Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA zapraszają na spotkanie zatytułowane:
Świat arystokracji i ziemiaństwa oraz promocję albumu Wokół pałacu i dworu.
Z kolekcji Janusza Przewłockiego z serii wydawniczej „Kolekcje XX wieku” Ośrodka KARTA.
W dyskusji udział wezmą:
7 maja (czwartek) o godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie.
Album zawiera prywatny zbiór fotografii przedstawicieli polskiego ziemiaństwa i arystokracji z XIX i początku XX wieku. Zdjęcia uwieczniają epokę, która przestała istnieć wraz z nadejściem II wojny światowej i PRL-u. Cylindry studentów, meloniki, ozdobne laseczki bez których od połowy XIX wieku nie można było zrobić kroku, jupki, krynoliny i gorsety. Sceny z polowań i balów, pałace i dworki, z których do dziś przetrwały nieliczne, portrety wielopokoleniowych rodzin siedzących na stopniach tarasu, przy podwieczorkach, bawiących się na majówkach. W podpisach znane z historii Polski nazwiska. Zebrane i opisane przez Janusza Przewłockiego fotografie są nie tylko świadectwem urody minionego świata. Kolekcja jest śladem historii, kultury i obyczajów, o których pamięć w PRL-u starano się zacierać.
Podczas spotkania przypomnimy sylwetkę Janusza Przewłockiego, właściciela zbioru i autora albumu. Janusz Przewłocki, ziemianin, był redaktorem i wydawcą serii pamiętników polskich z XVIII–XX wieku, współpracował z paryską „Kulturą”, działał w demokratycznej opozycji, przewodniczył Komisji Historycznej Związku Sybiraków.
Księgarnia Historyczna XX wieku
W księgarni Domu Spotkań z Historią można kupić książki, czasopisma, albumy po polsku i angielsku – blisko 1000 tytułów dotyczących historii Polski i Europy Wschodniej, pocztówki z dawną Warszawą, mapy i filmy dokumentalne oraz wybrane publikacje z działu tania książka. Możliwość sprowadzenia poszukiwanego tytułu na indywidualne zamówienie oraz uzyskania rabatu. Zapraszamy na spotkania z autorami, historykami
i świadkami wydarzeń.
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl