Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.02.16 g. 22:06

Najbliższy tydzień w DOROŻKARNI


DK DOROŻKARNIA zaprasza  w nadchodzącym tygodniu:

 

19 lutego (poniedziałek), godz. 19.00 – „NOWY” - spektakl w wykonaniu – GRUPY TAŃCA NOWOCZESNEGO EXCEED, wstęp wolny.

 

Spektakl opowiada historię miłosną, a jego głównymi bohaterami są postaci z dwóch krańcowo różnych światów. Pierwszy z nich to świat współczesnej subkultury, hip-hopu, tańca ulicznego…. Drugi zaś to - bardziej wyrafinowany, często uważany za snobistyczny - świat jazzu.

 

Jesteśmy świadkami spotkania młodego tancerza b-boyowego z piękną piosenkarką jazzową. Czy te dwie zupełnie różne osobowości mogą znaleźć wspólny język? Czy ich drogi się połączą, czy wprost przeciwnie - każdy z dwojga bohaterów pójdzie w inną stronę? W spektaklu jest dużo humoru, piękna muzyka hip-hopowa i jazzowa a młodzi artyści wszystkie perypetie przedstawiają poprzez, taniec, śpiew i słowo. Całość została wymyślona i wyreżyserowana przez instruktorów: Zuzę Zielińską i Jakuba Łukowskiego.

 

22 lutego (czwartek), godz.18.00 – URODZINY DOROŻKARNI – wstęp wolny.

SIEDEM lat temu, 22 lutego 2000 r. Prezydent Miasta Warszawy dokonał oficjalnego otwarcia najmłodszego domu kultury w Warszawie –

Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży DDK DOROŻKARNIA na Siekierkach.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że wspomniane siedem lat działalności to kontynuacja wcześniejszych kilku lat aktywności popularnego niegdyś zespołu i stowarzyszenia Pantera przy starej Dorożkarni na ulicy Kątnej. Z tej okazji grupy artystyczne Dorożkarni  przygotowały niespodziankę dla swoich bliskich i jej bywalców. Podczas urodzin poza symbolicznym poczęstunkiem zaproponują prezentację efektów swojej rocznej pracy. W jubileuszowym programie przedstawią fragmenty artystycznych przedsięwzięć, które w minionym roku w całości stanowiły repertuar Dorożkarni. Nie zabraknie też elementów specjalnie przygotowanych na tę ważną dla wszystkich młodych artystów okoliczność.

 

W programie Wieczoru Urodzinowego:

Pracownia FILMOWA DOROŻKA  –  film fabularny „Frajer”      
Studio Filmów Animowanych ANIMA  – krótkie etiudy animowane
BOMBLE -  etiuda taneczna „Wariat”
PUCHATKI,  DZIOBAKI  i PASZCZAKI –  pokaz mody bajkowej           
Grupa Teatralna FIAKIER - etiuda okolicznościowa (żart sceniczny)  
Teatr ZACZAROWANE KOŁO - fragment spektaklu „Poplątanie z pomieszaniem”  wg M. Wojtyszki
Studio Piosenki TŁOCZNIA DŹWIĘKÓW  – fragment koncertu „Soul Train” w wykonaniu Julii Hertmanowskiej, Anny Tańskiej i Weroniki Kmity              
DZIECIĘCY ODJAZD MUZYCZNY DOM  –  mini program wokalny „Na Urodziny”
Teatr Tańca FLEX – układ taneczny Taiko ze spektaklu „Dookoła Świata”
Grupa taneczna SWITCH – układ taneczny Question                 
Grupa tańca nowoczesnego EXEED - fragment spektaklu Nowy
Zespół STEP  – układ choreograficzny Rączki  oraz układ choreograficzny I wana dance
Grupa tańca ulicznego KINGZ OF WARSAW – taniec uliczny Academy Show           
Teatr ZAMIAST  - Madeleine (scena ze spektaklu Mały Momo)
BLACK DANCE –  układ choreograficzny  Blues Brothers    
Teatr Tańca TEST – układ choreograficzny Fiesta  oraz układ choreograficzny Kukełki
Studio Teatralne Tomka Zadrożnego – etiuda teatralna Improwizacja
Ponadto zostanie otwarta wystawa prac plastycznych i ceramicznych wykonanych przez FABRYKĘ WYOBRAŻNI, PASZCZAKI i GLINIARNIĘ. 

 

Zapraszamy również na skromny poczęstunek!

 

23 lutego (piątek), godz. 19.00 – SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI – „VLADVYSOTSKI” – spektakl w wykonaniu TEATRU NA WAGANCE – wstęp wolny.

Spektakl VLADVYSOTSKI powstał na podstawie wspomnień francuskiej aktorki Mariny Vlady - ostatniej żony i wielkiej miłości rosyjskiego poety, pieśniarza i aktora Włodzimierza Wysockiego.

 

W 2005 roku minęło 25-lecie jego śmierci. Historia Mariny Vlady i Włodzimierza Wysockiego jest fascynującą opowieścią o miłości między dwojgiem ludzi, dla których przeszkodą jest "żelazna kurtyna", mentalność, obyczaj i polityka Rosji wobec Zachodu. Opowieść skrzy się dowcipem i celnymi obserwacjami. Dotyka też tragicznych problemów związanych z alkoholizmem i narkomanią legendarnego poety.

 

W spektaklu występuje dwójka aktorów oraz muzyk i jego akordeon, którzy są również pełnoprawnymi aktorami. Przedstawienie bawi się różnymi formami przekazu: znajdziemy tu teatr słowa, teatr przedmiotu, teatr dźwięku, piosenkę aktorską, kabaret, clownadę, cyrk, pantomimę, multimedia.

W roku 1985 astronomowie z krymskiego obserwatorium ochrzcili nowo odkrytą planetoidę imieniem VLADVYSOTSKI - stąd tytuł spektaklu. Przedstawienie jest dziełem grupy osób, które tworzą Teatr na Wagance. Nazwa teatru pochodzi od wsi Waganka k. Warszawy, w której zamieszkuje reżyser i odbyło się większość prób. A również później się okazało, że Vaganka to dzielnica Moskwy, gdzie znajduje się cmentarz - miejsce spoczynku Włodzimierza Wysockiego.

W programie: Wiersze i piosenki Włodzimierza Wysockiego w tłumaczeniu: Marleny Zimnej, Michała B. Jagiełło, Wojciecha Młynarskiego, reżyseria: Szczepan Szczykno .
Występują: Elżbieta Pejko, Jacek Poniński oraz Jacek Michalak (akordeon)

Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych, trwa 1 godz. 30 min.

 

25 lutego (niedziela), godz. 10.00 (rodzinne warsztaty dla dzieci i rodziców) i godz. 11.00 (warsztaty dla młodzieży i dorosłych – WARSZTATY TAŃCA AFRYKAŃSKIEGO, MODERN KLASYCZNEGO – prowadzenie: BENOIT LE GROS (międzynarodowy dyplom tańca afrowspółczesnego, nowoczesnego i klasycznego w TOGO) , ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy telefoniczne

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Prosimy o zabranie wygodnej lekkiej odzieży oraz obuwia na zmianę (można też tańczyć boso).

Benoit le Gros jest tancerzem legitymującym się wieloma świadectwami i dyplomami w zakresie tańca (m.in. dyplom tańca tradycyjnego Togo, świadectwo z wyróżnieniem w dziedzinie tańca tradycyjnego – Zespół HEBIESO, świadectwo z wyróżnieniem w dziedzinie tańca afrykańskiego i tradycyjnego Union des Balet du Togo, międzynarodowy dyplom tańca afro-współczesnego, klasycznego i modern Międzynarodowej Szkoły HENRI MOTRA). Jest również absolwentem kursu w zakresie widowisk „Światło i Dźwięk” Stowarzyszenia Techników Dźwięku i Światła.

 

Młody Afrykańczyk zaproponował Dorożkarni współpracę i podjął się prowadzenia przez kilka najbliższych miesięcy specjalistycznych warsztatów tanecznych. Propozycję przyjęliśmy z wielką radością – rzadko bowiem zdarza się, aby naszymi mistrzami w dziedzinie tańca afrykańskiego byli rdzenni mieszkańcy Afryki, wielokierunkowo wykształceni i z niemałym doświadczeniem.

 

25 lutego (niedziela), godz. 18.00 – SCENA MUZYCZNA DOROŻKARNI „….JESZCZE TAŃCZĄ OGRODY” – AUTORSKI RECITAL JERZEGO MAMCARZA, wstęp wolny.

Jerzy MAMCARZ – autor tekstów piosenek, poeta, kompozytor, pieśniarz. Przedstawiciel  nurtu  piosenki  literackiej, autorskiej. Jest członkiem ZASP, ZAKR i ZAiKS. W 1982 roku łożył egzamin w MKiSz u prof. A.Bardiniego - uzyskując weryfikację artysty - piosenkarza.  Jest laureatem  ogólnopolskich  konkursów i festiwali piosenki poetyckiej. Ostrogi artystyczne  zdobywał  w  kabarecie Piwnica pod Baranami. W latach osiemdziesiątych pracował w kabarecie Ostatnia Zmiana przy ZPR w Warszawie. Występował z recitalami w II Programie TVP, radiu Hessischer Rundfunk we Frankfurcie n/ Menem. Brał udział w Festiwalu Twórczości Redakcji Rozrywki w Pradze, koncercie gwiazd OPPA, a jako autor - na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie oraz Krajowych Targach Książki w Krakowie. Wydał autorską płytę „…..jeszcze tańczą ogrody oraz książkę poetycką - pod wspomnianym tytułem- z interpretacjami graficznymi Krzysztofa Litwina.

W plebiscycie Lista Przebojów I Programu Polskiego Radia w kategorii „piosenka literacka” jego utwór „Śmieszna lub smutna piosenka o Don Kichotach” przez wiele miesięcy królował na czele listy. Wielokrotnie  występował w programach  telewizyjnych i radiowych. Do ostatnich ważnych wydarzeń w życiu artysty należą: recital w Ramach Festiwalu Bardów OPPA – 2005, udział z recitalem w cyklu Galeria Śpiewających Poetów - literackie muzea Warszawy, udział w koncercie Przeboje i Premiery OPPA-2006.  Jerzy Mamcarz jest pomysłodawcą i realizatorem koncertu BARDOWIE  ZAKR-u  z okazji 60 lat istnienia ZAKR oraz inicjatorem i prezesem  Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów skupiającego artystów z kręgu piosenki literackiej, autorskiej, działających w Warszawie i realizujących własne recitale.

...znawcy sztuki tego artysty podkreślają  jego wyjątkową zdolność budowania gry  nastrojów. W  starym, dobrym  stylu  pamięta o puencie, gładko przechodzi od słowa  do  dźwięku. Charakterystyczną nutą  jego tekstów jest ironiczne liryzowanie  rzeczywistości. Ma szczególny dar wymyślania zabaw lingwistycznych – umie operować  słowem, tworzyć  humor czysto językowy, dokonywać wiwisekcji słów  i sensów, z czego powstają wyjątkowe  wiersze, kalambury, aforystycznie zwięzłe  refleksje. Osiągnięciem jego warsztatu jest umiejętne balansowanie pomiędzy  sprzecznymi nastrojami, łączenie sentymentu z ironią i pure-nonsensem.

 

DK DOROŻKARNIA, ul. Siekierkowska 28

e-mail: biuro@dorozkarnia.pl; http://www.dorozkarnia.pl/

tel. 022 841 91 22, tel./fax 841 72 17
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy