Skutki wzrostu gospodarczego w Polsce odczuwa również branża informatyczna. Z przeprowadzonego niedawno sondażu wśród największych polskich firm z tej branży wynika, że sytuacja na tym rynku napawa optymizmem. Przepytywane firmy przewidują, że tendencja wzrostowa utrzyma się przez najbliższe dwa lata. Według przewidywań ankietowanych firm, polski rynek IT wzrośnie w roku 2006 o ok. 13 proc. a w roku 2007 – o ok. 12 proc. W ciągu najbliższych dwóch lat najbardziej dynamicznie będą się rozwijać usługi związane z bezpieczeństwem informatycznym oraz handel elektroniczny.
Dowodem na to może być konieczność wdrożenia systemu Wiza-Konsul przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jeden z wielu skomplikowanych procesów, które muszą być wprowadzone przez polskie władze, aby dostosować polski system paszportowy do wymogów prawa unijnego. System Wiza-Konsul będzie pełnił rolę paszportowego systemu obsługi obywatela w konsulatach. Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań dotyczących weryfikacji wniosków w kraju, czas oczekiwania na paszport wydawany w konsulatach zostanie maksymalnie skrócony. System Wiza-Konsul będzie też pełnił rolę centralnego krajowego rejestru aplikacji wizowych i wydanych w decyzji w sprawach wizowych. Dotychczas część urzędów korzysta z eksploatowanych od kilku lat systemów WizaSQL - pracującego w środowisku MS SQL Serwer i MS Access, Konsulat - pracującego w emulatorze środowisku DOS i napisanego za pomocą narzędzi RDBM Progress. Systemy te zostaną obecnie zastąpione przez aplikacje Wiza-Konsul. W urzędach, które nie korzystały z powyższego rozwiązania, Wiza-Konsul zostanie wdrożony od początku.
3 listopada 2006 r. odbędzie się przetarg zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Będzie on dotyczył przygotowania, wdrożenia i zapewnienia wsparcia we wdrożeniu systemu Wiza-Konsul w Centrali MSZ i urzędach konsularnych RP.
System Wiza-Konsul jest aplikacja o architekturze klient-serwer, składającą się z dwóch niezależnych, komunikujących się ze sobą części: "placówka" i "centrala". Część "centrala" zostanie wdrożona w środowisku produkcyjnym w Warszawie, część "placówka" musi być wdrożona w urzędach konsularnych. Zamawiający przewiduje, ze wdrożenie będzie wykonywane przez zespoły wdrożeniowe, utworzone przez MSZ. W ich skład wchodzić będą pracownicy departamentów Ministerstwa. Zespoły te będą wykonywały prace wdrożeniowe w poszczególnych urzędach. Podstawową rolą zespołu wykonawcy usługi będzie przygotowanie pracy zespołów wdrożeniowych i zapewnienie dla nich stałego wsparcia, wykonywane w centrali MSZ w Warszawie. Jednak w przypadku wdrożeń w największych urzędach w skład zespołów wdrożeniowych mogą wejść również pracownicy wykonawcy usługi. Zamawiający przewiduje, ze może to dotyczyć 30 urzędów konsularnych.
Zespół wykonawcy usługi ma składać się z min. trzech osób wsparcia w centrali MSZ, z możliwością rozszerzenia zespołu, oraz z dwóch osób przewidzianych do udziału w pracy zespołów wdrożeniowych w placówkach.
Szacunkowa wartość tego zamówienia mieści się w granicach od 137 tys. do 10 milionów euro.
Czas trwania tego zamówienia wynosi 8 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu można składać do 3 listopada 2006, do godz. 12.
Oferty zostaną otwarte tego samego dnia w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy al. Szucha 23, w Warszawie.
Źródło: www.bizzone.pl