Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Historia

2009.03.22 g. 08:47

Wydarzenia w Domu Spotkań z Historią

Program imprez – kwiecień 2009

Wystawy,
spotkania i filmy,
Warszawska Inicjatywa Kresowa,
księgarnia historyczna

WYSTAWY

 

7 kwietnia – 24 maja

 

  • Warszawa z wysoka.
    Niemieckie zdjęcia lotnicze 1940-45 z National Archives w College Park.
    Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia
    Partner: Polskie Linie Lotnicze LOT


    Wystawa zdjęć lotniczych wykonanych przez Luftwaffe w latach 1940–1945. Dzięki fotografiom można m.in. prześledzić, jak zmieniały się granice getta do 1943 roku, jak postępowała destrukcja miasta w czasie Powstania Warszawskiego oraz którymi kanałami przemieszczali się powstańcy. Wystawę uzupełniają fotografie naziemne dokumentujące wkraczanie wojsk niemieckich do Warszawy w 1939 roku. Zdjęcia pochodzą z The National Archives w College Park pod Waszyngtonem. Materiał prezentowany na wystawie został opracowany przez Zygmunta Walkowskiego, varsavianistę i dokumentalistę, laureata Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej.

 

17 kwietnia – 31 maja

 

  • Barbara Klemm. Światłocień.
    Retrospektywa zdjęć z lat 1968–2008
    Organizatorzy:
    Dom Spotkań z Historią,
    Instytut Goethego,
    Instytut Współpracy Międzynarodowej w Stuttgarcie.


    Autorski wybór najlepszych i najbardziej znanych fotografii Barbary Klemm, fotoreporterki „Frankfurter Allgemeinen Zeitung“. Zdjęcia dokumentują wydarzenia związane z polityką, kulturą i życiem społecznym w latach 1968–2008. Fotografie Barbary Klemm to coś więcej niż reportaże. Wyjątkowość jej prac wynika z połączenia zmysłu obserwacji i artyzmu. Na ekspozycję składają się przede wszystkim zdjęcia z Niemiec, szczególnie z okresu zjednoczenia. Klemm dokumentuje nie tylko spektakularne momenty, jak upadek Muru Berlińskiego, lecz także wcześniejsze i późniejsze wydarzenia związane
    z upadkiem systemu. Uzupełnieniem wystawy są zdjęcia z Polski oraz portrety sławnych ludzi (m.in. Andy’ego Warhola, Alfreda Hitchcocka, Stanisława Lema).

 

do 5 kwietnia

 

  • Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera.
    Organizatorzy:
    DSH,
    Instytut Goethego,
    ABZ Berlin


    Na wystawie prezentujemy około 100 zdjęć znanego niemieckiego fotoreportera, Willy’ego Römera, który w listopadzie 1916 zatrzymał się z wojskami niemieckimi w Warszawie. Utrwalone na szklanych negatywach fotografie ukazują Warszawę, która w tym czasie odzyskuje pozycję stolicy. Ze zdjęć wyłania się wielowymiarowy obraz miasta: widzimy zarówno znane, historyczne budynki, jak i biedę żydowskich dzielnic – sceny uliczne, handlarzy, targowiska. Ekspozycję uzupełniają cytaty z ówczesnej prasy, fragmenty wspomnień świadków, dokumenty oraz komentarze varsavianistów.  Na wystawie zaprezentowane zostaną również fotografie Römera z Berlina oraz terenów dzisiejszej Białorusi. Fotografie warszawskie nie były dotąd prezentowane. Zdjęcia na wystawę udostępniło Stowarzyszenie ABZ e.V. Berlin.

 

do  5 kwietnia

  • Odrzucając kłamstwo.
    Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku.
    Organizatorzy:
    Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego,
    Kreisau-Initiative Berlin,
    Ośrodek KARTA, 
    Dom Spotkań z Historią.


    Polsko-niemiecka wystawa, eksponowana na stałe w Krzyżowej pod Wrocławiem, opowiada o wybranych osobach, grupach i środowiskach sprzeciwiających się XX-wiecznym systemom totalitarnym — nazizmowi i komunizmowi. Jest to z jednej strony opowieść o Kręgu z Krzyżowej, grupie niemieckich antynazistów,
    a z drugiej – o opozycji demokratycznej w powojennej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawa skupia się na postawach nonkonformistycznych, na ludziach, którzy żyjąc w systemach opartych na kłamstwie – wybrali prawdę
    i ponosili konsekwencję takiego wyboru. Ekspozycja związana z obchodami 20. rocznicy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

 

 

Spotkania i filmy

 

1 kwietnia  • środa • godz. 18.00

 

  • Wobec dyktatur – spotkanie wokół wystawy Odrzucając kłamstwo.
    Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku.
    Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Kreisau-Initiative Berlin, Ośrodek KARTA,  Dom Spotkań z Historią


    Dyskusja poświęcona antynazistowskiej i antykomunistycznej opozycji.
    W spotkaniu udział wezmą: prof. Stefan Niesiołowski, opozycjonista w PRL i autor publikacji Niemieccy przeciwnicy Hitlera, oraz Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta. Moderuje – Waldemar Czachura z Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

 

2 kwietnia  • czwartek • godz.18.00

 

  • Muzeum Warszawskiej Pragi – marzenia i rzeczywistość.
    Czy początek końca degradacji prawobrzeżnej Warszawy? – spotkanie Forum Obywatelskiego Piękna Architektura dla Warszawy


    Organizatorzy:
    Dom Spotkań z Historią,
    Stowarzyszenie Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”,
    Collegium Civitas


    W stolicy po lewej stronie Wisły są urzędy państwowe, ministerstwa, parlament i 58 placówek muzealnych. Na prawym brzegu nie ma ani centralnych urzędów, ani żadnego muzeum. Dzięki staraniom społeczników, w tym Stowarzyszenia „ZOK” i licznych  organizacji obywatelskich założonych przez mieszkańców Pragi, zaczęła ziszczać się idea stworzenia muzeum tej dzielnicy. Mieszkańcy będą mieli okazję usłyszeć od przedstawicieli władz miasta, czy rewitalizacja warszawskiej Pragi skończy się na remoncie kamienic przeznaczonych na muzeum, czy też zapoczątkuje proces, który doprowadzi do stopniowej likwidacji wieloletnich zaniedbań prawobrzeżnej części Warszawy. Debatę poprowadzą Eugeniusz Cezary Król i Tomasz Markiewicz.

 

4 kwietnia • sobota • godz. 12.00

 

  • Finisaż wystawy Miasto na szklanych negatywach.
    Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera.


    Gościem spotkania będzie Tadeusz Świątek, który opowie o codzienności mieszkańców Warszawy w czasie I wojny światowej.
    Prowadzenie – Tomasz Markiewicz, konsultant varsavianistyczny wystawy.

 

15 kwietnia • środa • godz. 15.00

 

  • Holokaust oczami dziecka
    Organizatorzy:
    Dom Spotkań z Historią
    Fundacja Shalom


    Promocja multimedialnej prezentacji edukacyjnej Holokaust oczami dziecka przeznaczonej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Aby przybliżyć młodzieży pojęcie Zagłady wykorzystano spisane zaraz po wojnie relacje ich rówieśników. Pomysłodawczynią projektu jest Gołda Tencer, autorami scenariusza są Wiesława Młynarczyk, Bogusław Jędruszczak i Robert Szuchta. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Urzędu m.st. Warszawy.

 

21 kwietnia • wtorek • godz. 18.00

 

  • Archiwum Ringelbluma – protest czy świadectwo?
    Promocja Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady – najnowszej publikacji z serii „Żydzi polscy”
    Wydawcy:
    Dom Spotkań z Historią,
    Ośrodek Karta,
    Żydowski Instytut Historyczny


    Spotkanie poświęcone książce pod redakcją Marty Markowskiej, prezentującej najcenniejszy zbiór Żydowskiego Instytutu Historycznego, wpisany na listę „Pamięć świata” UNESCO. Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady to opowieść o zainicjowanym przez Emanuela Ringelbluma bezprecedensowym przedsięwzięciu dokumentującym na bieżąco życie i zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Ludzie z konspiracyjnej organizacji „Oneg Szabat” zebrali i opracowali fragmenty dzienników, wspomnień, listów i dokumentów powstałych w getcie warszawskim.
    Spotkanie rozpocznie się pokazem fragmentu filmu Natana Grossa My, którzy przeżyliśmy. W dyskusji udział wezmą Eleonora Bergman, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta, Jacek Leociak, współautor książki Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Prowadzenie – red. Tomasz Terlikowski.

 

22 kwietnia • środa • godz. 18.00

 

  • W cyklu „Tajemnice zdjęć Warszawy
    – Nieznane naloty na Warszawę


    Zygmunt Walkowski, autor wystawy Warszawa z wysoka, opowie o skutkach nalotów sowieckich na Warszawę przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

 

23 kwietnia • czwartek • godz. 18.00

 

  • W cyklu „Przez kino do historii”
    – Koniec nocy,
    reż. Julian Dziedzina, Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka (1956, 90 min)


    Film nakręcony przez studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jeden z pierwszych przykładów polskiego neorealizmu. Bohaterowie, inaczej niż w socrealistycznych produkcjach, nie walczą z wrogami ustroju, nie są przodownikami pracy, ale nudzą się, piją, popełniają przestępstwa. Występują: Zbigniew Cybulski, Ryszard Filipski i Roman Polański.
    Wprowadzenie do filmu – prof. Eugeniusz Cezary Król

 

24 kwietnia • piątek • godz. 18.00

 

  • W cyklu „Kamera za żelazną kurtyną”
    – Ucho,
    reż. Karel Kachyňa (Czechosłowacja, 1969, 80 min)


    Tragikomedia o strachu przed wszechobecną kontrolą partii komunistycznej. Bohaterowie filmu uczestniczyli w budowie systemu, który obraca się przeciw nim. Zgodnie z maksymą „ufaj i sprawdzaj” partia monitoruje nawet prywatne życie reprezentantów reżimu. Tytułowe „ucho” to ukryty w mieszkaniu podsłuch.

 

25 i 26 kwietnia • sobota i niedziela • godz. 12.00

 

  • Spacer po wystawie Warszawa z wysoka.
    Niemieckie zdjęcia lotnicze 1940–45 z National Archives w College Park.
    Miejsce:
    skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia


    Zygmunt Walkowski, autor wystawy Warszawa z wysoka, opowie o tajemnicach, które można wyczytać ze zdjęć lotniczych.

 

28 kwietnia • wtorek • godz. 18.00

 

  • W cyklu „Spojrzenia na warszawskie getto”
    – Ulica Nowolipie


    Spotkanie poświęcone będzie ulicy Nowolipie. W XVII wieku mieściły się tutaj kościół i klasztor wizytek, potem ulica zapełniła się garbarniami, młynami, wiatrakami, cieplarniami i ogrodami.  Do kamienicy pod numerem 18 bohaterki Dziewcząt z Nowolipek chodziły do szkoły, a w czasie wojny mieścił się tu cieszący złą sławą lokal „Arizona”. Po bruku Nowolipia Niemcy gnali Żydów na Umschlagplatz.
    Prowadzenie – dr Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, współautor książki Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście.
    Jacek Leociak o cyklu: „Punktem wyjścia do rozważań o getcie będą konkretne miejsca: ulice, place, kamienice. Przyglądając się im, spróbujemy dotrzeć do związanych z nimi ludzi, do ich doświadczeń, do tego co pozostało w indywidualnej i zbiorowej pamięci.”

 

 

Warszawska Inicjatywa Kresowa

 

3 kwietnia • piątek • godz. 18.00

 

  • W cyklu „Kino kresowe”
    – Zapomniana Odyseja, reż. Jagna Wright (2000, 60 min).
    Organizatorzy:
    Dom Spotkań z Historią
    Fundacja Kresy – Syberia.


    Pokaz filmu dokumentalnego Zapomniana Odyseja poświęconego Polakom deportowanym na Syberię i do Kazachstanu. Po filmie dyskusja z udziałem Anety Naszyńskiej, współrealizatorki filmu.
    Prowadzenie – Tomasz Kuba Kozłowski.

 

15 kwietnia • środa • godz. 18.00

 

  • W cyklu „Opowieści z Kresów”
    –   Z Piłsudskim do Ostrej Bramy.
    Konflikt o Wilno i wileńska Wielkanoc 1919 roku.


    W dziewięćdziesiątą rocznicę „wyprawy wileńskiej” zapraszamy na opowieść o genezie i przebiegu tej operacji, o wkroczeniu wojsk polskich do Wilna w 1919 roku i związanych z tym kontrowersjami, o federacyjnych planach Józefa Piłsudskiego. W programie m.in. pokaz zdjęć wykonanych w Wilnie wiosną 1919 roku.
    Prowadzenie – Tomasz Kuba Kozłowski.

 

25 kwietnia  • sobota • godz. 12.00

 

  • Fotograf Polesia.
    W 100  rocznicę urodzin Józefa Szymańczyka.


    W dniu 100 rocznicy urodzin Józefa Szymańczyka, fotografa z Kosowa Poleskiego, zapraszamy na spotkanie poświęcone tej postaci. W programie pokaz filmu dokumentalnego Fotograf Polesia (2000, 26 min) Andrzeja Różyckiego. Kamera towarzyszy 90-letniemu fotografowi w wyprawie na rodzinne Polesie w poszukiwaniu osób fotografowanych przez niego w latach 30. Po projekcji dyskusja z udziałem reżysera, wspomnienia córki fotografa Ireny Domańskiej, pokaz zdjęć i pamiątek ze zbiorów rodziny, prezentacja dr Anny Engelking [co to?] z Instytutu Slawistyki PAN. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany najnowszy, 58 numer kwartalnika „Karta” zawierający album fotograficzny „Polesie”.
    Prowadzenie – Tomasz Kuba Kozłowski.

 

 

Zapraszamy do księgarni historycznej DSH

 

Nowości:

 

  • Generał Stefan Mossor (1896–1957). Biografia wojskowa. Jarosław Pałka

  • Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady pod redakcją Marty Markowskiej

  • W księgarni Domu Spotkań z Historią można kupić książki, czasopisma, albumy po polsku i angielsku – blisko 1000 tytułów dotyczących historii Polski i Europy Wschodniej, pocztówki z dawną Warszawą, mapy i filmy dokumentalne oraz wybrane publikacje z działu tania książka. Możliwość zamówienia poszukiwanego tytułu na indywidualne zamówienie oraz uzyskania rabatu. Zapraszamy na spotkania z autorami, historykami i świadkami wydarzeń.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy