Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Historia

2009.07.24 g. 10:58

Po 65 latach...

nasze spojrzenie na Powstanie Warszawskie

Pod takim hasłem Biblioteka Publiczna na Koszykowej zaplanowała obchody rocznicy Powstania w 2009 r.

Uroczystości, które odbędą się 27 lipca zainauguruje otwarcie wystawy dokumentów dotyczących Powstania Warszawskiego pochodzących z niezwykle cennego daru, jaki otrzymała nasza instytucja od Władysława Bartoszewskiego, uczestnika Powstania, oficera AK, redaktora powstańczej gazety, niestrudzonego dziejopisa Powstania.

 

Biblioteka Publiczna od lat obdarowywana była systematycznie przez Donatora wydawnictwami o tematyce powstańczej. W 1975 i 2004 roku otrzymaliśmy m.in. w sumie 452 numery prasy powstańczej. W 2009 roku Władysław Bartoszewski przekazał nam pozostałą część swojej kolekcji powstańczej, w tym rzadkie wydawnictwa krajowe z lat 1944-1950, polonika z okresu 1944-2003 (paryskie i londyńskie wydania emigracyjne, publikacje obce traktujące o Powstaniu Warszawskim), druki drugiego obiegu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, materiały wydane na prawach rękopisu, druki krajowe z niszowych wydawnictw ostatnich lat. Otrzymaliśmy także teki tematyczne zawierające artykuły prasowe o tematyce powstańczej, nadbitki, pamiątkowe druki ulotne.

Weszliśmy w posiadanie korespondencji nadsyłanej przez czytelników kronik Powstania Warszawskiego – publikowanych przez W. Bartoszewskiego w tygodnikach „Świat” i „Stolica” - stanowiącej jedyny w swoim rodzaju dokument wieloletniej walki o prawdę o Powstaniu.

 

Oprawą dla tych cennych eksponatów jest wystawa planszowa, na której pokazano Bibliotekę Publiczną w czasie i po Powstaniu. W ekspozycji wykorzystano notatki prowadzone w okresie Powstania w diariuszu przez pracowników Biblioteki oraz fotografie ze zbiorów naszej instytucji, Zygmunta Walkowskiego, Biblioteki Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

W programie przewidziano też promocję książki Władysława Bartoszewskiego pt. Powstanie Warszawskie.

Na wydaną przez Świat Książki publikację złożyły się teksty autora dotyczące Powstania z lat 1944-2006 w opracowaniu dr. Andrzeja K. Kunerta, który obok prof. Tomasza Szaroty weźmie udział w prezentacji książki. Pozycja jest precyzyjnie udokumentowana i bogato ilustrowana. Do wydawnictwa dołączono płytę CD z interaktywną prezentacją multimedialną niemieckich zdjęć lotniczych z czasów Powstania, uzupełnionych o pełne kalendarium Powstania, archiwalne zdjęcia naziemne, nagrania z powstańczej radiostacji Błyskawica i symulację przelotu samolotem nad zburzoną stolicą.

 

Autor:
Małgorzata Lewandowska

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy