Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2012.05.13 g. 12:41

Finały 36. ACM ICPC

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym

14 maja na Uniwersytecie rozpoczną się finały 36. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). Gospodarzem tegorocznych finałów jest Uniwersytet Warszawski.

112 drużyn złożonych z najlepszych programistów z uczelni z całego świata przyjedzie do Warszawy, by walczyć o zwycięstwo w jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów informatycznych.

 

Gospodarzem tegorocznych finałów jest Uniwersytet Warszawski.

 

UNIWERYTET WARSZAWSKI

 

ACM ICPC

 

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (The ACM International Collegiate Programming Contest) to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów dla studentów informatyki z całego świata.
Zawody organizuje międzynarodowe stowarzyszenie informatyków Association for Computing Machinery.
Istnieje ono od 1947 r. i skupia ok. 80 tys. członków (naukowców i informatyków – praktyków).
Firma IBM sponsoruje zawody od 1997 r. Od tego czasu liczba uczestników konkursu wzrosła ponad dziesięciokrotnie.
Konkurs ACM ma dwa etapy. Regionalne eliminacje odbywają się na całym świecie. Tegoroczne finały organizowane są 14-18 maja na Uniwersytecie Warszawskim.
Oprócz tytułu mistrza świata w programowaniu zespołowym przyznawane są cztery złote, srebrne i brązowe medale.

 

GOSPODARZ

 

Decyzja o przyznaniu Uniwersytetowi Warszawskiemu organizacji finałów została ogłoszona podczas XXXV Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Orlando na Florydzie w maju 2011 r. O możliwość organizacji zawodów stara się wiele uczelni z całego świata.
Kierownictwo konkursu ACM ICPC uzasadniało swoją decyzję bardzo pochlebnie dla naszej uczelni – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, prorektor UW ds. nauczania i polityki kadrowej, kierujący przygotowaniami do zawodów. – Argumentami przemawiającymi na korzyść uniwersytetu były: przekonanie o świetnym systemie kształcenia młodych informatyków na UW oraz wieloletnie uczestnictwo naszych drużyn w mistrzostwach i odnoszone przez nie sukcesy.

 

Rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow dodaje: – Bez sukcesów młodych informatyków z UW w poprzednich konkursach – zwłaszcza zwycięstw w 2003 r. w Beverly Hills i 2007 r. w Tokio – pewnie moglibyśmy tylko pomarzyć o takim wyróżnieniu.

 

SUKCESY ZAWODNIKÓW UW

 

Pierwszy raz drużyna z Polski uczestniczyła w konkursie ACM ICPC w 1994 r. Byli to studenci informatyki z UW, którzy zdobyli pozycję lidera w europejskich zawodach regionalnych w Amsterdamie. Uniwersytet co roku kwalifikuje się do finałów. Oprócz UW tylko kanadyjski Uniwersytet w Waterloo przechodzi tak często do końcowej fazy zawodów. Drużyny z UW zwyciężyły w konkursach w 2003 r. w Beverly Hills oraz 2007 w Tokio. Zawodnicy UW uczestniczą także w innych zawodach informatycznych. W finale drugiego Facebook Hacker Cup brało udział 25 zawodników z 7500 z całego świata. Zagrało tam sześciu Polaków, w tym pięciu z UW: Tomasz Kulczyński i Jakub Pachocki (studenci), Tomasz Czajka (absolwent), Jakub Radoszewski (doktorant), Paweł Parys (wykładowca).

 

Na wysokich pozycjach informatycy z UW plasują się także w konkursach TopCoder (turnieju algorytmicznym, oprócz niego prowadzony jest ranking zawodników, uczelni i państw: UW był liderem wśród uczelni w latach 2005-2009, dziś jest trzeci za Uniwersytetem Tokijskim i chińskim Tsinghua University); Imagine Cup (organizowanym przez Microsoft i rozgrywanym w kategoriach, np. algorytmy, projektowanie oprogramowania, projektowanie gier); Google Code Jam (finał odbywa się w głównej siedzibie Google, w Mountain View).

 

BIEG PRZEZ HISTORIĘ

 

Pierwszy raz mistrzostwa zorganizowano w 1977 r. Zwyciężył wówczas zespół z Michigan State University. Zwycięzcami ubiegłorocznych finałów zostali studenci z Zhejiang University w Chinach.
Początkowo w konkursach uczestnicy posługiwali się programami: C, C++ i Pascalem. Później Java zastąpiła Pascala. Zawodnicy mogli także korzystać z książek i notatek. Kartkowanie materiałów zajmowało dużo czasu.
Teraz liczba materiałów pomocniczych jest ograniczona.
W historii zawodów zdarzały się momenty nieprzewidziane. W 1997 r. w San Jose podczas nagradzania laureatów ogłoszono alarm bombowy. Trzy lata później w finałach w Orlando przez błąd w oprogramowaniu system przyjmował niepoprawne rozwiązania, a odrzucał poprawne. W zeszłym roku z powodu awarii sprzętu ostatnie rozgrywki Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC) trwały 7 godzin, zamiast 5.

 

ELIMINACJE

 

Uczestnicy światowych finałów 2012 r. zostali wyłonieni spośród 25 016 zawodników z 2219 uczelni z 85 krajów.
Reprezentantami regionu Europy Środkowej są laureaci Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC), rozegranych w Pradze w listopadzie 2011 r. Pierwsze miejsce zajęli wówczas zawodnicy z UW. Kolejne dwa miejsca zdobyły drużyny z UJ.
W światowych finałach jedną uczelnię może reprezentować tylko jedna drużyna. W rozgrywkach biorą udział 4 polskie zespoły z: Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

 

DRUŻYNY

 

W tegorocznych finałach weźmie udział 112 drużyn.
W każdej z nich jest 3 zawodników – studentów informatyki.
Każdy z zawodników powinien być zarazem matematykiem, informatykiem i programistą. Musi też umieć szybko pisać na komputerze i znać programistyczne skróty. Te kompetencje liczą się szczególnie w końcowej fazie rozgrywek. Członkowie zespołu mają swoje specjalizacje, np. geometrię, algebrę, kombinatorykę itp.

 

BALONY

 

Każde zadanie ma przydzielony balon w określonym kolorze. Do stanowiska drużyny, która rozwiąże zadanie poprawnie, doczepiany jest balon. Im jest ich więcej, tym lepszy wynik zespołu. Będąc na sali, po przeważającym kolorze balonów można zaobserwować, które zadania były łatwe.
Każda z drużyn ma do dyspozycji kartki, na których zapisuje wyliczenia, oraz jeden komputer. Zawodnicy mają 5 godzin na rozwiązanie ok. 12 zadań konkursowych.

 

IMPREZY PODCZAS FINAŁÓW

 

Podczas finałów ACM ICPC zaplanowano ceremonie: otwarcia i zamknięcia. Pierwsza z nich odbędzie się 15 maja o godz. 20 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Oprócz uroczystego powitania gości (uczestników, opiekunów zespołów, członków Komitetu Honorowego Mistrzostw, organizatorów mistrzostw) przewidziano również widowisko multimedialne (neonowe światła obleją widownię, a na suficie pojawią się krople rosy).
Zawody zostaną zamknięte 17 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. W części artystycznej wystąpi tam Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”.

 

17-19 maja odbędzie się też Pierwszy Ogólnopolski Piknik Informatyczny w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Będzie można wziąć udział w wykładach popularnonaukowych i śledzić rozgrywki na telebimach.
Więcej informacji na stronie www.piknikinformatyczny.pl.

 

PATRONATY I SPONSORZY

 

Honorowym patronatem objął zawody prezydent RP Bronisław Komorowski. Sponsorem finałów jest firma IBM, a lokalnym partnerem strategicznym PKO Bank Polski. Wydarzenie wspierają Ministerstwo Gospodarki i miasto stołeczne Warszawa. Patronami medialnymi są Polskie Radio i Telewizja Polska S.A.

 

PRÓBA GENERALNA

 

15 maja o godz. 15 rozpocznie się próba generalna części artystycznej Ceremonii Otwarcia finałów ACM ICPC.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy