Ludzie/Społeczność
2010.05.17 g. 23:21
Otwarta Twarda 2010
Program na wtorek 18.05
WTOREK 18.05 – Pierwszy dzień święta Szawuot
- 18.00
– Spotkanie Otwarte
Fundacja im. Schorra (parter Białego Budynku)
Jest to spotkanie moderowane przez psycholog Tannę Jakubowicz-Mount, która od lat towarzyszy osobom poszukującym swojej prawdziwej tożsamości. Podczas spotkania będziemy mogli w spokojnej, bezpiecznej atmosferze porozmawiać o naszych wyborach, o tym, kim chcemy się stać, co nas niepokoi i co nas buduje. Zapraszamy wszystkich.
- 19.00
– Czy Mojżesz napisał Pięcioksiąg?
– podstawy krytycznego czytania Tory
Sala konferencyjna Synagogi im. Nożyków
Kto jest autorem Tory? Kiedy została spisana? Czy od początku wyglądała tak, jak dziś? Witold Wrzosiński, absolwent hebraistyki UW i specjalista od hebrajskich inskrypcji nagrobnych przedstawi trudną historię narodzin krytycznego podejścia do tekstu Tory oraz dotychczasowe rezultaty badań.
- 20.10
– Początek święta Szawuot
- 21.30
Warsztaty Szawuot
– próbka studiowania Tory ZAPISY
Plac między Synagogą im. Nożyków a Białym Budynkiem
Święto Szawuot (Tygodni) to dzień kiedy Bóg nadał ludziom Torę.
Tora to tekst, Prawo, historia tradycja i - jak mówi midrasz – cały świat, który nas otacza.
O ludziach często się mówi „patrzą, a nie widzą” bo aby zobaczyć nie wystarczy tylko wzrok, potrzebny jest otwarty umysł, serce, wyobraźnia i różne narzędzia, dzięki którym dostrzegamy to co nas otacza.
Podobnie jest z Torą, można ją czytać i nie odczytywać.
Tradycja żydowska poczynając od Mojżesza przekazuje zasady i sposoby poznania tekstu, który ludzkość otrzymała od swojego Stwórcy.
Od najmłodszych lat żydowskie dzieci w Hederach a później w Jesziwach kształcą się w tych logicznych zasadach, sposobach porównań słów i zdań a także gematrycznych związkach pomiędzy poszczególnymi słowami.
Szawuot to Święto nadania Tory, to również dzień dzielenia się tym co w niej najpiękniejsze.
Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej nocy we wspólnym studiowaniu.
Będziemy odkrywać głębię połączeń i sensów, jaka przeplata się pomiędzy poszczególnymi literami, słowami i zdaniami Tekstu.
Razem zagłębimy się w piękno oryginalnego przekazu.
Każdy z nas odnajdzie coś nowego co przekracza proste odczytanie słów i liter.
Wprowadzaniem do warsztatów będzie zapoznanie się z tradycyjnymi żydowskimi metodami analizy przekazu, obejmującymi zarówno logiczne zestawienia, jak i numeryczne porównania.
Główną, praktyczną część będzie stanowić praca nad wybranymi fragmentami Tory i próba odpowiedzi na przygotowane pytania.
Całość zakończy wspólna ocena wyników i porównanie z odpowiedziami, których udzielili wielcy żydowscy komentatorzy Pisma. Prowadzenie: Tomek Krakowski, filozof, edukator GWŻ.
Do udziału w warsztacie konieczne jest zgłoszenie.
-