Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Pamięć miasta

2011.07.13 g. 11:43

Cmentarz Powstańców Warszawskich

Do gruntownej renowacji i modernizacji
Zakończył się etapu prac projektowych i przygotowawczych do gruntownej renowacji i modernizacji Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej z satysfakcją pragną poinformować o zakończeniu etapu prac projektowych i przygotowawczych do gruntownej renowacji i modernizacji Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

 

Cmentarz Powstania Warszawskiego

 

Zdecydowana większość rodaków, nie tylko mieszkańców Warszawy, łączy pamięć o ofiarach bohaterskiego powstańczego czynu zbrojnego z warszawskim Cmentarzem Powązkowskim. Tymczasem to właśnie tu, na Woli, znajduje się największy cmentarz powstańczy, kryjący prochy 104 tysięcy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i równie jak oni heroicznej cywilnej ludności Warszawy, poległych w obronie Ojczyzny.

 

Przed nami kolejny etap – praca, polegająca na realizacji przyjętej koncepcji architektonicznej. Koncepcja ta w założeniu zakłada przywrócenie temu szczególnemu dla Pamięci Narodowej miejscu należytej rangi oraz godne uczczenie najwyższej ofiary złożonej Polsce Niepodległej – ofiary życia.

 

W ten sposób mamy szansę na zamknięcie długiego, blisko 66-letniego okresu istnienia cmentarza, który środowisku kombatanckiemu i rodzinom Poległych przyniósł wiele trudnych doświadczeń i bolesnych zdarzeń, świadomie planowaną niepamięć oraz liczne zaniedbania. Zamknięcie tego okresu to nasz dług nie tylko względem Tych, których prochy spoczywają w tym miejscu. Jest to nasz dług także wobec żyjących i nieżyjących już ich towarzyszy broni, wobec całego środowiska kombatanckiego zrzeszonego w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wobec Rodzin oraz Bliskich Poległych i Pomordowanych.

 

Wierni prawdzie historycznej, pragniemy przywrócić temu upamiętnieniu symbolikę powstańczą i sakralną. Na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli będzie wiodła brama godna tego miejsca. Zostaną wymienione płyty nagrobne i uporządkowana zieleń.

 

Cmentarz Powstańców Warszawy

 

Dotychczas ustalone zaledwie ponad 3300 nazwisk Poległych i Pomordowanych zostanie umieszczone na symbolicznej Ścianie Pamięci. Istnieje wielka potrzeba identyfikowania i ustalania imion i nazwisk wszystkich ofiar, których prochy złożono na tym cmentarzu. Dlatego apelujemy do Państwa, do Rodaków w kraju i poza jego granicami, o wszelką pomoc w przywracaniu im tożsamości.

 

Wykaz Ilościowy pochowanych na Cmentarzu Powstania Warszawskiego

 

Wykaz ilościowy osób pochowanych
na Cmentarzu Powstania Warszawskiego

 

Wykaz Ilościowy pochowanych na Cmentarzu Powstania Warszawskiego

 

Księga cmentarna

 

Dzięki porozumieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Wojewody Mazowieckiego intensywne prace renowacyjne i modernizacyjne będą prowadzone do 2014 roku tak, aby przywracając właściwy charakter tej wyjątkowej w skali świata nekropolii, móc godnie uczcić uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

 

Komunikat podpisali:

 

  • Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
    Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert

 

  • Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy
    przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej
    Wanda Traczyk – Stawska

 


Zobacz też nasze wcześniejsze artykuły na temat Cmentarza Powstańców Warszawskich

 

 

 

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy