W poniedziałek, 7 grudnia 2009 roku, w Bibliotece m.st. Warszawy Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego, w pięknie odnowionej kamienicy Kierbedziów odbyło się ważne spotkanie na temat:
Ocenzurowany dokument Powstania
CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY
historia i przyszłość
Wzięli w nim udział m.in.:
W głębi parku, przy ulicy Wolskiej, tuż obok Cmentarza Wolskiego i w pobliżu ulicy Redutowej, skryty za niecką wypełnioną wodą znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy.
Największa Nekropolia Powstania Warszawskiego.
Po wojnie, powstańców i warszawiaków, którzy ginąc byli grzebani w pobliżu miejsca gdzie dopadła ich śmierć, poprzez zbiorcze mogiły przejściowe, przeniesiono tu 104105 ciał.
W księgach cmentarnych, które przechowywane są w Urzędzie Dzielnicy Warszawa Wola, zapisane są smutne statystyki.
Na Cmentarz Powstańców Warszawy przeniesiono:
Jak usłyszeliśmy od Pani Wandy Traczyk-Stawskiej, żyjącej historii tamtych czasów, której powojennym zadaniem było walczyć o Cmentarz, wszystko sprzysięgło się przeciw Pamięci Bohaterów.
Bohaterów, którymi byli i Powstańcy i warszawiacy, bez przyzwolenia, których nie mogło być powstania.
Lata kwitnącego skomunizowanego socjalizmu w Polsce, nadzoru Czerwonego Brata i obecności wszechmocnych służb wszelakich niszczyły pamięć o Powstaniu Warszawskim.
Pod naciskami czerwonej ośmiornicy, których macki potrafiły docierać do wnętrz rodzin i domów, ludzie bali się mówić o tym, kto spoczywa na tym świętym miejscu.
W czasie przenosin z grobów przejściowych masowo ginęły metalowe znaczki, które jednoznacznie identyfikowały poległych.
Ale w rodzinach pozostała i pamięć i dokumenty z tamtych lat.
Dziś jest szansa, by tych, o których kiedyś zmuszano nas zapomnieć, przywrócić pamięci.
Pan Adam Siwek, Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Pamięci Walk i Męczeństwa poinformował obecnych, że już w styczniu przyszłego 2010 roku zostanie publicznie przedstawiony projekt przemian Cmentarza Powstańców Warszawy.
Przedstawiciel Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pan profesor Dariusz Kuźmina zadeklarował wsparcie merytoryczne WHUW i pomoc w weryfikacji danych historycznych, które będą spływać przez nasz serwis.
Fundacja Promocji m.st. Warszawy, dysponująca serwisem www.warszawa.pl zadeklarowała, że stworzy Wirtualną Ścianę Pamięci Cmentarza Powstańców Warszawy i mechanizm umożliwiający przesyłanie informacji.
Zdeklarowaliśmy się tym wobec Powstańców i warszawiaków, którzy tam spoczywają.
Wszystkich, którzy chcą dołączyć się do tej inicjatywy, serdecznie zapraszamy.
Dalsze informacje wkrótce.