Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Bezpieczeństwo

2013.08.15 g. 16:47

Policyjne Zabezpieczenie Imprez Masowych 3

Komenda na Wilczej
W Warszawie, najwięcej masowych przedsięwzięć o charakterze artystyczno – rozrywkowym, odbywa się w Śródmieściu. Jednostką sprawującą bezpośredni nadzór nad zabezpieczeniem takich imprez jest Komenda Rejonowa Policji Warszawa I.

Jak KRP I przygotowuje się do takich przedsięwzięć? Kto koordynuje działania w tej kwestii?

 

- "Przygotowania do zabezpieczenia imprez masowych, odbywających się na terenie Śródmieścia, to często bardzo długotrwały proces, który wymaga zaangażowania wielu służb. Z reguły takie zabezpieczenie poprzedzone jest serią spotkań organizacyjnych, w których udział biorą przedstawiciele organizatora, Policji, merytorycznych biur Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego czy też Sanepidu – mówi podinsp. Jarosław Misztal, Zastępca Komendanta KRP Warszawa I. - Tak się dzieje chociażby przy organizacji na przykład „Wianków Warszawskich” czy też „Sylwestra”. Imprezy, w których przewiduje się udział kilkudziesięciu tysięcy uczestników determinują wszystkie służby do szeregu działań na rzecz bezpiecznego przebiegu takich przedsięwzięć. Dlatego spotkania odbywają się na długo przed terminem zaplanowanej imprezy, a lustracje terenów niejednokrotnie trwają do ostatniej chwili przed rozpoczęciem imprezy.

 

Policja konna

 

- W Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I, kwestią koordynacji i nadzorem nad przygotowaniami do zabezpieczenia imprez masowych, zajmuje się Wydział Sztab Policji. W strukturze wydziału wyodrębniony jest Zespół Operacji Policyjnych, zajmujący się tą tematyką. Do zadań tego zespołu należy przede wszystkim dokładna, szczegółowa analiza dokumentacji, jaką musi złożyć organizator imprezy masowej w celu uzyskania pozytywnej opinii Komendanta Rejonowego na jej organizację. I tutaj chciałbym pochwalić policjantów dokonujących tychże analiz, którzy w ocenie organizatorów są jednymi z najbardziej wymagających i skrupulatnych, co ja osobiście bardzo w nich cenię. Do innych obowiązków funkcjonariuszy z tego Zespołu należy organizacja sił i środków, przygotowanie planu zabezpieczenia, odpraw dla funkcjonariuszy biorących w nich udział oraz podsumowanie przedsięwzięcia – dodaje zastępca.

 

W ROKU 2012 NA TERENIE DZIAŁANIA KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI ODBYŁO SIĘ 510 MASOWYCH IMPREZ ARTYSTYCZNO – ROZRYWKOWYCH, W ICH ZABEZPIECZENIU WZIĘŁO UDZIAŁ 26 247 POLICJANTÓW.

 

Szef sztabu obserwuje imprezę

 

Jak wygląda współpraca między Dowódcami Operacji, podoperacji a Szefem Sztabu?

 

- Współpracę między Dowódcą Operacji, Zastępcą do spraw taktyki działań, Szefem Sztabu i Dowódcami poszczególnych podoperacji określiłbym jako system modelowy – wyjaśnia podinsp. Misztal. - Od kilku lat pracujemy przy zabezpieczeniach w bardzo podobnych składach osobowych, przez co można powiedzieć, że rozumiemy się bez słów. Każdy wie, co należy do jego obowiązków i realizuje je najlepiej jak potraf. To duży komfort dla Dowódcy zabezpieczenia pracować z gronem ludzi, co do umiejętności których ma pełne przekonanie. Ważna jest tu również pełna świadomość poszczególnych dowódców, co do ich odpowiedzialności za realizację poszczególnych zadań.

 

Komenda Rejonowa Policji Warszawa I, jak również inne komendy rejonowe, w przypadku imprez masowych współpracują ze Stołecznym Stanowiskiem Kierowania. SSK koordynuje wszelkie działania w zakresie zabezpieczenia przedsięwzięć masowych, zarówno tych o charakterze sportowym, jak i artystyczno – rozrywkowym, natomiast poszczególne komendy realizują czynności w terenie.

 

Jak układa się współpraca między KRP I a SSK?

 

- Mówiąc żartobliwie, jesteśmy na siebie skazani. Nasza współpraca oparta jest na dużym zaufaniu do siebie i wzajemnej pomocy. Jako funkcjonariusze śródmiejskiej komendy działamy w terenie, a SSK KSP dba o zapewnienie nam odpowiednich warunków do realizacji zabezpieczeń – odpowiada podinsp. Misztal.

 

Pogląd podziela naczelnik SSK.
– Powiem więcej - znamy się od lat. Wiemy, co każdy potraf i ile może zrobić dla bezpieczeństwa. Takie cechy, jak odwaga, szybka analiza oraz chęć niesienia pomocy pomagają w realizacji zadań. W pracy zapomina się o tak zwanym czasie pracy. Współpraca wzorowa to taka, kiedy osoba zainteresowana odbiera telefon bez względu na porę dnia i nocy.

 

Analizując pojęcie imprez masowych, wagę przygotowań do tego typu przedsięwzięć oraz szereg innych warunków i zasad, które muszą być spełnione bądź zrealizowane w celu odbycia się danej imprezy można powiedzieć, że z pewnością imprezy masowe spędzają sen z powiek, nie tylko organizatorom, ale również wszystkim innym organom odpowiedzialnym za perfekcyjną organizację, właściwy przebieg oraz przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i utrzymanie porządku publicznego. Biorąc pod uwagę masową liczbę osób biorących udział w danej imprezie oraz informacje o ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą wystąpić w trakcie jej trwania, to głównie Policja stoi w stosunku do tego wyzwania „na baczność”.

 

Pojęcie masowych imprez artystyczno-rozrywkowych defniuje Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Określa ją jako „(..) imprezę o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publicznie oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu
o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć: na stadionie, w innym obiekcie nie będącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000; w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500; (…)”.

 

Joanna Zaremba - Kot
foto Zespół Prasowy KSP
wykorzystano statystyki SESPOL

 

Przeczytaj kolejne części artykułu:

 

 

Artykuł ukazał się w Stołecznym Magazynie Policyjnym, w numerze kwiecień-maj 2013 r.

 

Stołeczny Magazyn Policyjny



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy