Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie powstał w 1920 r. i by pierwszym Komisariatem Specjalistycznym w niepodległej Polsce.
Najpierw mieścił się w pobliżu dzisiejszego mostu Śląsko-Dąbrowskiego, po wojnie w budynku ZOO przy ul. Ratuszowej, a w 1969 r. przeniesiono go do obecnego budynku w Pocie Praskim.
Przez lata powiększano obszar jego działania.
Obecnie Komisariat nadzoruje:
Stan etatowy to 62 policjantów zorganizowanych w 4 ogniwach w Warszawie, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim i Górze Kalwarii.
Główne zadania policjantów to:
132
ROZPORZĄDZENIE
Ministra Spraw Wewnętrznych,
wydane w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych w przedmiocie organizacji Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych, na podstawie art. 2 przepisów przejściowych do ust. z dnia 24 lipca 1919 r. o Policji Państwowej (Dz. p.p. N.61 poz. 363).
Art. 1.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego na drogach wodnych, wyznacza się specjalne oddziały Policji Państwowej, których działalność ogranicza się w zasadzie na koryto rzeki, pas nadbrzeżny, przystanie i porty.
Art. 2.
Oddziały te w obrębie danego okręgu policyjnego podlegają służbowo, gospodarczo i administracyjnie bezpośrednio odnośnym okręgowym Komendom Policji Państwowej.
Art. 3.
Stosownie do potrzeb i w zależności od lokalnych warunków oddziały te, w obrębie danej okręgowej komendy, dzielą się na poszczególne komisarjaty Policji rzecznej, obejmujące określone odcinki dróg wodnych.
Art. 4.
Kierownicy komisariatów Policji rzecznej podlegają okręgowej Komendzie Policji.
Art. 5.
W zakresie służby bezpieczeństwa i czynności wykonawczych władz państwowych podlegają oddziały Policji Państwowej rzecznej miejscowym władzom administracyjnym państwowym.
Art. 6.
Ogólne ustawy, przepisy i instrukcją oraz regulaminy policyjne obowiązują funkcjonariuszy Policji Państwowej rzecznej.
Art. 7.
Do szczególnych obowiązków funkcjonariuszy Policji Państwowej rzecznej należą:
Warszawa, dnia 18 lutego 1920 r.
Minister Spraw Wewnętrznych:
S. Wojciechowski
Minister Robót Publicznych:
Kędzior
Warto zobaczyć zdjęcia robione przez asp. szt. Pawła Brzezińskiego z ostatnich wydarzeń powodziowych: