Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2013.06.13 g. 22:48

Nauka przez zabawę

Spotkanie Ogrodów Jordanowskich
Czy w dobie wchodzącego do szkół niżu demograficznego edukacja szkolna potrzebuje wsparcia? Niektórzy odpowiedzą, że dużo pozaszkolnej wiedzy dostarcza internet. Czy to wystarcza?

Na to i inne pytania usiłowali znaleźć odpowiedź uczestnicy dyskusji, która była jednym z elementów – przebiegającego pod hasłem „Pamiętajcie o Ogrodach” - Pierwszego Warszawskiego Spotkania Ogrodów Jordanowskich zorganizowanego 7 czerwca 2013 roku w VIII Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Suwalskiej 13.

 

Nauka przez zabawę - Dzieci z Targówka

 

Uczestnikom dyskusji towarzyszył gwar wywoływany przez ponad 500 dzieci z placówek oświatowych warszawskiego Targówka. Czekało na nie mnóstwo bezpłatnych atrakcji, m.in. dmuchane zamki i zjeżdżalnie z firmy Biwat, ścianka wspinaczkowa, którą nadzorowała „Moc Adrenaliny”. Odbył się także pokaz tresury psów policyjnych. Ratownik medyczny zorganizował pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Natomiast funkcjonariusze Straży Miejskiej przygotowali stoisko aktywności plastycznej dotyczącej bezpieczeństwa. Z kolei pracownicy Biblioteki Publicznej nr 40 zachęcali dzieci do czytania książek. Wolontariusze ze Stowarzyszenia „Rozwiń się – edukacja, kultura, sport” grali z dziećmi w edukacyjne gry planszowe. Firma Be Active zaproponowała dzieciom udział w KRÓLESTWIE ZABAW I UŚMIECHU. Karin Lesiak z firmy „Szkiełko i oko” przygotowała dla dzieci warsztaty naukowe. Wszystko to przeplatano występami artystycznymi. Teatr GAFFA wystąpił z musicalem, którego autorem jest Mariusz Czaja; zespół taneczny ALEXIA zaprezentował się w tańcu akrobatycznym, a zaproszeni uczniowie szkół fantastycznie uświetnili  imprezę występami wokalnymi.

 

Nauka przez zabawę - Grupa ALEXIA

 

Oprócz pokazów artystycznych były również zabawy sportowe przygotowane przez instruktora fitness oraz kluby sportowe: KBS PASIKONIKI, La Basket, SP Polonez i UKJ Chojrak.

 

Podczas imprezy, przy okazji dziecięcego święta, zaprezentowały się również wszystkie warszawskie ogrody jordanowskie. Każda z placówek przygotowała atrakcyjne stoisko, w którym dzieci mogły znaleźć cos dla siebie. Między innymi prowadzone były  warsztaty florystyczne, ceramiczne i papieroplastyczne.

 

Nauka przez zabawę - Moc Drenaliny

 

Uczniowie gimnazjów zostali zaproszeni do MOBILNEGO CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ, w którym doradcy zawodowi próbowali określić predyspozycje zawodowe młodzieży.  Dzieci bardzo ucieszyły się z przyjazdu grupy motocyklistów z Janem Sękiem na czele.

 

Nauka przez zabawę - Nowoczesny Robin Hood

 

Każdy uczestnik został poczęstowany watą cukrową, nieodzownym elementem kojarzącym się z dzieciństwem. Wszystkie dzieci otrzymały również upominki ufundowane przez wieloletniego sponsora Ogrodu, Pawła Czamarę - właściciela sklepu z zabawkami Nygus oraz Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

 

Nauka przez zabawę - Pokazy Judo

 

Zostawmy dzieci i wróćmy do prowadzonej równolegle dyskusji. Nad tym, czy  i jak idee doktora Henryka Jordana można stosować we współczesnej edukacji pozaszkolnej oraz nad rolą i zadaniami, które stoją przed warszawskimi ogrodami jordanowskimi w XXI wieku zastanawiali się między innymi: Sławomir Antonik – Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Ewa Czakowska – przedstawicielka Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Katarzyna Majdura – naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz osoby prezentujące różne środowiska, w tym dyrektorzy placówek oświatowych z całej Warszawy. Dyskusji przysłuchiwali się mieszkańcy pobliskich bloków.

 

Zanim rozpoczęła się debata, Sandra Zuzda wykonała piosenkę, nawiązującą tytułem do tematu spotkania „Pamiętajcie o Ogrodach”, autorstwa Jonasza Kofty i Jana Pietrzaka.

 

Nauka przez zabawę - Policjnci z psami

 

Dr Katarzyna Bocheńska–Włostowska, która jest wykładowcą akademickim, zaprezentowała prelekcję pod tytułem „Edukacyjna Robinsonada cyfrowych tubylców”. Przypomniała ona powiedzenie Kartezjusza: „Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem”. Przytoczyła wyniki badań, z których wynika, iż w polskich rodzinach komunikujemy się werbalnie 9-11 minut na dobę (sic!). Powołała się również na badania amerykańskiego uczonego, Johna Falka, który dowiódł, iż większość wiedzy pochodzi z edukacji pozaszkolnej. Skonstatowała, że trzeba dążyć do tego, aby źródłem tej wiedzy nie był tylko internet.

 

Nauka przez zabawę - próba pierwszej pomocy

 

 Dyrektor VIII Ogrodu Jordanowskiego, Katarzyna Patrzyczna, przedstawiła rozwijanie idei doktora Jordana na przykładzie działalności swojej placówki, która funkcjonuje od 1971 roku. Przez skromność nie wspomniała, że w 2010 roku Ogród otrzymał tytuł „Miejsce Odkrywania Talentów”, przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Dyrektor Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, Wojciech Feliksiak, poruszył temat edukacji kulturalnej  w placówkach wychowania pozaszkolnego. Podał kilka przykładów rozwijania talentów ujawnionych podczas zajęć w takich miejscach. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 13, Marzenna Czarnocka, przypomniała, że pojęcie zagospodarowania czasu wolnego pojawiło się już w 1657 roku, po czym skupiła się na jego znaczeniu w prawidłowym rozwoju dziecka. [Na marginesie, warto zauważyć, że trzysta lat po pojawieniu się definicji czasu wolnego, w 1957 roku, została ona usankcjonowana przez Międzynarodową Konferencję UNESCO – przyp. RS].

 

Nauka przez zabawę - Sadzenie drzewa

 

Mieszkanka osiedla „Bródno”, Jolanta Zientek–Varga, opowiedziała, jak działalność VIII Ogrodu Jordanowskiego jest postrzegana środowisku lokalnym. Pedagog z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 275, Maria Jarońska, mówiła o wzajemnym wspieraniu się placówek wychowania pozaszkolnego i szkół. Prezes UKS „Zdrowy Targówek”, Roman Soroczyński, omówił znaczenie kultury fizycznej      i sportu oraz scharakteryzował współpracę Ogrodu z Klubem, zwłaszcza podczas organizowanych wspólnie kolonii letnich.

 

Nauka przez zabawę - Sandra Zuzda

 

Pierwsze Spotkanie Warszawskich Ogrodów Jordanowskich podsumował Burmistrz Dzielnicy Targówek, Sławomir Antonik, który na pamiątkę podarował gospodarzom drzewo oraz piękną publikację.

 

Byłoby dobrze, gdyby inicjatywa pani Katarzyny Patrzycznej była kontynuowana i w następnych latach przedstawiciele ogrodów jordanowskich wymieniali kolejne doświadczenia.

 

 

Nauka przez zabawę - Tańczą dzieci z Targówka

 

Zdjęcia: Anna Rojewska



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy