Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2009.03.06 g. 23:02

Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu

w III LO im. gen. Sowińskiego

7 marca w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Rogalińskiej 2 w Warszawie odbędą się Eliminacje Regionalne konkursu edukacyjnego Odyseja Umysłu.

Przez cały dzień prawie 250 młodych ludzi będzie miało okazję zaprezentować twórcze rozwiązania tegorocznych zadań konkursowych.


Szanowni Państwo!

 

Pragnę przypomnieć, że już jutro, w sobotę 7. marca po raz pierwszy w Warszawie odbędą się Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu. Zapraszamy do III LO im. gen. Sowińskiego, ul. Rogalińska 2.

 

Odyseja Umysłu od blisko 30 lat rozwija zdolności twórcze i kreatywne myślenie uczestników programu w ponad 20 krajach. Odyseusze znad Wisły już wielokrotnie pokazali na co ich stać - do tej pory drużyny z Polski zdobyły 10 tytułów Mistrzów Świata, a także srebrne i brązowe medale oraz nagrody fair-play i nagrody za wybitną kreatywność.

 

Rozpoczęcie konkursu nastąpi o godzinie 11.00, ale przygotowania drużyn będą trwały już od godz. 9.00. Występy dzieci i młodzieży będzie można podziwiać w godzinach 11.00-16.00, natomiast Ceremonia Ogłoszenia wyników przewidziana jest na godz. 17.30.

 

Serdecznie zapraszam!

Anna Kuczyńska

Święto młodej kreatywności po raz pierwszy w Warszawie!

7 marca w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Rogalińskiej 2 w Warszawie odbędą się Eliminacje Regionalne konkursu edukacyjnego Odyseja Umysłu. Przez cały dzień prawie 250 młodych ludzi będzie miało okazję zaprezentować twórcze rozwiązania tegorocznych zadań konkursowych. Sędziowie wybiorą najlepsze drużyny, które pod koniec marca wezmą udział w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu.

 

Odyseja Umysłu to program edukacyjny rozwijający umiejętność kreatywnego myślenia, realizowany w formie konkursu. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, licealiści oraz studenci. Łączą się oni w siedmioosobowe drużyny, nad którymi czuwają przeszkoleni pedagodzy-trenerzy.

 

Polska edycja konkursu ma już osiemnastoletnią tradycję Po raz trzeci organizowane są Eliminacje Regionalne – w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i po raz pierwszy również w Warszawie. Łącznie weźmie w nich udział ponad 1300 młodych ludzi. Zwycięzcy tych rozgrywek spotkają się w dniach 27-28. marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, by podczas Finału Ogólnopolskiego walczyć o prawo reprezentowania Polski na Finałach Światowych w USA.

 

Zadaniem drużyn jest przygotowanie jak najbardziej kreatywnego rozwiązania jednego z pięciu konkursowych Problemów Długoterminowych. W tym roku są to: „Po drodze Ziemia” (skonstruowanie oryginalnego pojazdu, który odwiedzi cztery różne środowiska przyrodnicze), „Prawie jak zwierzę” (historia mechanicznego stworzenia zachowującego się jak prawdziwe), „Sprawa dla Heraklesa” (pomysł na zapomnianą, trzynastą pracę mitycznego herosa), „Balsa na fali” (budowa kilkunastogramowej konstrukcji z drzewa balsa, która utrzyma jak największy ciężar), „Zabawa w zabobony” (zaprezentowanie przesądu własnego pomysłu). Dzieci i młodzież od początku roku szkolnego przygotowują rozwiązania tych zadań w formie ośmiominutowych przedstawień.

 

Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili. Zadania te mogą polegać na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń.

 

- Ciekawi świata młodzi ludzie, niestandardowe pomysły, zaangażowani nauczyciele, uśmiechnięci wolontariusze oraz wszechobecna pozytywna energia. Tak w skrócie można opisać konkurs Odysei Umysłu - mówi Łukasz Srokowski, prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska, organizującej konkurs.

 

Wstęp na imprezę jest wolny.

 

Przedstawienia będzie można oglądać w godzinach od 11:00 do 16:00.

 

***

 

Odyseja Umysłu to program edukacyjny.

 

Głównym jego celem jest rozwój kreatywności. Dzięki uczestnictwie w programie dzieci i młodzież kształtują w sobie wiele innych umiejętności, niezbędnych w dorosłym życiu. Uczą się pracować w grupie, działać w warunkach ograniczonych zasobów, szanować zdanie innych, podejmować decyzje oraz myśleć krytycznie. Odyseja Umysłu powstała w 1978 r. w USA. Twórcą programu jest dr C. Samuel Micklus. Od lat polscy Odyseusze odnoszą liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Do dziś drużyny z naszego kraju 12 razy zdobywały Mistrzostwo Świata, a także Srebrne i Brązowe medale oraz międzynarodowe wyróżnienia fair-play OMER’s Award i prestiżową Nagrodę Ranatra Fusca za wyjątkową kreatywność.

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy