Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) posiada wielkie, nowoczesne teleskopy astronomiczne, działające na terenie Chile, w ekstremalnych warunkach pustyni Atakama, jednego z najsuchszych miejsc na Ziemi. To za pomocą tych teleskopów odkrywane są nowe planety poza słoneczne, badane odległe galaktyki i początki Wszechświata.
Co więcej, obecnie ESO szykuje się do budowy nowego gigantycznego teleskopu (wielkości połowy stadionu piłkarskiego), który za kilka lat zrewolucjonizuje badania astronomiczne prowadzone z powierzchni Ziemi.
O ESO i polskich aspiracjach do przystąpienia do tej "astronomicznej ligi mistrzów" opowie Krzysztof Czart, krajowy koordynator sieci popularyzacji nauki ESO. Wykład odbędzie się o godzinie 17:00 w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN) przy ul. Bartyckiej 18.
Krzysztof Czart
jest astronomem i dziennikarzem naukowym. Ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieście, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują spektroskopię, gwiazdy zmienne, gwiazdy masywne, gwiazdy Wolfa-Rayeta oraz asocjacje OB. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz autorem setek wiadomości z dziedziny astronomii, astronautyki i badań kosmicznych, zamieszczanych w portalach internetowych, a także wielu astronomicznych artykułów popularnonaukowych w drukowanych czasopismach. Opracował słownik astronomiczny angielsko-polski i polsko-angielski, który jest używany przez liczne internetowe słowniki (w tym przez portal Onet.pl). Zredagował także słownik astronomiczny Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Pracował również dla telewizji, przygotowując dane i teksty o astronomii dla programu emitowanego codziennie przez kanał TVN Meteo.
Krzysztof Czart
Jest twórcą portalu Astronomia.pl, obecnie największego i najbardziej popularnego portalu astronomicznego w Polsce. Od początku istnienia serwisu w 2001 roku jest jego redaktorem naczelnym. Krzysztof jest także redaktorem czasopisma astronomicznego „Kosmos – Tajemnice Wszechświata” oraz współpracuje z działem naukowym Polskiej Agencji Prasowej.
Główną jego specjalizacją jest popularyzacja astronomii za pomocą tekstów pisanych i poprzez Internet, wykonywał także wiele innych działań, takich jak oprowadzanie wycieczek po obserwatorium astronomicznym, wygłaszanie wykładów popularnonaukowych dla uczniów i miłośników astronomii, udział w festiwalach nauki oraz sprowadzanie do Polski ciekawych projektów edukacyjnych i popularyzujących astronomię.