W niedzielę (27 kwietnia) istniejący na Stadionie X-Lecia radiowęzeł, służący jak dotychczas jako kanał reklamowo – informacyjny dla handlarzy i kupujących, zmieni się w weekendowe radio.
Celem projektu Radio Stadion Nadaje jest zwrócenie uwagi mieszkańców stolicy na wielokulturowość tego miejsca. Wszyscy odwiedzający będą mieli okazję posłuchać audycji przygotowanych przez międzynarodową społeczność handlarzy. Audycje te będą nadawane w rodzimych językach kupców.
Projekt został zainspirowany projektem zrealizowanym w Oslo przez Jensa Haaninga. Artysta nadawał poprzez głośniki rozstawione w centrum miasta tureckie kawały. Głównym celem było zwrócenie uwagi na mniejszości, żyjące w społeczeństwie na co dzień, a zupełnie w nim nie dostrzegane.
Taka idea przyświeca również projektowi Radio Stadion Nadaje. Przewodnim motywem tymczasowego radia będzie „niepolski” charakter komunikatów i niezrozumienie treści nadawanych w wielu językach przez większość odwiedzających.
Warszawa obecnie staje się miejscem wielokulturowym. Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi warszawiaków na rolę jaką odgrywają mniejszości etniczne w ciągłych przemianach krajobrazu stolicy.
Finisaż odbędzie się w godzinach 9.00 – 16.00.
Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Organizatorami są:
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło
a partnerami są
Więcej informacji:
Finisaż to rozpięty w czasie cykl miejskich projektów artystycznych, które zwracają uwagę na wieloznaczność kulturową powoli znikającego Stadionu X-lecia i Jarmarku Europa. Stadion był jedną z najpiękniejszych sportowych aren na świecie, obiektem modernistycznym ogólnodostępnym, bez ogrodzeń, bramek wstępu. Usypany z gruzów powojennej Warszawy, sam stał się ruiną czasów komunistycznych. Na początku lat 90-tych pojawiła się tu międzynarodowa społeczność kupców. Teraz Stadion X-lecia powoli znika. Finisaże maja na celu zwrócenie uwagi na znaczenie tego miejsca dla obrazu stolicy.
Finisaż Stadionu X-Lecia i Jarmarku Europa to czwarte z cyklu sześciu wydarzeń przewidzianych w tym projekcie. Dotychczas odbyły się następujące spotkania: BONIEK! - Jednoosobowe odtworzenie meczu Polska – Belgia 1982 przez szwajcarskiego artystę Massimo Furlana do komentarza Tomasza Zimocha, Wizja lokalna na Stadionie X-Lecia oraz Likwidacja Jarmarku Europa – debata i pokaz dokumentacji filmowej.
Fundacja Laury Palmer, współorganizator wydarzenia, działa na pograniczu fikcji i rzeczywistości, poprzez inscenizację życia codziennego, teatralizowanie zwyczajności, odrealnianie faktów. Zmyślona Laura Palmer - bohaterka serialu Davida Lyncha, która osobiście nigdy nie pojawiła się w filmie - stała się metaforą wielu tożsamości, postacią postrzeganą przez każdego inaczej. Fundacja, nawiązując do bohaterki Lyncha w sposób intuicyjny, organizuje działania performatywne, mieszczące się pomiędzy teatrem dokumentalnym, sztuką partycypacyjną oraz wszystkim innymi „realnymi” dziedzinami aktywności ludzkiej. W Fundacji działają Joanna Warsza, Agnieszka Kurant oraz Janek Sowa.
Więcej informacji na www.laura-palmer.pl.