W historycznych źródłach nazwę Praga, jako wsi znajdującej się na prawym brzegu Wisły, wzmiankowano po raz pierwszy w 1432 r.
Łagodny dostęp do rzeki - naturalnego szalku komunikacyjnego, mnogość zasobów wodnych i bardzo dużo lasów przyciągał ludzi, którzy zasiedlali te tereny
Obszar dzisejszych obu Prag zajmowało wtedy kilkanaście wsi będących własnością książęcą (Bródno, Żerań), kościelną (Kamion, Grochów, Kawęczyn, Gocław), oraz rycersko-szlachecką (Praga, Białołęka, Tarchomin, Golędzinów, Targowe, Załęże, Zerzeń).
Okazało się, że tereny praskie były atrakcyjne dla inwestorów finansowych i w 1583 r. biskup Kamieniecki Marcin Białobrzeski poinformował Stolicę Apostolską o nabyciu części gruntów praskich. W praskie rejony inwestowała również zamożna szlachta i magnaci, którzy związani byli z dworem królewskim.
Jednym z poważniejszych inwestorów okazał się marszałek koronny Adam Kazanowski. On to, w latach 1637-47 kupił wiele posiadłości nie tylko na Pradze, ale także w pobliskim Golędzinowie. Ta inicjatywa finansowa marszałka, dała mu własność blisko połowy gruntów praskich.
To zaniepokoiło kapitułę kamieniecką, która wynegocjowała u króla Władysława IV Wazy prawa miejskie dla swojej majętności.
Wyhamowało to w ten sposób tworzenie się na tym terenie obcej jurysdykcji.
Król nadał prawa miejskie 10 lutego 1648 r.
Nadanie tych praw doprowadziło do formalnego podziału Pragi na miasteczko Pragę Biskupią oraz nie podlegające prawu miejskiemu posiadłości Kazanowskiego, zwane Pragą Magnacką, a w czasach późniejszych Książęcą.
Źródło: PHU AMB
Najciekawsze miejsca Pragi
Zdjęcia z Pragi: