Internet stał się niezbędny w codziennym życiu naszego globalnego społeczeństwa. Za jego pomocą można się przecież skontaktować się z rodziną i znajomymi, zamówić niezbędne produkty, przeczytać co się dzieje w kraju i na świcie, załatwić sprawy administracyjne czy zabukować bilety lotnicze. Niestety w naszym kraju pomimo dużej liczby operatorów, wielu mieszkańców nadal ma problem z dostępem do sieci. Jeżeli szybko tego nie nadrobimy, Polska znajdzie się niedługo w europejskim zaścianku i straci kontakt z nowymi technologiami. Sprawą dostępu do sieci zajmie się już niebawem Urząd Komunikacji Elektronicznej, który zamówił wykonanie profesjonalnej analizy rynku usług dostępu do sieci Internet w Polsce i w innych krajach członkowskich UE.
Świat wkroczył nieodwołalnie w permanentną ewolucję technologiczną, według najnowszych badań z internetu korzysta już ponad miliard osób. Ludzie z różnych krańców świata wymieniają się obecnie informacjami, przekazują sobie nagrania wideo i audio, studiują, a nawet modlą. I to wszystko bez konieczności podróżowania.
Z dnia na dzień na rynku pojawia się coraz więcej usług, z których można korzystać, nawet nie wychodząc z domu, takich jak zakupy, zakup biletów lotniczych, czy wszelkie formy bankowości. Internet pozwala na szybkie znalezienie pracy, stworzył możliwość tak zwanej pracy zdalnej, ułatwił dostęp do wiedzy i edukacji. Nic dziwnego, że w takim globalnym świecie, powszechna dostępność do internetu, na przeszkodzie której stoją takie czynniki jak zastosowane technologie, bariery językowe oraz możliwości finansowe użytkowników, stała się sprawą kluczową.
W Polsce tym problemem zajmie się Urząd Komunikacji Elektronicznej, który zamówił właśnie wykonanie analizy rynku usług dostępu do sieci internet w Polsce i w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Członkowie wspólnoty musza bowiem jak najszybciej rozwiązać problemy związane z techniczną dostępnością do sieci, kompatybilnością różnych systemów europejskich i uregulowaniem kwestii prawnych związanych z internetem. Tak żeby na terenie UE, internet stał się narzędziem szybkiego rozwoju gospodarczego i umacniania swobód obywatelskich oraz demokracji.
Szczegółowych informacji na temat postępowania udziela Jacek Gola -
tel. 22 53 49 233, fax 22 53 49 341
e-mail j.gola@uke.gov.pl.
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można ściągnąć ze strony internetowej zamawiającego - www.uke.gov.pl
Oferty należy kierować na adres: Urząd Komunikacji Elektronicznej, ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa, pokój nr 309, do 16 listopada br.
Źródło: www.bizzone.pl