Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2014.01.15 g. 11:18

Paszporty Polityki

Akcenty warszawskie
Paszporty Tygodnika Polityka to uznane i cenione nagrody w świecie kultury. W tym roku wręczono je po raz 21. Trzy z nich przypadły młodym twórcom z Warszawy.

Paszporty Polityki to nagroda ustanowiona w 1993 r. przez tygodnik Polityka.
Przyznawane są twórcom w sześciu kategoriach:

 

  • literatura,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka poważna,
  • plastyka (sztuki wizualne)
  • i estrada

 

Od roku 2002, obejmująca nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury, którą w tym roku odebrał Tomasz Stańko za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy, za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności iza promowanie polskich muzyków za granicą.

 

Wśród nagrodzonych znaleźli się młodzi twórcy z Warszawy.

 

  • Aneta GrzeszczykowskaAneta Grzeszykowska
    Wyróżniona za oryginalne, głębokie i poruszające podejście do egzystencjalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania, zaprezentowane na wystawie „Śmierć i dziewczyna” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.


    Aneta urodziła się w Warszawie w 1977 r.
    Tu ukończyła studia na Wydziale Grafiki ASP (1999 r.).
    Początkowo pracowała wspólnie ze swoim mężem Janem Smagą, a efektem tej kooperacji była głośna realizacja „Plany” (2001–03). Od 2005 r. Aneta Grzeszykowska kontynuowała karierę indywidualnie, a niemal każda jej kolejna praca była zauważana, powszechnie komentowana i chwalona.
    W 2005 r. powstał „Album” – zbiór zdjęć z rodzinnego archiwum, na których sfotografowano ją w różnych sytuacjach, od dzieciństwa do dorosłości. Osobliwość tej pracy polega jednak na tym, że autorka ze wszystkich zdjęć usunęła swój wizerunek.
    W 2006 ukazały się „Portrety” – wygenerowane komputerowo wizerunki ludzi, choć oglądając je, trudno uwierzyć, że naprawdę nie istnieją.
    Kolejną pracą, która przyniosła Anecie spory międzynarodowy rozgłos był „Untitled Still Films”.
    W ubiegłym roku zebrała mnóstwo pochwał za wystawę „Śmierć i dziewczyna” w stołecznej Zachęcie.
    Zdjęcie Jan Smaga.



  • Marcin MaseckiMarcin Masecki
    Wyróżniony za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie „Polonezy” w sposób jak zawsze lekki i przewrotny.


    Marcin urodził się w 1982 r. w Warszawie.
    Wcześnie zaczął się kształcić muzycznie, w wieku 15 lat grywał już z najlepszymi jazzmanami w kraju, studiował w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie.
    Regularnie nagrywa albumy solowe, prowadzi jazzową formację Profesjonalizm, gra w zespole Paristetris, którego wokalistką jest jego żona Candelaria Saenz Valiente. Stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej.
    Jednocześnie stale grywa utwory z repertuaru muzyki poważnej, ostatnio Bacha i Scarlattiego, często w swoich bardzo wyrazistych interpretacjach lub dekonstrukcjach.
    Marcin Masecki wraz z 9-osobowym zespołem opublikował w ubiegłym roku album „Polonezy”, odnoszący się przewrotnie do tradycji tytułowej formy muzycznej.
    Zdjęcie Leszek Zych Polityka


  • Apollon Musagète QuartettApollon Musagète Quartett
    Nagroda za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę „Multitude”.


    Zespół powstał w 2006 r. w Wiedniu, gdzie jego członkowie (głównie absolwenci warszawskiej uczelni muzycznej) kontynuowali studia kameralistyki u słynnego Alban Berg Quartett.
    W skład zespołu wchodzą: dwaj warszawiacy: 32-letni Piotr Szumieł (altówka) i 29-letni Piotr Skweres (wiolonczela) oraz 29-letni bydgoszczanin Paweł Zalejski (skrzypce), 26-letni chorzowianin Bartosz Zachłod (skrzypce).
    Kwartet ma na koncie m.in. zwycięstwo w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (2008 r.). Koncertował w nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Herkulessaal i Gasteig w Monachium, Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu. Kwartet czyni też wypady poza muzykę klasyczną: dla firmy Deutsche Grammophon nagrał w 2011 r. z Tori Amos płytę „Night of Hunters”. W ubiegłym roku wydał album „Multitude” (Decca), na którym znalazły się kwartety zeszłorocznych wielkich jubilatów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a do nich dołączony został utwór „Multitude” autorstwa członków zespołu, zainspirowany dziełem Lutosławskiego.
    Zdjęcie Marco Borggreve

 

Gratulujemy!!!

 

Więcej o nagrodach w Tygodniku Polityka

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy