Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2010.09.27 g. 10:02

Edukacja międzykulturowa

Wielokulturowa Warszawa w szkole

Stołeczny Ratusz rozpoczyna przygotowania nauczycieli z warszawskich gimnazjów do prowadzenia zajęć z edukacji międzykulturowej. Przewidziano również interaktywne zajęcia dla młodzieży.

Dla nauczycieli
Przygotowany został cykl szkoleń, których celem jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia lekcji wychowawczych poświęconych wybranym grupom kulturowym.
W październiku nauczyciele otrzymają dodatkowe wsparcie merytoryczne w postaci publikacji, która pomoże w prowadzeniu lekcji. Książka, pod redakcją Krzysztofa Czyżewskiego, prezentuje wielokulturową Warszawę. W doborze materiałów pomogli varsavianiści: Tadeusz Świątek i Rafał Chwiszczuk.

Dla młodzieży
Oprócz szkoleń dla kadry nauczycielskiej, jeszcze we wrześniu, odbędą się edukacyjne gry miejskie dla gimnazjalistów. Przewidziano również wystawę pod hasłem „Warszawa Międzykulturowa”. Multikulturowe gry miejskie odbędą się na terenach: Śródmieścia (28 września), Woli (5 października) i Pragi (10 października). Podczas gier uczniowie będą podejmować aktywności mające na celu poszerzanie wiedzy na temat wielokulturowej Warszawy. Grupa zwycięzców pojedzie na warsztaty wielokulturowe do ośrodka Pogranicze w Sejnach.

Więcej o grach miejskich
Gra odbywa się w przestrzeni miejskiej. Łączy w sobie cechy LARP'a (ang. Live Action Role-Playing) i happeningu miejskiego. Uczestnicy są podzieleni na rywalizujące ze sobą zespoły. Poruszają się po mieście opierając się na mapie satelitarnej, którą wraz ze wskazówkami otrzymują na początku gry. Obszar, na jakim toczy się gra zależy od sposobu przemieszczania się zespołów. Zespoły docierają do punktów wskazanych na mapie, gdzie czekają na nich zadania. Charakterystyczną cechą gier miejskich jest właśnie specyfika wykonywanych zadań. Zwykle wymagają one kontaktów z przechodniami i mieszkańcami miasta. Są także zadania wymagające szybkiego dotarcia w określone miejsce, odebrania wiadomości z automatu telefonicznego lub znalezienia jakiegoś ukrytego przedmiotu. Uczestnicy gry podczas wykonywania zadań spotykają animatorów, którzy mogą wyznaczać uczestnikom dodatkowe zadania lub udzielać potrzebnych informacji. Elementem podnoszącym atrakcyjność oraz ułatwiającym uczestnikom zaangażowanie się w grę jest linia fabularna scenariusza, z którą zwykle związane są tematyczne gadżety i zadania. Scenariusz na różne sposoby uatrakcyjnia rozgrywkę: gracze mogą od postaci fabularnych nabywać przedmioty (artefakty) pomocne w grze, mogą brać udział w dodatkowo punktowanych „misjach” polecanych im przez napotkane postacie.

Warszawska Ścieżka Międzykulturowa prowadzona jest jako następstwo obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.
Wpisuje się również w działania promujące Warszawę jako Europejską Stolicę Kultury 2016.

Celem projektu jest mapowanie wielokulturowej Warszawy i budowanie dialogu pomiędzy przedstawicielami różnych kultur i tradycji.

Organizatorzy: Urząd m. st. Warszawy, CityGames, Fundacja Cultus, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie



Opublikowal: Kacper Napurka
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy