Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2011.10.18 g. 20:17

Studenci z UW najlepsi w programowaniu

Czemu to nie dziwi??? :)

Znamy zwycięzców jednego z najbardziej prestiżowych ogólnopolskich turniejów programistycznych w Polsce, czyli tzw. Wielkiej Przesmyckiej.

01010111 01101001 01100101
01101100 01101011 01100001

 

01010000 01110010 01111010 01100001 01110011 01101110 01111001 01110011 01101011 01100001

 

W tym roku najlepiej z zadaniami poradzili sobie trzej reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego:

 

  • Jakub Pachocki,
    trzykrotny laureat Olimpiady Informatycznej, który był także finalistą Google Code Jam.

  • Tomasz Kulczyński
    wcześniej został m.in. trzykrotnym laureatem Olimpiady Informatycznej, a także złotym i srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej

  • Jan Kanty Milczek.
    Jest dwukrotnym laureatem Olimpiady Informatycznej, a także złotym i srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej

 

W pierwszej dziesiątce znaleźli się również studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. (GRATULACJE!)


Wielka Przesmycka to od lat jeden z najważniejszych turniejów w programowaniu indywidualnym w Polsce, w którym udział biorą najlepsi młodzi informatycy z całego kraju.
Wielka Przesmycka to indywidualne zawody w rozwiązywaniu ciekawych problemów informatycznych.

 

Zawody odbyły się w budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, usytuowanym na nabrzeżu Odry, między mostem Grunwaldzkim a mostem Pokoju.

 

Zawodnicy Wielkiej Presmyckiej w trakcie zawodów

 

Zawodnicy Wielkiej Presmyckiej w trakcie zawodów

 

Większość zawodników z czołówki tegorocznej edycji to finaliści olimpiad informatycznych i matematycznych. Spośród tegorocznych zawodników warto wspomnieć chociażby o:

 

  • Michale Bartoszkiewiczu i Pawle Olchawie 
    współtwórcach portalu Nasza Klasa,

  • Jakubie Radoszewskim 
    laureacie Olimpiady Informatycznej i doktorancie na UW

  • Marcinie Dublańskim 
    zwycięzcy finału Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu.

 

Zawody organizowane przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego mają charakter otwarty. Obok siebie startują więc zarówno młodzi, choć już utytułowani informatycy, absolwenci i studenci informatyki, ale także uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku do udziału w turnieju zakwalifikowano 90 osób. Zadaniem zawodników było znalezienie i zaprogramowanie w językach C, C++, Java, Pyton, Haskell lub ponad 20 innych, rozwiązań o charakterze algorytmicznym. Na rozwiązanie 6 zadań, w dwóch wersjach trudności – basic i professional, uczestnicy mieli 5 godzin.

 

Głównym autorem tegorocznych zadań był Paweł Gawrychowski z Uniwerytetu Wrocławskiego, wielokrotny laureat zawodów programistycznych (m.in. Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, Top Coder, Google Code Jam), a obecnie wybitny młody naukowiec, którego prace kilkukrotnie nagradzano na najbardziej prestiżowych konferencjach naukowych.

 

Cieszymy się z kolejnego sukcesu warszawiaków, ale chwalimy też zawodników z Wrocławia!

 

Spośród licealistów najlepszy okazał się Bartek Dudek z XIV LO we Wrocławiu (11 miejsce). Zdobył tyle samo punktów co piąty zawodnik turnieju, ale zajął dalszą pozycję jedynie z uwagi na nieco słabszy czas rozwiązania zadań. Bardzo dobry wyniki uzyskał też Michał Łowicki z III LO we Wrocławiu. Obaj uczyli się informatyki uczęszczając od pierwszej klasy gimnazjum (odpowiednio do Gimnazjum nr 49 i Gimnazjum nr 13) na zajęcia prowadzone przez pracowników i studentów Instytutu Informatyki UWr. Najwyżej sklasyfikowanym gimnazjalistą (bardzo dobra 42 lokata) został Jarosław Kwiecień, reprezentujący Gimnazjum numer 49 z Wrocławia.

 

Pierwsza edycja zawodów Wielka Przesmycka, której organizatorem jest Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, odbyła się w 1996 roku.


Nazwa Wielka Przesmycka nawiązuje do dawnej lokalizacji Instytutu Informatyki przy ul. Zenona „Miriama” Przesmyckiego we Wrocławiu oraz wyścigów konnych Wielka Pardubicka.

 

Dosyć chytry to algorytm nazwania zawodów informatycznych, ale czyż zawodnicy nie uczestniczą w gonitwie na czas uruchamiając pokłady krytycznej poezji ukrytej w bajtach artyzmu, by swą sztuką uszlachetnić ludzkość żyjącą w społeczeństwie informacyjnym???

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy