Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2011.02.23 g. 10:29

Królestwo kolorów i efekty 3D

Warsztaty dla dzieci z okazji jubileuszu fizyki na Hożej
Na specjalne warsztaty dla najmłodszych i trochę starszych zaprasza w sobotę 26 lutego Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieci (5+) poznają tajniki widzenia przestrzennego. Starsi (10+) dowiedzą się z czego składa się białe światło.

Na specjalne warsztaty dla najmłodszych i trochę starszych zaprasza w sobotę 26 lutego Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieci (5+) poznają tajniki widzenia przestrzennego. Starsi (10+) dowiedzą się z czego składa się białe światło.

 

Jedną z atrakcji przygotowanych z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy wybudowania obecnego gmachu Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Hożej 69 będą warsztaty dla dzieci. Ich tematem przewodnim będzie światło.

 

Mgr Piotr Ciąćka (FUW) zapowiada warsztaty widzenia 3D. Foto: Marek Pawłowski, FUW

 

Mgr Piotr Ciąćka (FUW)
zapowiada warsztaty widzenia 3D.
Foto: Marek Pawłowski, FUW

 

Najmłodszych badaczy w wieku 5-9 lat zaprosimy do zgłębiania tajemnic widzenia przestrzennego. Kina 3D to już niemal standard. Coraz popularniejsza jest także trójwymiarowa telewizja. Najwyższa więc pora zadać pytania „A dlaczego?” i „Jak to działa?”. Nie będziemy jednak zanudzać małych gości teoretycznymi odpowiedziami. Rozdamy „zabawki” i do dzieła! Najlepiej jeśli zobaczycie to sami – oczywiście z pomocą rodziców.

   

Trochę starczych – od lat dziesięciu do dwunastu – zapraszamy do zabawy kolorem. Jak złożyć i rozłożyć białe światło? Czy światło białe jest zawsze tak samo białe? Jak zbudować przyrząd, który pozwoli na własne oczy zobaczyć odpowiedzi na te pytania? Tego wszystkiego dowiedzą się nasi goście w sobotnie popołudnie. Rodzice i starsi opiekunowie także mogą asystować.

 

Wybór tematyki warsztatów nie jest przypadkowy. Przed wojną ośrodek na Hożej był światowym centrum badań nad nowoczesnymi źródłami światła. Dziś, w nowych, nowoczesnych laboratoriach Wydziału królują lasery. Je także będzie można zobaczyć w sobotę.

 

Warsztaty dla obu grup wiekowych odbędą się w trzech terminach – o godzinie 15, 16 i 17, w sobotę 26 lutego, oczywiście na Hożej 69. Zajęcia będą trwały ok. 40 minut, a udział jest bezpłatny. Warto jednak wcześniej zarezerwować sobie miejsce.
Można to zrobić automatycznie poprzez Internet na stronach Wydziału

 

Tam też można znaleźć więcej szczegółów oraz informacje o innych imprezach jubileuszu: otwartych do zwiedzania laboratoriach i wykładach popularnonaukowych.
Wahających się zapraszamy do obejrzenia zwiastunów filmowych naszych atrakcji – oczywiście także w Internecie.

 

W tym roku obchodzimy 90 rocznicę wybudowania gmachu przy ulicy Hożej 69, w którym od początku jego istnienia gościła fizyka uprawiana na Uniwersytecie Warszawskim. Warto jednak pamiętać, że fizyka jest obecna na Uniwersytecie Warszawskim od XVIII w (notatka niżej), natomiast samodzielny Wydział Fizyki został utworzony znacznie później: w 1969 r.

 

Fizyka i astronomia na Uniwersytecie Warszawskim pojawiły się w 1816 roku w ramach ówczesnego Wydziału Filozofii. W roku 1825 powstało Obserwatorium Astronomiczne. Obecnie w skład Wydziału Fizyki UW wchodzą Instytuty:

 

  • Fizyki Doświadczalnej, Fizyki Teoretycznej,
  • Geofizyki,
  • Katedra Metod Matematycznych
  • Obserwatorium Astronomiczne.

 

W roku 1921 oddano do użytku obecną siedzibę Wydziału przy ulicy Hożej 69 w Warszawie. Badania pokrywają niemal wszystkie dziedziny współczesnej fizyki, w skalach od kwantowej do kosmologicznej. Kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału składa się z ponad 200 nauczycieli akademickich, wśród których jest 70 pracowników z tytułem profesora. Na Wydziale Fizyki UW studiuje prawie 700 studentów i ok. 150 doktorantów.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy