Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.02.13 g. 21:59

Postawy wobec Holokaustu

Spotkanie z reżyserem Michałem Nekanda-Trepką i pokaz jego filmów

 

16 lutego (piątek) o godz. 18 w DSH przy Karowej 20 odbędzie się spotkanie z Michałem Nekanda-Trepką, reżyserem, scenarzystą i dziennikarzem telewizyjnym.

Podczas wieczoru zobaczymy filmy Karuzela i Łyżeczka życia.

 

Wieczór poprowadzi Tomasz Łysak zajmujący się tematyką Holokaustu w filmie.

 

WSTĘP WOLNY

Karuzela, 1999 r., 35’. Inspiracją dla filmu był wiersz Czesława Miłosza Campo di Fiori. Film jest zapisem wspomnień osób ocalałych z getta (głównie dzieci) oraz Polaków, którzy widzieli tragedię narodu żydowskiego z drugiej strony murów. Karuzela została nominowana na New York’s Festiwals 2000 jako jeden z dziesięciu najlepszych filmów dokumentalnych świata.

 

Łyżeczka życia, 2004 r., 22’. Dokument poświęcony Irenie  Sendlerowej, która uratowała ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci z getta w Warszawie. Wśród nich była Elżbieta Ficowska. Jej jedyny „dokument tożsamości” stanowiła łyżeczka z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia. Film nagradzany na międzynarodowych festiwalach w Sztokholmie, Warszawie, Łodzi i Lublinie.  W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezesa TVP za najlepszy dokument.

 


Dom Spotkań z Historią, utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Celem Domu Spotkań z Historią jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na skutki nazizmu i komunizmu. Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, projekcje filmowe i multimedialne, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze i działalność informacyjną związaną z historią najnowszą, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne poprzez Dział Edukacji, Mediotetekę (Archiwum Historii Mówionej, Filmotekę, Pracownię Ikonograficzną), Dział Wystaw i Upowszechniania, księgarnię i czytelnię.

 

Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach: Domu Spotkań z Historią.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy