Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.02.15 g. 21:08

Warsztatowy Tydzień TISZ

Młodzież dokumentuje życie teatru
Warsztatowy Tydzień TISZ odbywa się w dn. 19-23 lutego 2007 w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Tetr Rozmaitości, Roma, Polski, Ochoty, Roma).

 

Przez tydzień młodzi ludzie ze stołecznych liceów będą dokumentować w nowoczesnej formie (komiks, dokument filmowy, słuchowisko radiowe, rysunki, reportaż, fotoreportaż) życie teatru normalnie niedostępne dla zwykłego widza. Spotkają się z dramaturgami, maszynistami, bileterkami, dyrektorami teatrów, garderobianymi etc. żeby własnym językiem opowiedzieć o ich pracy w teatrze. 

 

Warsztatowy Tydzień TISZ to część projektu TISZ – Teatr i Szkoła realizowanego przez Szkołę Widzów Instytutu Teatralnego oraz partnerstwa szkół i teatrów warszawskich. W ramach TISZu uruchomiliśmy stałą współpracę między warszawskimi teatrami, a liceami ogólnokształcącymi i szkołami podstawowymi. Liczymy na intensyfikację dialogu między uczniami i artystami teatru. TISZ zakłada interaktywność i większe otwarcie samych teatrów na nowe inicjatywy w dziedzinie kultury i edukacji.

 

Inspiracja: TISZ jest odpowiednikiem berlińskiego projektu TUSCH (Theater und Schule), który od  1998 roku z rosnącym powodzeniem realizowany jest w Berlinie.
Obecnie w projekcie TUSCH biorą udział 22 teatry Berlina, m.in.: Deutsches Theater, Volksbühne, Schaubühne, Maxi Gorki Theater, Berliner Ensemble, Komischer Oper, Deutsche Oper Berlin, Hebel Am Ufer… oraz 23 szkoły.  Idea przedsięwzięcia została podjęta także w Hamburgu (od 2002) i Sachsen-Anhalt  (od 2003).

 

Projekt się rozwija. Instytut Teatralny w styczniu 2007 zorganizował wyjazd studyjny do Berlina dla przedstawicieli warszawskich teatrów i szkół. Tematem przewodnim była nowoczesna pedagogika teatru w Niemczech, która zaledwie kilka lat temu przedostała się tam (z oporami….) do teatrów repertuarowych, wspomagając realizację ich misji społecznej.


Informacje:

 

Kontakt:
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy