Ludzie/Społeczność
2010.05.17 g. 10:55
Otwarta Twarda 2010
Program na poniedziałek 17.05
„Otwarta Twarda” to festiwal, który skupia się głównie na ulicy Twardej, gdzie mieści się siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej".
„Założeniem Otwartej Twardej jest pokazanie szerokiego spektrum tego, czym społeczność żydowska Warszawy się interesuje, co ją porusza, o czym rozmawia. Zapraszamy ludzi do Gminy Żydowskiej, aby wspólnie z nami odkrywali różne barwy judaizmu, historii i kultury żydowskiej. Pokazujemy różne punkty widzenia na tradycję"
- 16.00-19.20
– Kino w Mamele
Kawiarnia Mamele,
Teatr Żydowski (wejście od pl. Grzybowskiego)
- 16.00
- „Miasteczko Kroke”
Reż. Natalia Schmidt, Kuba Karyś
(Polska 2007, 45 min.)
Miasteczko Kroke to opowieść o przedwojennym Krakowie widzianym oczami Żydów.
- 16.45
– Taniec Rosenzweiga
Reż.: Keren Hakak
(Izrael 2008, 15 min.)
Awigdor jest stepującym tancerzem – dla niego taniec to nie hobby ani terapia. To jego sposób na życie.
- 17.00
- „Migawki”
Reż.: Dov Gil-Har i Uri Rozen
(Izrael 2008, 63 min.)
W ramach obchodów 60. rocznicy utworzenia Państwa Izraela, reżyser Dov Gil-Har przywołuje siedem kluczowych dla historii kraju scen.
- 18.10
- „Gut Szabes Wietnam”
Reż. Ido & Yael Zand
(Izrael 2008, 52 min.)
Para młodych Żydów, jako emisariusze Chabad Lubawicz, z biletem w jedną stronę zostaje wysłana do Wietnamu, aby utworzyć żydowską społeczność w tym komunistycznym kraju.
- 19.30
– Debata „Pamięć i znikające ślady”
Synagoga im. Nożyków
Przedwojenna polska społeczność żydowska została wymordowana. Pozostała po nich pustka zdewastowanych synagog, cmentarzy pochłanianych przez przyrodę, pozostały krążące na rynku antykwarycznym i na pchlich targach przedmioty codziennego użytku. Ta druga zagłada - materialnych śladów żydowskiej obecności w Polsce - wciąż postępuje, przeważnie na oczach obojętnych mieszkańców dawnych żydowskich miast i miasteczek. Wraz z nią erozji ulega również pamięć o Żydach - żywych ludziach-sąsiadach i o ich kulturalnym dorobku. Czy da się ten proces zatrzymać? Czy ci, którzy troszczą się o żydowskie zabytki i o upamiętnienie polskich Żydów zawsze będą mniejszością? Co należy zrobić w pierwszej kolejności? O tym z Rafałem Betlejewskim, Arturem Buczyńskim, Anną Dąbrowską, Janem Jagielskim i Wojciechem Wilczykiem rozmawiać będzie Piotr Paziński, redaktor naczelny miesięcznika Midrasz.
Goście debaty:
Rafał Betlejewski
– artysta, performer, autor między innymi akcji „Tęsknię za Tobą Żydzie”;
Artur Buczyński
– wiceburmistrz dzielnicy Praga Północ;
Anna Dąbrowska
– członkini lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber, m.in. współprowadzi program „Wielokulturowa Lubelszczyzna”;
Jan Jagielski
– historyk, pracownik Żydowskie Instytutu Historycznego;
Wojciech Wilczyk
- fotograf, eseista, krytyk sztuki i kurator wystaw. Autor wystawy „Niewinne oko nie istnieje”.
- 22.00
- Nocne zwiedzanie Okopowej (I gr.)
ZAPISY
Zbiórka grupy przy bramie głównej cmentarza, ul. Okopowa 49/51
Po raz kolejny zapraszamy na nocne zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej. Klucząc gęsiego pomiędzy grobami, przy świetle pochodni, pod szumiącymi drzewami posłuchamy przewodników: Remka Sosnowskiego i Witka Wrzosińskiego. Opowiedzą o cadykach cudotwórcach, heretykach i mistykach, o żydowskich żołnierzach z wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, o ukrytych bunkrach, bezimiennych grobach i secesyjnych dziełach sztuki nagrobnej, które znajdują się na jednym z największych w Europie żydowskich cmentarzy. Udział w zwiedzaniu jest nieodpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę osób w grupie konieczne będą zapisy.
Czytaj więcej o Festiwalu
-