Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2011.02.18 g. 19:59

90 lat Wydziału Fizyki UW na Hożej

Fizyka rulez !!!

Cztery nowe laboratoria badawcze Wydziału Fizyki UW będzie można zwiedzać z okazji obchodów dziewięćdziesięciolecia siedziby Wydziału przy ulicy Hożej 69 w Warszawie.

Wszystkim zainteresowanym  pokazane zostaną laboratoria, w których prowadzi się badania przy użyciu ultraszybkich impulsów laserowych, w których przeprowadza się eksperymenty z tajemniczymi kropkami kwantowymi oraz z „bohaterem” zeszłorocznej nagrody Nobla - grafenem.

 

Na 26 lutego Wydział Fizyki UW przygotował prawdziwy festiwal atrakcji.
Mają one uczcić dziewięćdziesiątą rocznicę oddania do użytku obecnej siedziby Wydziału przy ulicy Hożej 69 w Warszawie, czyli Dziewięćdziesięciolecie fizyki na Hożej.

 

Wszystkich, którzy pragną z bliska zobaczyć jak wygląda miejsce pracy współczesnego eksperymentatora zapraszamy do zwiedzenia czterech nowych laboratoriów Instytutu Fizyki Doświadczalnej.

 

Stanowisko pomiarowe w Laboratorium Fizyki Dalekiej Podczerwieni FIRLAB FUW. Źródło: Marek Pawłowski, FUW

 

Stanowisko pomiarowe w Laboratorium Fizyki Dalekiej Podczerwieni
FIRLAB FUW. 
Foto:  Marek Pawłowski, FUW

 


„Zobaczycie Państwo nie tylko unikatowe na skalę europejską laboratorium, ale również przekonacie się, że nawet cegłę można w oka mgnieniu rozgrzać do czerwoności niewidzialnym światłem laserowym” – zaprasza dr Krzysztof Karpierz, przygotowujący zwiedzanie Laboratorium Fizyki Dalekiej Podczerwieni.

 

Inne lasery, zdolne wysyłać światło w sekwencji niewyobrażalnie krótkich impusów, można będzie zobaczyć w Laboratorium Ultraszybkich Procesów. Nie tylko umożliwiają one prowadzenie badań nad przebiegiem procesów w skali cząsteczkowej, ale pozwalają również na demonstrację niezwykłych efektów. Przy ich pomocy można pokazać tworzenie się kuli plazmy w powietrzu, za pomocą której można następnie przeciąć lub przewiercić grubą metalową blachę. Można też zademonstrować powstawanie stożka światła białego po oświetleniu szklanej płytki wiązką niewidocznych impulsów.

 

Aparatura w Laboratorium Procesów Ultraszybkich LPU FUW. Źródło: Piotr Fita, FUW

 

Aparatura w Laboratorium Procesów Ultraszybkich LPU FUW.
Foto. : Piotr Fita, FUW

 

"Takie zjawiska zobaczyć można tylko przy użyciu impulsów femtosekundowych, w których światło osiąga niezwykle duże natężenie" - zachęca dr Piotr Fita.

 

„Sceneria poplątanych wiązek światła laserowego, w której znajdą się zwiedzający, mogłaby z powodzeniem zagrać w niejednym filmie fantastyczno-naukowym” – śmieją się studenci Wydziału, którzy uczestniczą w badaniach prowadzonych w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetoskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych.

 

Układ modulacji wiązki laserowej w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetoskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych LUMNP FUW. Źródło: Tomasz Kazimierczuk, FUW

 

Układ modulacji wiązki laserowej w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetoskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych
LUMNP FUW.
Foto: Tomasz Kazimierczuk, FUW

 

W tej scenerii naukowcy badają między innymi kropki kwantowe zwane czasem sztucznymi atomami.

 

Oczywiście, będzie można fotografować” – dodają młodzi naukowcy.

 

Goście zwiedzający Laboratorium spektroskopii ramanowskiej i luminescencji nanostruktur będą mieli unikalną okazję by zobaczyć pracującą pracownię naukową znajdująca się w fazie głębokiej modernizacji.

 

„W laboratorium pojawiły się już bardzo stabilne, niemagnetyczne stoły optyczne z tłumieniem” – opisuje dr hab. Andrzej Wysmołek. „Przygotowujemy się do przyjęcia nowej aparatury”.

 

Doktorant Wydziału Fizyki, mgr Kacper Grodecki przygotowuje układ pomiarowy do badań warstw grafenowych. Badana próbka umieszczona jest na stoliku x-y umożliwiającym pozycjonowanie plamki światła laserowego na próbce z dokładnością do ułamków mikrometra. Źródło: Krzysztof Korona, FUW

 

Doktorant Wydziału Fizyki, mgr Kacper Grodecki przygotowuje układ pomiarowy do badań warstw grafenowych.
Badana próbka umieszczona jest na stoliku x-y umożliwiającym pozycjonowanie plamki światła laserowego na próbce z dokładnością do ułamków mikrometra.
Foto:: Krzysztof Korona, FUW

 

W Laboratorium prowadzone są między innymi badania nad grafenem – niezwykłym węglem ułożonym w płaską strukturę zbudowaną z pojedynczej warstwy atomów.

 

Udostępnione do zwiedzania laboratoria zostały w ostatnim okresie wyposażone w nowoczesną aparaturę dzięki środkom unijnym oraz krajowym.

 

Laboratoria będą udostępnione w sobotę 26 lutego w godzinach 15-18 będą mogli je obejrzeć wszyscy zainteresowani pod warunkiem wcześniejszego zarezerwowania terminu na stronach www.fuw.edu.pl/90lat.html .

 

Rezerwować terminy zwiedzania będzie można od niedzieli 20 lutego od godziny 16:00.

 

W godzinach 15-18 będzie też można wysłuchać trzech wykładów popularnonaukowych – o niezwykłych możliwościach mikroskopu, o tajemnicach fizyki kwantowej i ogólnej teorii względności oraz o wspomnianym już grafenie.

 

Dla małych dzieci przygotowano warsztaty doświadczalne, na które będą wymagane zapisy.

 

Udział we wszystkich imprezach jest oczywiście bezpłatny.

 

Więcej szczegółów na stronach www Wydziału Fizyki i w artykule "Co pokaże Wydział Fizyki?".

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy