Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Historia

2009.07.03 g. 12:45

399 rocznica bitwy pod Kłuszynem

4 lipca 1610 - 4 lipca 2009

Jednego z największych zwycięstw husarii i jedno z najważniejszych zwycięstw w historii Polski.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników husarii i historii w dniu 4 lipca 2009 (sobota) o 12:00 pod Kolumnę Zygmunta, a o 15:00 Muzeum Wojska Polskiego.

 

Dlaczego bitwa pod Kłuszynem warta jest uwagi i pamięci?

 

  • wspaniałe zwycięstwo husarii
  • chorągwie szarżowały 8-10 razy
  • dwunastokrotna przewaga przeciwnika
  • husarskie konie obalały płoty
  • husarze przełamali pikinierów
  • w jej wyniku Polacy zajęli Moskwę, a królewicz Władysław Waza został carem. (tytuł carski Władysław posiadał w latach 1610-1634)

 

4 lipca to nie tylko święto niepodległości Stanów Zjednoczonych,  ale rocznica niezwykłego zwycięstwa husarii i wojsk wielonarodowej I Rzeczypospolitej pod wodzą hetmana Stanisława Żółkiewskiego nad wojskami Moskiewskimi, w 1610 roku pod Kłuszynem, zaledwie 160km od Moskwy. 

 

Wojska Rzeczypospolitej w liczbie ok. 4000 (mylnie podaje się większą liczbę), głównie husarii pobiły dwunastokrotnie liczniejsze sprzymierzone wojska szwedzkie i rosyjskie (4000 żołnierzy szwedzkich i 16000 żołnierzy moskiewskich, których wspierało 28000 czeladzi i chłopstwa) pod dowództwem carskiego brata Dimirta Szujskiego.

 

Ze względu na dysproporcję sił niektóre chorągwie husarskie musiały szarżować na przeciwnika aż 10 razy.

 

W wyniku bitwy zginęło ok. 2000 Rosjan, 700 Szwedów oraz do ok. stu żołnierzy Rzeczypospolitej.
Bitwa trwała ok. 5 godzin.

 

W rezultacie bitwy

 

  • hetman Żółkiewski z wojskami Rzeczypospolitej zajął Moskwę,
  • a Władysław Waza, syn Zygmunta III Wazy, został obrany carem.
  • Choć po dwóch latach Polacy opuścili Kreml, Władysław posiadał ten carski tytuł do roku 1634.

 

OBCHODY 399 ROCZNICY BITWY - uroczystości w Warszawie 4.07.2009 (sobota)

 

  • 12:00 pod Kolumną Zygmunta
    Spotkanie husarzy i “szlachty” pod Kolumną Zygmunta, którzy upamiętnią to zwycięstwo i będą o nim przypominać warszawiakom i turystom, prezentując się, informując, rozdając ulotki, pozując do zdjęć.
    Obecny będzie Pan Radosław Sikora- historyk, autor wielu książek, obecnie jeden z czołowych badaczy husarii, w tym samej bitwy pod Kłuszynem.

  • 13:40 (ok.) pod Grobem Nieznanego Żołnierza
    Złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza, husarzom spod Kłuszyna, który to jako jedno z najważniejszych pól bitewnych w historii jest wymieniony na pomniku.

  • 15:00  - 17:00 w Muzeum Wojska Polskiego
    Muzeum Wojska Polskiego w al. Jerozolimskich- spotkanie, prelekcja Radosława Sikory oraz Kuby Pokojskiego na temat przebiegu bitwy, oraz sytuacji przed bitwą i jej skutkach.
    Podczas spotkania prowadzonego przez Bartosza Siedlara pokazane zdjęcia zdjęcia z tak unikalnych miejsc związanych z historią jak KŁUSZYN, Połonka, Orsza, Smoleńsk, Andruszów, Polanów, Wielkie Łuki, Jam Zapolski, Kiwerowa Góra, Psków, Kircholm i wielu innych.
    Równocześnie informujemy o przygotowaniach do wielkich obchodów 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem w roku 2010.

 

Fundacja Hussar, chorągiew husarska hetmana Stanisława Żółkiewskiego i serwis hussar.com.pl, we współpracy z innymi grupami i instytucjami jest organizatorem przyszłorocznych obchodów 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem, wraz z jej rekonstrukcją w Warszawie oraz “Wieliego Święta Husarii” w dniach 3- 4 lipca 2010.

 

W związku z tym, równolegle do serwisu hussar.com.pl uruchomiona została specjalnie dedykowana tej rocznicy strona internetowa www.kluszyn1610.pl.

 

Jako ciekawostkę na zakończenie warto dodać, że w Kłuszynie urodził się Jurij Gagarin. Tam też mieści się jego dom rodzinny- dziś muzeum.  

Pobliskie miasto leżące na drodze do Moskwy zostało nazwane jego nazwiskiem.

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy