraju oraz fax i internet.

 

Zdjecia: KSP

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy