Spotkaniu przewodniczył Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Od lewej:
Halina Stachura - Olejniczak, wz. dyrektor generalny MUW;
wicewojewoda Dariusz Piatek;
wojewoda Jacek Kozłowski
Podczas pierwszej części zebrania Gustaw Mikołajczyk, Mazowiecki Komendant Wojewódzkiej Policji podkreślił, iż w pierwszym kwartale 2012 r. ponad trzykrotnie wzrosła liczba pożarów spowodowanych wypalaniem traw – z 2637 w 2011 r. do 7112 w 2012 r. Tendencję spadkową zaobserwowano w ilości fałszywych alarmów - z 852 do 811 – oraz miejscowych zagrożeń – z 8703 do 4619. Komendant podsumował również akcje prowadzone przez funkcjonariuszy jednostek ratowniczo gaśniczych oraz ćwiczenia: „Centrum” na Zalewie Zegrzyńskim i „Wypadek 2012”. W pierwszych miesiącach 2012 r. prowadzono również akcję prewencyjną „NIE dla czadu”, w ramach której m. in. wydrukowano 100 tys. ulotek informacyjnych oraz zmontowano film edukacyjny.
Statystyki przestępstw i wskaźników ich wykrywalności przedstawili komendanci wojewódzkiej i stołecznej policji. W garnizonie mazowieckim w porównaniu z 2011 r. spadła liczba pobić i rozbojów oraz kradzieży samochodów. Jednocześnie o 42,8% wzrósł wskaźnik wykrywania złodziei aut. Zaprezentowano także priorytety policji na 2012 rok, wśród których znalazły się m.in. skuteczne zabezpieczanie imprez masowych ze szczególnym uwzględnieniem Euro 2012 oraz poprawa bezpieczeństwa ludzi starszych i uczestników ruchu drogowego, a także ograniczenie przestępczości nieletnich.
Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oceniając stan bezpieczeństwa ratownictwa medycznego na terenie Mazowsza wskazał, że 1 lipca 2011 r. wdrożony został monitoring wyjazdów poszczególnych zespołów. Dzięki temu każda interwencja jest szczegółowo analizowana i nadzorowana. W styczniu i lutym 31,5% wyjazdów stanowiły interwencje do stanów zagrożenia życia. Średni czas dojazdu od momentu przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora wynosi 12 minut, a czas dojazdu w trybie alarmowym ok. 9.
Lotnicze przejście graniczne Warszawa – Modlin zostanie otwarte 1 maja 2012 r. Wojewoda mazowiecki przyznał Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej 5 mln zł dofinansowania na usprawnienie obsługi pasażerów. Środki przeznaczone są na zakup m.in. robota pirotechnicznego z wyposażeniem, mobilnych terminali do kontroli granicznej oraz czytników linii papilarnych. Służba Celna przekazała wojewodzie zapotrzebowanie na m.in. urządzenia do prześwietlania bagaży oraz wykrywania narkotyków, sprzęt techniczny, kwaterunkowy i biurowy - niezbędne do uruchomienia i prawidłowego funkcjonowania Oddziału Celnego Port Lotniczy Warszawa - Modlin. Ponadto, funkcjonariusze służby celnej uczestniczą m.in. w szkoleniach specjalistycznych, takich jak kursy językowe, ukierunkowanych na przygotowanie do obsługi podróżnych w kontekście EURO 2012.
Kolegium wojewody to organ doradczy, w skład którego wchodzą wojewoda, wicewojewoda, dyrektor generalny oraz dyrektorzy wydziałów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich. Kolegium dokonuje analizy, przedstawia opinie i wnioski dotyczące m.in. bezpieczeństwa i obronności państwa, koordynacji działania służb, inspekcji, straży i innych jednostek.