Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2008.04.10 g. 19:19

Projektowanie książek

2 edycja wykładów
Druga edycja wykładów “Projektowanie książek” oraz 2 x Helvetica


Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), Instytut Książki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają 19 kwietnia 2008 r. do sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie na polsko-szwedzkie wykłady poświęcone sztuce projektowania książek. Wykładom towarzyszyć będzie wystawa prac poświęconych krojowi pisma Helvetica, którą później będzie można obejrzeć w Galerii STGU. Dzień z projektowaniem graficznym zakończy projekcja filmu Gary’ego Hustwita “Helvetica” w sali Kino.Labu.

 

 

 


PROGRAM

 

  • Godz. 12.00
    Henrik Nygren
    DESIGN = ECONOMY (PART 2)


    Henrik Nygren.
    Projektant i wykładowca. Mieszka i pracuje w Sztokholmie. Od 1992 r. Henrik wykłada w Beckmans College of Design, Berghs School of Communication, Swedish School of Arts, Crafts and Design oraz Forsbergs School. Jego prace pokazywane były na wystawach w Tokio (1999), Malmö (2002) i Sztokholmie (2003). Od wielu lat nagradzany w konkursach Golden Egg Awards, Excellent Swedish Design, Swedish Book Design Awards i Art Directors Club of Europe Awards. Właściciel firmy projektowej Henrik Nygren-Design. Zaprojektował wiele książek dla szwedzkich i zagranicznych instytucji kulturalnych: muzeów, galerii sztuki, wydawnictw oraz artystów i architektów.


  •  Godz. 12.45
    Janusz Górski
    DLACZEGO POLSCY WYDAWCY WYDAJĄ BRZYDKIE KSIĄŻKI I CO ROBIĆ ŻEBY BYŁO LEPIEJ?


    Janusz Górski.
    Grafik, projektant książek, profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożyciel (ze Stanisławem Rośkiem) wydawnictwa słowo/obraz, nadał styl publikacjom tego wydawnictwa. Kurator projektu Galeria Plakatu AMS, redaktor periodycznego almanachu Galerii. Autor artykułów o projektowaniu graficznym i redaktor serii wydawniczej „Biblioteka typografii”. Projektuje książki dla „Zeszytów Literackich”, Biblioteki „Więzi”, Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Właściciel i dyrektor artystyczny studia graficznego i oficyny drukarskiej Pracownia.


  • 13.30 - 13.50
    przerwa


  • Godz. 13.50
    Andrzej Tomaszewski
    PRZYGODA Z HISTORIĄ


    Andrzej Tomaszewski
    .
    Typograf, redaktor i projektant książek. Autorytet w dziedzinie typografii.
    Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Opublikował ponad 200 artykułów poświęconych typografii i projektowaniu książek w branżowej prasie drukarsko-wydawniczej. Autor książek takich jak „Leksykon pism drukarskich” (1996), „Inwentarium poligrafii. Pismo drukarskie” (1989) oraz “Zapiski książkoroba” (2006), w której umieścił wybór kilkudziesięciu tekstów z lat 1995-2006. Zredagował i opracował graficznie książkę Adriana Frutigera „Człowiek i jego znaki”.


  • Godz. 14.35
    Matilda Plöjel
    A QUESTION OF CONTENT

    Matilda Plöjel
    .
    Specjalizuje się w projektowaniu książek i ekspozycji muzealnych. W 1998 r. ukończyła Forsbergs Design School. Projektowała dla Kühnel design w Kopenhadze do 2000 r., a następnie dla Lars Müller Publishers w Baden w Szwajcarii. Od 2003 r. pracuje w Malmö jako niezależny projektant. Do jej klientów należą szwedzkie i zagraniczne instytucje kulturalne. W 2006 zdobyła międzynarodową nagrodę Waltera Tiemanna za projekt książki o kolekcji dizajnu z lat 60-tych XX w. Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Dwukrotna laureatka Najpiękniejszych Książek Szwecji (2005 i 2006).


  • Godz. 15.25
    Christian Altmann
    THE FRESHNESS OF SIMPLICITY


    Christian Altmann
    .
    Projektant i wykładowca działający w Sztokholmie. Absolwent Basel School of Design (kierunek projektowanie graficzne). W 1996-98 pracował jako projektant w KMS Team w Monachium, a następnie w Vignelli Associates w Nowym Jorku (do 2000 r.) Po przeprowadzce do Londynu pracował jako Creative Associate dla CDT Design do roku 2006. W 2006 przeniósł się do Szwecji, gdzie kieruje działem graficznym w Propeller, jednej z najbardziej znanych szwedzkich firm projektowych. Christian jest również wykładowcą projektowania graficznego i typografii w Forsbergs Design School i Berghs School of Communication.

 

Wstęp na wykłady jest bezpłatny

 .

Tłumaczenie symultaniczne (polski/angielski).

 

Projekt plakatu:

 

  • Jakub “Pionty” Jezierski.

 

Prowadzenie i informacje :

 

 

 

WYKŁADY “PROJEKTOWANIE KSIĄŻEK”

 

Ideą wykładów “Projektowanie książek” jest tworzenie i promowanie międzykulturowych i międzynarodowych relacji pomiędzy projektantami, nauczycielami akademickimi i studentami. Organizatorami są Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej STGU oraz Instytut Książki. Do wygłoszenia wykładów zapraszane są osoby, które są czynnymi zawodowo projektantami, a często także wykładowcami projektowania graficznego.

 


Helvetica - projekty dedykowane

 

Co prawda huczne obchody 50. lecia Helevetici już dogasają, ale można chyba jeszcze świętować... dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w wystawie prac dedykowanych temu słynnemu krojowi pisma.

 

Do wystawy zapraszamy 10 projektantek/projektantów - niekoniecznie jednoznacznie kojarzonych ze stylem Helvetici - mamy nadzieję, że powstałe na nasze zamówienie prace będą odzwierciedlały różne punkty widzenia i różne praktyki projektowe - a wystawa jako całość będzie stanowiła dobry przyczynek do szerszej dyskusji o tym zasłużonym kroju pisma i jego losach. 50 lat Helvetici to przecież epoka zmiennych mód, stylów i "epokowych" przełomów w projektowaniu graficznym i w historii świata...

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy